@sarikayaercan

Adana Belediye Başkanı'nın eşi mobbing nedeniyle öğretmenlikten istifa etti

Adana Belediye Başkanı'nın eşi mobbing nedeniyle öğretmenlikten istifa etti
Adana Belediye Başkanı'nın eşi mobbing nedeniyle öğretmenlikten istifa etti
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü'nün eşi Zeynep Sözlü, 20 yıldır sürdürdüğü öğretmenlik görevinden 'mobbing' nedeniyle istifa ettiğini açıkladı. İstifasını, Twitter hesabından "Filler kapıştı ben ezildim" sözleriyle duyuran Zeynep Sözlü, protesto için Facebook profilini de kararttı.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Adana’da 2014 mart ayında yapılan yerel seçimde büyükşehir belediye başkanlığını kazanan Hüseyin Sözlü’nün 20 yıllık öğretmen eşi Zeynep Sözlü “seçim sonrası mobbinge uğradığını” söyleyerek mesleğinden istifa etti.

Daha önce Ceyhan Belediye Başkanı olan Hüseyin Sözlü, 2014 yılının mart ayında yapılan yerel seçimlerde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışına MHP ’nin adayı olarak girdi ve AK Parti ve CHP ’nin güçlü adaylarına rağmen seçimi kazandı. Başkan Sözlü seçimi kazandı ama seçim sürecinde hep yanında olan eşi 20 yıllık öğretmen Zeynep Sözlü bu zaferin ardından mesleğini bırakmak zorunda kaldı. Ceyhan Biliciler Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde coğrafya öğretmeni olan Zeynep Sözlü, seçim sonrası mobbinge uğradığını öne sürerek öğretmenlikten istifa etti. Zeynep Sözlü’nün istifa dilekçesini 24 Kasım 2014 Öğretmenler Günü’nde verdiği ve bu talebinin 20 Ocak 2015 günü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edildiği belirlendi.

MOBBİNGİ İSTİFA DİLEKÇESİNE YAZDI
Zeynep Sözlü istifa dilekçesinde yaşadığı mobbingi şu sözlerle dile getirdi:

“Öğretmenliğin yanı sıra birçok protokol ve kamu sorumluluklarım var. Severek yaptığım öğretmenlik sürecimde gerek Ceyhan İlçe Milli Eğitim gerek okul yetkililer, yetkilerinin bana yardımcı olmak yerine, yetkilerini şartlarımı zorlaştırmak yönünde kullanmaları nedeniyle 20 yıllık öğretmenlik mesleğimden istifa etmek istiyorum.”

‘FİLLER KAPIŞTI BEN EZİLDİM’
Zeynep Sözlü, Twitter adresinde de öğretmenlik mesleğinden istifasının kabul edildiğini belirterek şunları yazdı:

“20 Ocak itibariyle istifamın kabul edilmesi ile öğretmenlik hayatım resmen sona ermiştir. 15 yıl okudum 20 yıl çalıştım sonuç arka kapıdan çıkış. Filler kapıştı çim ezildi, yani ben ezildim. Eğitim gibi önemli ve tarafsız olması gereken bir kuruluşun, siyasi olarak makama yerleştirilen kişilerin koltuk hevesine, alet olması ne acı!”


BÜYÜKŞEHİR İLE BİRLİKTE MOBBİNG BAŞLAMIŞ
İddiaya göre, eşi 15 yıl Ceyhan Belediye Başkanlığı yapan Zeynep Sözlü hiç sıkıntı yaşamamış. Öğretmenlik görevinin yanında protokol işlerini de aksatmamış. Ama eşi Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışını kazanınca işler değişmiş. Sorumluluğu artan Zeynep öğretmene meslektaşları yardımcı olmamış. Aksine 'mobbing' başlamış. Gün içinde üç dersi varsa biri sabah, biri öğlen biri akşam saatine konulmuş. Bununla da yetinilmemiş, başka okullarda da görevlendirmeler yapılmış. Mesleğine 20 yılını veren Zeynep Sözlü de son çare olarak istifayı seçmiş. PROTESTO İÇİN FACEBOOK PROFİLİNİ KARARTTI
Başkan Sözlü’nün eşi Zeynep Sözlü yaşadıklarına isyan etmek için Facebook profilini de karartarak bir protesto başlattı.

BAŞKAN SÖZLÜ’DEN EŞİNE DESTEK
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de eşinin yaşadıklarına tepki gösterdi. Sözlü, tepkisini bir Twitter kullanıcısının “Ak Partili dostlarıma soruyorum! Hüseyin Sözlü iktidar başkanı olsaydı, eşi mobbinge maruz kalır mıydı?” sözlerini retweet ederek gösterdi.


  http://www.radikal.com.tr/128001612800167

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mücadele - Sinem_y

  Umarım Zeynep hanım kaçmak yerine herhangi bir nedenle mobbing'e uğrayan tüm öğretmenler için mücadeleye başlar. Kendisinin eşinin geliri var, istifa edebilmiş. Peki ya tek geliri öğretmenlik olup işinden istifa edemeyenler ne yapsın? Onlar için da mücadele etmelisiniz Zeynep hanım.

  Ders programı - user938301

  Ders programını mobing aracı olarak kullanan yöneticileri kınıyorum. Emekli olup olmayacağınada kendisi karar verir sen değil!!!

  Mobbing. - Clear

  Mobbing olacak ne yapılmış? Okuyup bilmek isterdik. Bu durumda yorum yapmak için tarafsız olmamak gerekir ki bunu kendime yakıstıramam.

  Var mı, yok mu? - Dedemkorkut

  Bence insanlar doğruları değil işlerine geleni söylüyor. Dersler arzuya göre ayarlanır, öğretmen hanım istediği saatte okuldan ayrılırsa ne ala, yoksa mobing var. İkna edici bulmadım.

  mobbing kapsamında ne yaşanmış? - user418996

  "Sorumluluğu artan Zeynep öğretmene meslektaşları yardımcı olmamış" cümlesi başta olmak üzere, ben bu haberi anlayamadım: eşi belediye başkanı seçilen bir öğretmenin sorumluluğu nasıl artıyor ve meslektaşlarının ne yapması bekleniyor? öğretmene nasıl mobbing yapılmış? bunlar haberden anlaşılmıyor.

  - user400775

  Öğretmenliği memurluğu bilmesek yutturacak. Birincisi Ceyhan merkez ilçe değil eş durumundan tayin istese anında merkez ilçelerden birine gelir ki tayini sistem yapıyor insan müdahalesi olamaz. İkincisi 20 yıllık öğretmenin emekliliği gelmiştir emekliliğini isteyebilirdi.

  İşte AKP mantığı - user544759

  Bizden değilsen bir hiçsin, birde utanmadan biz 76 milyonun başbakanı bakanıyız demezlermi, yazıklar olsun umarım yaptıkları burunlarından fitil fitil gelir.