'AB'nin baskısı sonuç verebilir'

Türkiye ile AB arasında yaşanan 'zina' gerginliği dün de Avrupa basınında yer buldu. Haberler şöyle:

İSTANBUL - Türkiye ile AB arasında yaşanan 'zina' gerginliği dün de Avrupa basınında yer buldu. Haberler şöyle:
The Independent (Britanya): AB liderlerinin aralık ayında karar vermesi gerekiyor. Ancak birkaç ülkenin çekinceleri var ve müzakereleri geciktirmek için her türlü fırsattan yararlanabilirler. Türkiye'de zina tartışması nedeniyle TCK'yı rafa kaldıran Erdoğan, siyasi açıdan köşeye sıkıştı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın, "Siyaset dinamik bir olay. Her şey bir saatte değişebilir" sözleri, AB'nin baskısının sonuç verecebileceğine işaret.
Die Welt (Almanya): Erdoğan reformcu mu yoksa kuzu postuna bürünmüş kurt mu? Erdoğan, Avrupa yanlısı çizgisiyle Türkiye'deki İslami hareketi ikiye böldü. Türk İslamcılığının babası Necmettin Erbakan yanlıları, Erdoğan'ın Türkiye'de İslam etkisini daha fazla yayma amacına ihanet ettiğini düşünüyor. Bu nedenle zinayı TCK'ya alma girişimi, aslında İslamcı kesimin öfkesini dindirmeye yönelik girişim.
Schwaebische Zeitung (Almanya): Türkiye'nin üyeliği hakkında tartışmak için geç, ama hâlâ çok geç değil. Brüksel'deki diplomatlar, müzakerelerin 10-15 yıl sürebileceğinden yola çıkıyor. Bu süreç, AB ile Atatürk'ün mirasının birbirine uyup uymadığını ortaya koymak için yeterli.
Önemli olan, müzakere sürecinin sonunda Ankara'ya gerekirse 'Hayır' da denilebilmesi. Türkiye'nin AB'ye üyeliği, politik ve ekonomik pek çok sorunu beraberinde getirir.
Corriere della Sera (İtalya): Ankara'ya zorunlu biçimde 'Evet' denilmesi, AB'deki kimlik krizinin daha da alevlenmesi anlamına gelecek.
La Repubblica (İtalya): Türkiye hazır değil.