Abdullah Gül'ün iki şartı var!

Abdullah Gül'ün iki şartı var!
Abdullah Gül'ün iki şartı var!
Abdullah Gül'ün AKP'ye dönmesiyle ilgili açıklamalar partide siyaseti hareketlendirdi. Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem Başbakan Davutoğlu Gül'ün dönüşünden memnun olacaklarını açıkladılar. Ancak kulislere göre Gül'ün iki 'şartı' var...

RADİKAL - Ankara  kulislerinde uzun süredir konuşulan 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün AK Parti ’den milletvekili adayı olup olmayacağı konusu, ilk kez Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın sözleriyle ‘ete-kemiğe’ büründü. Erdoğan’ın “Adaylığı isabetli olur” sözleri, açık davet olarak yorumlandı. Erdoğan, dün soru üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Adaylık konusu Abdullah Bey’in kendi takdiridir. Ben kendisi ile geçen hafta bir görüşme yaptım. Sayın babası, çok değerli büyüğümüz bir rahatsızlık geçirdi, hastaneye kaldırmışlardı, Abdullah Bey de Kayseri’ye gitmişlerdi. Ben Kayseri’de kendilerini babalarının rahatsızlığı nedeniyle aradım, şifa dileğinde bulundum. Diğer politik, siyasi kararlar tabii ki Abdullah Bey’indir. Bana göre, böyle bir şey için vereceği karar, güzel de olur, hayırlı da olur.”
“Siz aktif siyasette yeniden görmek ister misiniz” sorusuna ise “Dedim işte, isabetli olur, hayırlı olur. Karar, tabii ki Abdullah Bey’indir” yanıtını verdi.

BİR ARAYA GELECEKLER

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan ve Turan Yılmaz'ın haberine göre bir süreden beri Erdoğan’la görüşen partinin önde gelen isimleri, Gül’ün siyasete dönmesi ve milletvekili adaylığı konusunda ikna edilmesine ilişkin önerilerini ilettiler. Erdoğan’ın, bu önerileri dinlerken, olumsuz bir tavır sergilemediği gibi, yorum da yapmadığı dile getirildi. Gül ile Erdoğan’ın geçen hafta yaptıkları telefon görüşmesi sırasında da bu konunun bir kez daha gündeme geldiği öne sürüldü. Bu görüşmede, Gül ve Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde bir araya gelmek için randevulaştıkları da ifade ediliyor.

KABİNE OLMAZ, AKİL ADAM OLUR

Gül’ün partiye gelmesini isteyen AK Parti kurmaylarına göre kendisi partide önemli bir misyon üstlenebilir. “Akil adam, uzlaşmacı ve arabulucu” rolünü iyi yürüteceğine inanılan Gül’ün partinin ‘geçmiş ile geleceği’ arasındaki bağı kuracağı, Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında çıkabilecek uyuşmazlıklarda rol alabileceği, hatta Çözüm Süreci’ne ‘abilik’ yapabileceği belirtiliyor. Gül’ün kabinede veya partide görev almasının söz konusu olmadığı da vurgulanıyor.

Gül’e yakın AK Parti kurmayları, genel başkan adayı olmasının söz konusu olmadığını ifade ediyorlar. Aynı kaynaklar, “Ancak partide kötüye gidiş olması durumunda, Gül alternatif olur. Bu, uzun vadeli bir bakış olur” diyorlar.

DÖNÜŞ İÇİN İKİ KOŞUL

Yakın çevresi Gül’ün dönüş için kapıyı kapatmayıp aralık tutuğu, ancak bunun için iki koşulunun olduğunu belirterek, “Tabii ilki davetin yöntemi. Genel başkan olarak Başbakan’ın gelip davet etmesi, adaylığının da partide kendisine yakışır bir şekilde yapılacak törenle ilan edilmesi gerekir” dediler.

OLMAZSA VAKIF BAŞKANI

Tüm bu gelişmelere rağmen Gül’ün partiye davet edilmemesi veya daveti kabul etmemesi durumunda kendisinin daha önce kurduğu Abdullah Gül Vakfı’nda aktif olarak görev üstleneceği de belirtiliyor.


  http://www.radikal.com.tr/130798213079824

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Karanlık gelecek - bizeke

  Ülke tam kamplara bölünmüş. Ekonomistlerin gerekçesini anlamadığı bir faiz indirme kavgasıyla dolar yükselmekte, Başkanlık sistemi diye halkın nerdeyse tamamının anlamadığı bir değişiklikte ısrar edilmesi, siyasette halkı kandıran vaatler, çözülüyor gibi yapılıp da AKP milletvekillerin dahi bilmediği imralı temasları, çözüm bekleten binlerce mesele , batı dünyasının türkiye aleyhine bakışı, macliste kavgalara neden olan tüm muhalefet partilerin şimdiye kadar birleşmediği ancak bu yasanın çıkmaması için birleştiği yasa, Yargıda karışıklık: içeri girenler çıkıyor onları içeri sokanlar çıkanların yerine giriyorParti olarak giren HDP nin girerse ne olur girmezse ne olur tartışması, üniversitelerde MHP gençliğ ile kürt gençliğinin dövüşleri, reform bekleyen yüzlerce sorun,Aevilerin durumu,yeni anayasa, anayasayı ihlal günlük rutin iş haline geldi. Yemin metnini dinlemeyerek kabadayılık yapanlar, Daha neler neler. Bu bir kitap olabilir. Bu ülke ne zaman uygar ve gelişmiş bir ülke olabilir ? hiçbir zaman olamayacağına dair doğmamış insanlarla dahi bahse girebilirim.

  şart - user383887

  şartı şurtu bırakıp Gül köşesine çekilmelidir. İster kapıyı açıp davet etsinler, ister kapatsınlar fark etmez. Yaşı 65, bakan, başbakan ve en son cumhurbaşkanı olmuş. Artık en zirvede iken kenara çekilmelidir.

  Oy kaybeden AKP'ye Gül dopingi - user509506

  Erdoğan'ın, daha altı ay önce neredeyse selamı sabahı bile kesmek üzere olduğu Abdullah Gül'ü durduk yerde sahneye çıkarması alakasız yorumlara neden oluyor. Bence geri dönüşümün, yani miadını doldurduğu düşünülen Abdullah Gül'ün yeniden sahneye çıkarılmasının bir tek nedeni var. AKP öylesine oy kaybetmeye başladı ki, Haziran seçimlerinde bırakın Anayasa'yı değiştirerek başkanlık sistemini getirecek oy oranını elde etmesi, tek başına iktidar olması bile tehlikeye düşmek üzere. Bu erozyonu önleyebilmek ve kemik AKP oyları dışındaki kesimin desteğini hepten kaybetmemek için "ılımlı" ve "uyumlu" Gül çözüm olabilir düşüncesi çare olarak görülüyor. Gülün alayı vala ile partiye ve seçime katılımı, büyük bir halkla ilişkiler projesi haline getirilecek ve AKP yeniden başlangıç yıllarındaki reformcu yapısına kavuşuyor algısı yaratılacak. Bu yaklaşım, iyiden iyiye kaybedilmiş bulunan "liberal aydın" kesimi de bir kez daha avlayıp tavlayarak destekçi haline getirecek. Sonrası mı, Allah kerim... Gerekirse Gül'ü bir bardak suda boğmek işten bile değil...

  kariyer avcısı - user424245

  ülke yanıyor, beyfendinin bununla ilgili en ufak bir çalışması yok ama vars yoksa kendi kariyeri,