Adalet Bakanı Ergin: Karar verecek olan hâkimlerdir

Adalet Bakanı Ergin: Karar verecek olan hâkimlerdir
Adalet Bakanı Ergin: Karar verecek olan hâkimlerdir
Silivri Cezaevi'nde incelemelerde bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Cuma günü bazı köşe yazarlarının Silivri Cezaevi'ni gezecek olmasıyla ilgili 'gelip bizzat arkadaşlarımız yerinde görsünler ve değerlendirsinler. Gerçekten kendilerinin tespit ettiği bir takım eksiklikler var mı?' dedi.

Pınar ÇITAK KOYGUN - Ünsal ÇAKİN

İSTANBUL - Silivri Cezaevi’nde yaklaşık 3 saat incelemelerde bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gazetecilerin yargılama ve tutukluluk süreleriyle ilgili sorularını yanıtladı.

"112 ACİL’İN ÇALIŞMA SİSTEMİNİ TATBİKATLA DENEDİK"
İlk değerlendirmeyi Adalet Bakanı Sadullah Ergin yaptı. Silivri Cezaevi’nde toplam dokuz cezaevi olduğunu hatırlatan Bakan Ergin, "Cezaevlerindeki sağlık hizmetlerini yerinde inceledik. Her cezaevinin kendi içindeki imkanları yerinde gördük. Acil durumlarda ambulansların gelişini, 112 Acil’in çalışma sistemini tatbikatla denedik." dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, "Genel anlamda incelemeler yaptık ama özellikle sağlık konusuna da odaklandık. Arkadaşlarımızla görüştük. 112 ekibinin durumu nasıl değerlendirdiğini gördük. Çağrı yaptık. Aşağı yukarı 4 dakika içinde bulunduğumuz yere gelebildiler" dedi.

KÖŞE YAZARLARI SİLİVRİ CEZAEVİNİ GEZECEK
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Cuma günü bazı köşe yazarlarına Silivri Cezaevi’ni gezdireceklerinin hatırlatılması üzerine "Bir defasında gezdirebileceğimiz kadar arkadaş davet ettik. Bu devam edecek. Dışarıdan değerlendirmeler farklı yapılabiliyor. Bizim cezaevlerimiz burası, gelip bizzat arkadaşlarımız yerinde görsünler ve değerlendirsinler. Gerçekten kendilerinin tespit ettiği bir takım eksiklikler var mı? Cezaevlerimiz hangi şartlarda işliyor. Avrupa standartlarındaki ortalama nedir? Bütün bunları paylaşıp olanı görelim. Bunlar bilinmediği ve görülmediği zaman üzerinde çok değişik yorumlar yapılabiliyor. Bu açıdan görülmesinde bizim açımızdan fayda var" dedi.

"KARAR VERECEK OLAN HAKİMLERDİR"
Yeni yargı paketi içindeki 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılananlara denetimli serbestlik uygulamasının hakimlerin takdirine bırakılmasına ilişkin bir soruyu Bakan Ergin, "Bu alt komisyonumuzun değerlendirdiği bir husus. Yapılan şey 3 yıldan 5 yıla adli kontrol limitini artırma teklifiydi. Öneri buydu ancak komisyon üyelerimiz üst limiti kaldırıp tamamen hakimin takdirine bırakmayı uygun görmüşler" diye yanıtladı.

Bakan Ergin, "Eğer Adalet Komisyonumuz da bu görüşe katılır, Genel Kurulumuz da onay verirse, bu düzenleme parlamentodan geçmiş olacaktır. Şu yararlanır bu yararlanmaz gibi bir değerlendirmeyi bizim yapma imkanımız yok. Çünkü netice itibariyle karar verecek olanlar hakimlerdir. Ellerindeki dosyalarda suç tipine sanığın özel durumuna bakarak değerlendirme yapacaklardır" dedi.

Bu düzenlemenin tutuklu milletvekillerine serbestlik yolunu açacağı tartışmaları da hatırlatılan Ergin, "Ben o yorumu biraz maksadı aşan bir yorum olarak değerlendiriyorum. İstifade edemezler mi? Hakim takdir ederse eder. Şu anda da hakimin takdirinde tahliyelerin önünde bir engel yok. Ama adli kontroldeki limit artırılır ya da kaldırılırsa, bu anlamda hakimin adli kontrol mekanizmasını uygulama alanı genişleyecektir. Şu anda hakimlerimiz 3 yılı geçmeyen fiiller için bu cezalara başvurabilmekteler" diye konuştu. Bakan Ergin, tasarıyı meclise gönderdiklerini belirterek "Tasarı Meclis’e gidinceye kadar bizimdir. Meclis’e gittikten sonra meclisindir. Bundan sonraki süreci meclis belirleyecek" dedi. Bakan Ergin yeni yargı paketinde kişiye özel bir düzenleme olmadığını düşündüğünü de kaydetti. (dha)