Açlık grevi eylemlerinde 'tramvay' gerilimi!

Açlık grevi eylemlerinde 'tramvay' gerilimi!
Açlık grevi eylemlerinde 'tramvay' gerilimi!
İstanbul İstiklal Caddesi'nde dün gece açlık grevlerine destek için yapılan iki eylem nostaljik tramvay hattına elektrik veren kablonun kopması nedeniyle korku yarattı. Göstericiler telin etrafında oturma eylemi yaparken BEDAŞ ancak 2 saat sonra müdahale etti.

 

İSTANBUL - KEKS, DİSK, TTB, TMMOB ve Halk Evleri’nin de aralarında bulunduğu çeşitli sendika ve sivil toplum örgütü üyesi 200 kişinin Taksim’de dün gece düzenlediği, ’Ölümler durdurulsun’ eyleminde tramvay teli gerilimi yaşandı. "Ölümler Durdurulsun" yazılı bir pankartla, "Yaşasın halkların kardeşliği", "Tecriti kaldırın", "Barış için anadilde eğitim ", "Kürt sorununda demokratik çözüm" dövizleri taşıyan grup sık sık, "Savaşa hayır barış hemen şimdi", "Ölüm değil çözüm istiyoruz" şeklinde sloganlar attı.


NOSTALJİK TRAMVAY HATTININ TELİ KOPTU


Grup, KESK İstanbul Şubeler Dönem Sözcüsü Mustafa Turgut yapılan açıklamada, açlık grevlerinde ölümlerin sorumlusunun hükümet olacağı belirtildi. Açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yapıldı. Eylemin bitmesine yakın Taksim-Tünel seferi yapan Nostaljik Tramvay hattının çalışmasını sağlayan elektrik tellerinden biri belirlenemeyen bir nedenle koptu. Ateş çıkarıp yere düşen 600 voltluk tel grubun ortasına düştü. Tel şans eseri kimseye zarar vermedi. Eylemciler oturma eylemini sonlandırarak telin düştüğü yerden uzaklaştı. Durum BEDAŞ’a bildirilerek elektrik akımının kesilmesi sağlandıktan sonra grup tekrar aynı yerde oturma eylemi yaptı. Yaklaşık bir saat süren oturma eylemi gerçekleştiren katılımcılar okunan marşın ardından alkışlar eşliğinde dağıldı.


GAZETECİLERDEN 24 SAAT AÇLIK GREVİ

Bu sırada Galatasaray Meydanı’na ikinci eylemi yapmak için “Dışarıdaki Gazeteciler” isimli grup geldi. Yaklaşık 50 kişilik grup yerdeki tele rağmen oturma eylemi yaptı. Grup, "Ölüm haberi yapmak istemiyoruz" yazılı pankart ve dövizleri açtı. Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazeteleri taşıyan grup sık sık, "Ölüm değil çözüm istiyoruz","Ölüm haktır engellenemez","Devrimci tutsaklar onurumuzdur" şeklinde sloganlar attı. Grup adına basın açıklamasını ETHA editörü Arzu Demir okudu. Demir’in yaptığı açıklama sonrası grup üyeleri oturma eylemi yaptı. Bu sırada Tramvay seferinin 2 saat önce bitmesine neden olan teller gelen görevliler tarafından yerden kaldırıldı. Gazeteciler Grup Bantista’nın söylediği marşlar eşliğinde oturma eylemi yaparken görevliler de telleri onarma işlemine başladı. (Taner YENER/DHA)