'AB'ye karşı resmi tavır yok'

CHP lideri Deniz Baykal, partisinin dün yapılan grup toplantısında, hükümeti dış politika ve AB konularında eleştirdi. Baykal, şunları söyledi...

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, partisinin dün yapılan grup toplantısında, hükümeti dış politika ve AB konularında eleştirdi. Baykal, şunları söyledi:
AB konusunda netlik yok: Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 6 Ekim'de açıklandıktan bir saat sonra okuma fırsatı bulamadan 'Olumlu ve dengeli bir rapor' dediği İlerleme Raporu hakkında şu ana kadar hiçbir resmi tavır alınmadı.
Dışişleri Bakanı'nın ayaküstü açıklamaları dışında, TBMM, MGK, Cumhurbaşkanı ve Başbakan henüz bu konuda resmi bir tavır takınmadı. 17 gün kala hâlâ ne istediğimizi bilmiyoruz. Tam üyeliği fiilen ortadan kaldıracak düzenlemelerin hiçbir şart altında kabul edilemez olduğunu hâlâ söyleyemiyoruz.
Kuzey Kıbrıs'ı yok sayın: Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye'nin Güney Kıbrıs yönetimini Kıbrıs devleti olarak tanımasını istiyor. Bu KKTC'yi 'Yok sayın' demektir. Hükümetten ise bu konuda bir ses yok. Dışişleri Bakanlığı, bu işin esasına, özüne yönelik bir tavır takınmaktan kaçınıyor. 'Önce siz gerekeni yapın' diyerek, işin esasına ilişkin kaygı verici bir tereddüt yansımaya başladı.
'Dayatmayı kabul ediyorlar'
Avrupa ne konuşursa ona razı olan bir hükümet tablosuyla karşı karşıyayız. Hükümet, sesimizi yükseltmemiz gereken konularda sessiz kalıyor, Avrupa'daki Türklere ve Müslümanlara yöneltilen saldırılar karşışında tavır takınması gerekiyor. Böyle bir tavır yok. Ege'deki adacıklara Yunan bayrağı çekilmesini soruyoruz. Hükümet duymamazlıktan geliyor. Konuşamayan, duymayan, görmeyen ve her dayatmayı kabul eden bir hükümetle karşı karşıyayız.