'Açılım'ın ev sahibi Anayasa Mahkemesi'nde

'Açılım'ın ev sahibi Anayasa Mahkemesi'nde
'Açılım'ın ev sahibi Anayasa Mahkemesi'nde

Zühtü Arslan, Polis Akademisi nde Kürt sorunuyla ilgili yapılan çalıştaya ev sahipliği yapmıştı.

Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Kürt sorununun çözümü için başlatılan ‘açılım’a ev sahipliği yapan Polis Akademisi’nin Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi üyesi oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YÖK’ün gösterdiği 3 aday içerisinden tercihini Arslan’dan yana kullandı.
Zühtü Arslan’ın ismi açılım sürecinde sıkça gündeme gelmişti. Açılım toplantılarına 1 Ağustos 2009’da Polis Akademisi Anıttepe Kampüsü’nde ‘Kürt Meselesinin Çözümü: Türkiye Modeline Doğru Çalıştayı’ başlıklı çalışma ile başlanmıştı. Eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın koordinasyonunda Arslan’ın başkanlığını yaptığı Polis Akademisi kampüsünde yapılan toplantıya ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tepki göstermiş, toplantıya katılanları ‘12 kötü adam’ ilan etmişti. Prof. Dr. Arslan, toplantıdan iki yıl sonra bu sefer PKK terör örgütünün hedefi haline geldi. Emniyet İstihbarat Dairesi Akademi’ye yazı göndererek açılıma katılan öğretim üyelerinin PKK’nın hedefi olduğunu bildirdi.
Prof. Dr. Zühtü Arslan, anayasa ve parlamento hukuku konularındaki çalışmalarıyla biliniyor. 1964 Yozgat doğumlu olan anayasa hukuku profesörü Arslan, 12 yıl bu görevde kalacak. YÖK, Anayasa Mahkemesi üyeliği için Çankaya Köşkü’ne Arslan’ın yanı sıra Dicle Üniversitesi’nden Prof.Dr.Fazıl Erdem ve Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Ayan’ın isimlerini göndermişti.