Abdüllatif Şener'e sürpriz davet!

Abdüllatif Şener'e sürpriz davet!
Abdüllatif Şener'e sürpriz davet!
CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, partisini kapatan Abdüllatif Şener'i CHP'ye davet etti

Kurucuları arasında olduğu AKP ’den yollarını ayırarak, 25 Mayıs 2009’da Türkiye Partisi'ni kuran ve Genel Başkanlık görevini üstlenen Abdüllatif Şener’e partisini kapatmasını ardından CHP ’den teklif geldi.

CHP’ye Demokrat Parti’den(DP) transfer olan İzmir Milletvekili Aytun Çıray ANKA’ya yaptığı açıklamada, Türkiye’de uzun zamandır büyük merkez sağ seçmenin yanlış bir algılamayla AKP’yi merkez sağ parti sanarak ona destek verdiğini ifade ederek, “Fakat zaman gösterdi ki AKP’nin çekirdek kadrosu milli görüş gömleğini çıkardık dese de çıkaramıyor. Yani bugün aslında Türkiye’yi fikirleri itibariyle yüzde onluk çekirdek Refah Partisi anlayışı yönetiyor” dedi.

Kendisinin de merkez sağda siyaset yapmış biri olarak geçmişte birlikte siyaset yaptıkları, Türkiye’nin kurucu değerleriyle ve kurucularıyla hiçbir sorunu olamayan büyük merkez seçmeni CHP’ye destek vermeye davet ettiğini belirten Çıray, “Çünkü AKP’nin Türkiye’yi getirdiği durum 1918-1923 yılları arasında yaşanan döneminden farklı değil. Türkiye hızla bir kardeş kavgasına sürükleniyor, ekonomi diken üzerinde ve dış politika 88 yıldır süre gelen rayından sapmış durumda. Türkiye kendisine ait olamayan bir savaşın eşiğine getiriliyor. Nasıl o yıllarda Menderes, Celal Bayar ve İsmet Paşa aynı partide görev yapmışlarsa ülkenin bütünlüğü için, şimdi de bu şartlar geçerli” dedi.

Abdullatif Şener’in de AKP’den ayrılıp parti kurmasını ortaya çıkaran nedenlerin bugün çok daha ağır biçimde devam ettiğini belirten Çıray, “Kendisinin ne kadar dürüst, ne kadar vatanperver bir siyasetçi olduğunu biliyoruz. Böyle bir ismin siyaset dışında kalması, kendini erken emekli etmesi bir değerin kaybı olur. Kararlarına saygılıyız ama bu çerçevede Sayın Şener’e CHP çatısı altında siyaset yapma çağrısında bulunuyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bir süre önce “Eski Doğru Yol partililer, eski Anavatan partililer yani bu ülkede demokratik, laik, sosyal hukuk devletini destekleyen, destek veren Türkiye'nin çağdaşlaşmasına katkı yapmak isteyen bütün yurttaşlarımı partimizin şemsiyesi altına bekliyorum. Buraya gelin” açıklamasında bulunmuştu. (gazetevatan)


  http://www.radikal.com.tr/109847410984747

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Chp - cingo

  Gercek olan suki, bugunun Turkiyesinde, bu sartlarda tek destek verilmesi gereken parti chp. bir cok aydin chp yi olumlu ve olumsuz elestirse dahi, gercek chp catisi altinda toplanmak. Abdullatif Sener bey de umarim bu cagriya kulak verir..

  CHP deki Şener - nisan mümtaz

  Umarım Şener CHP'nin bu davetine karşı koymaz ve siyasette gerçek yerini bulmuş olur.

  Olması gereken yer davet edildiği yerdir. - gerçeklik

  Doğrusu olması ve siyaset yapması gerektiği yer tamda davet edildiği yerdir.Bence güniz sokaktan da olur aldıktan sonra bu fırsatı hiç kaçırmamalı.Hem bu ülkede siyaset, fırsatları değerlendirme sanatı değil miydi?

  şener adına... - burak akif

  üzüntü verici olmalı,insan seçimden seçime mi hatırlanır arkadaş...bir sonraki isim zekerriya beyaz veya tekrar barışılacak olan yaşar nuri öztürk, kesin kesin...

  KESİNLİKLE GELMELİ - anlaşılmak

  İleriyi gören ilkeli bir siyasetçi Yeni CHP de düşüncelerinden yararlanılabilinir sn Şener'in denge oluşturacağına eminim

  Refleks siyaseti - Lechw

  Chp´nin bütün politikasi anti-akp üzerine kurulu. Bir siyasi partinin ilkeleri, cizgisi olmali. Tabi ki esneklik güzel bir sey ama bir yere kadar.

  İYİ BİR TAKTİK OLABİLİR - Sedat Gürsel

  Ulsalcı CHP'lileri ayağa kaldıracak bir teklif, ancak taktik olarak son derece doğru bir adım. Zira AKP'den dürüst kimliğini nedeniyle istifa eden Abdüllatif Şener'in AKP tabanından oy kopartma anlamında bir katkısı olabilir, hem de CHP'nin dine karşı olduğu önyargıları ve propogandalarını açık düşürebilir. Eğer milletvekili seçimde bölgesi olan Sivas'tan aday yapılıp, iyi çalışırsa bölgeden tek milletvekili çıkaran CHP ikinci milletvekilliğini de alabilir. Bu durumda AKP Sivas'tan bir milletvekilliğini kaybeder.