Adalar'da HDP stantlarına saldırı

Adalar'da HDP stantlarına saldırı
Adalar'da HDP stantlarına saldırı

HDP stantlarına sabaha karşı 03.00'te yapılan saldırının ardından bugün Heybeliada İskele Meydanında bir basın açıklaması yapıldı.

İstanbul Büyükada ve Heybeliada'daki HDP seçim stantlarına dün gece yarısı saldırı düzenlendi. Olayın ardından AKP, CHP ve MHP'nin Adalar ilçe örgütleri de ortak bir açıklama yayınlayarak saldırıyı kınadı.

RADİKAL – HDP’nin İstanbul Adalar’daki seçim stantlarına gece yarısı saatlerinde saldırı düzenlendi. Stantların tahrip edildiği saldırının ardından HDP’den yapılan açıklamada, “Hiç bir provokasyona gelmeyerek halay ve horonlarımızla, bir şenlik havasında demokratik mücadelemize devam edeceğimizi tekrar söylüyoruz” denildi.

Heybeliada ve Büyükada’daki HDP seçim stantlarına dün gece yarısından sonra kimse yokken yapılan saldırılarda, stant malzemeleri tahrip edilerek yakıldı. Saldırının ardından Adalar ilçesindeki AKP , CHP ve MHP ilçe örgütleri de ortak bir açıklama yayınlayarak saldırıyı kınadı. Açıklamada, “İlçemizde barış ve kardeşlik içinde devam eden seçim döneminin aynı şekilde sürmesini önemsediğimizi ve bunun için ortak çabalayacağımızı bildiriyor, saldırıyı kınıyoruz” denildi.

HDP’nin seçim stantları, büroları ve araçlarına ülkenin çeşitli yerlerinde daha önce de 60’ın üzerinde saldırı meydana gelmişti.

Adalar'daki saldırının ardından siyasi partilerden yapılan açıklamalar şöyle: 

HDP’NİN AÇIKLAMASI

Adalar halklarına

Şarkılarımızla, halaylarımızla, horonlarımızla devam ettirdiğimiz seçim kampanyamız 16 Mayıs gecesi Büyükada ve Heybeliada’da kurulu seçim stantlarımıza yapılan provokatif saldırı ile engellenmek istenmiştir.

Ülkenin her yerinde HDP’ye karşı yapılan saldırıların demokrasi ve halkların kardeşliğine karşı saldırılar olduğunu biliyoruz. Bizler hiç bir provokasyona gelmeyerek halay ve horonlarımızla, bir şenlik havasında demokratik mücadelemize devam edeceğimizi tekrar söylüyoruz.

Saldırıların bizi yıldırmaz ve coşkumuzu azaltamaz. 8 Haziran günü barajları ve tüm engelleri yıkarak saldırganlara en iyi cevabı vereceğiz.

Yaşasın Halkların Kardeşliği!

Biji Bratiya Gelân!

Halkların Demokratik Partisi Adalar İlçe Örgütü

 

AKP, CHP ve MHP’NİN ORTAK AÇIKLAMASI

Adalar kamuoyuna

16 Mayıs Cumartesi gece saatlerinde HDP’nin Heybeliada ve Büyükada seçim stantlarına bir saldırı yapıldığı ve yakılarak maddi zarar verildiği öğrenilmiştir.

Bizler, Adalar’da seçim çalışması yapan ve yan yana açtığımız stantlarda kampanya yürüten siyasi parti temsilcileri olarak;

İlçemizde barış ve kardeşlik içinde devam eden seçim döneminin aynı şekilde sürmesini önemsediğimizi ve bunun için ortak çabalayacağımızı bildiriyor, saldırıyı kınıyoruz.

Adalet ve Kalkınma Partisi Adalar İlçe Örgütü

Cumhuriyet Halk Partisi Adalar İlçe Örgütü

Milliyetçi Hareket Partisi Adalar İlçe Başkanlığı

 


  http://www.radikal.com.tr/135982413598242

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SİZ SALDIRDIKÇA HDP'YE İNADINA OY YAĞIYOR. - m.rozbilen

  Bir taraftan Türkiye partisi ol diyorlar, bir taraftan saldırıyorlar. Bu nasıl iş? HDP ne yaparsa ya da ne yapmazsa saldırıya uğramaz? Benim kanaatim ne yaparsa yapsın "gözünün üzerinde kaşın var" bahanesinden kurtulamaz. Bir başka ifade ile öteki olmaktan, ötekileştirilmekten kurtulamaz. Çare ne peki? HDP ne suç işledi de her allahın günü bir yerde saldırıya uğruyor? Devlet nerede? Devletin kaymakamı saldırganlara mani olup onlar hakkında işlem yapmak yerine parti tabelasını indirtmekle meşgul olursa orada devletten, devletin varlığından söz edilebilir mi? Ayıp ediyoruz bu insanlara ve partiye. Kimseye bırakın zarar vermeyi, provokatif eylemleri bile göğüsleyip barış üstüne barış çağrısı yapan HDP 'ye bu yapılanları kabul etmek hiç bir vicdana sığmaz. Vicdanı olmayanın dini imanı da olmaz. İnadına oy'omuz HDP'ye, anladınız mı? Siz saldırdıkça HDP güçleniyor, biline. Hadi ona da kendi kendine saldırıyor deyin bakalım?

  O ZAMAN KİM? - m.rozbilen

  Sizden biri değilse o zaman, şeytanlar mı saldırdı? Ne güzel, hem saldırt hem kına. Buna uyanıklık denmez, beyinlerle alay eden sözde akıllılar denir.