Adana'daki 'meydan savaşı'nda son perde

Adana'daki 'meydan savaşı'nda son perde
Adana'daki 'meydan savaşı'nda son perde
Adana'da 29 Mayıs'ta hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Vatan Partisi'nin miting yapmak istediği Uğur Mumcu Meydanı'yla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İl ve ilçe seçim kurullarının iki farklı kararı üzerine Yüksek Seçim Kurulu, öncelik Erdoğan da olmak üzere meydanda aynı gün iki miting yapılabileceğini açıkladı.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vatan Partisi arasında süren “meydan savaşı” krizinde yeni bir gelişme yaşandı. 29 Mayıs’ta Uğur Mumcu Meydanı’nda miting önceliğini Erdoğan’a veren Yüksek Seçim Kurulu, ‘arta kalan zamanda’ ise Vatan Partisi’nin de miting yapabileceğini açıkladı.

SÜREÇTE NE OLDU?

Vatan Partisi, 29 Mayıs’ta Uğur Mumcu Meydanı’nda miting yapmak için 7 Mayıs tarihinde Seyhan İlçe Seçim Kurulu’na başvurmuş, bu başvurudan 8 gün sonra da Adana Valiliği aynı gün aynı meydanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘halkla buluşma toplantısı’ yapmak istediğini bildirmiş ve ilçe seçim kuruluna ‘Bu meydanı o gün için siyasal partilere tahsis etmeyin’ talebinde bulunmuştu. İlçe seçim kurulu ise seçim propoganda faaliyetlerinin başlaması ve söz konusu meydanın siyasi partilere ayrılmış olması gerekçeleriyle valiliğin talebini reddetmişti.

ERDOĞAN: VALİ BEY’E DEDİM BEN GELECEĞİM

Bu karara tepki gösteren Erdoğan, “Adana’da da yine aynı şekilde müracaat etmişler. Vali Bey’e dedim ki: ‘Bak, geleceğim, ben orada konuşacağım çünkü ben cumhurun başkanıyım, halkımın başkanıyım.’ Dolayısıyla halkımla benim arama girmeye kimsenin gücü yetmez” demişti.

İL SEÇİM KURULU DEVREYE GİRMİŞTİ

Bu gelişme üzerine devreye giren il seçim kurulu, meydanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tahsis edilmesine karar verilmişti.

YSK KARARINI VERDİ

İl seçim kurulunun kararının iptali için Vatan Partisi’nin başvurusunu karara bağlayan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ise “Miting meydanının öncelikle Tayyip Erdoğan’a makul bir süreyle tahsis edilmesine, o gün için kalan zamanın başvuruda bulunun siyasal partilere ayrılmasına” hükmetti.

VATAN PARTİSİ: 29 MAYIS SAAT 17.00’DE UĞUR MUMCU PARTİMİZİN MİTİNG ALANIDIR

YSK’nın kararına tepki gösteren Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Uğur Mumcu Meydanı’nda 29 Mayıs’ta miting yapacaklarını bir kez daha yineledi. Perinçek, gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, özetle şu görüşleri dile getirdi:

“YSK, 236 sayılı kararıyla seçimden önceki 10 gün boyunca, miting alanlarının tahsisini ilçe seçim kurullarının yetkisine vermiştir. Seyhan İlçe Seçim Kurulu 29 Mayıs’ta Uğur Mumcu alanında partimizin miting yapacağına hükmetmiştir. Yüksek Seçim Kurulu, hem yasaları hem de kendi ilke kararını çiğnemektedir. Miting meydanında önceliğin Tayyip Erdoğan’a verilmesi, hukuka da demokrasiye de aykırıdır. Yüksek Seçim Kurulu, ‘Tayyip Erdoğan’ın kullanımından artan zaman ’ gibi bir kavram icat etmiştir. Sarayın herhangi bir kurumu gibi davranmaktadır. Tayyip Erdoğan, makamın olanaklarını hukuku çiğnemek için kullanarak, AKP ’ye oy toplamaya çalışıyor. Cumhurun değil, kanunsuzluğun başıdır. Yüksek Seçim Kurulu, aldığı kararla 7 Haziran seçimini Tayyip Erdoğan’ın sultasına bırakıyor. Seçimler yasadışı bir yola sokulmuştur. Vatan Partisi kanunsuzluğa boyun eğmeyecek kararlılığa ve birikime sahiptir. 29 Mayıs saat 17.00’de Adana Uğur Mumcu alanı partimizin miting alanıdır."

Adana'da 'meydan savaşı'nı Erdoğan kazandı