'Adaya kimse karışmasın'

Meclis dışındaki muhalefet partileri, Kıbrıs'la ilgili yaşanan son gelişmelere tepki gösterdi. Partiler, hükümeti eleştirdi.

ANKARA - Meclis dışındaki muhalefet partileri, Kıbrıs'la ilgili yaşanan son gelişmelere tepki gösterdi. Partiler, hükümeti eleştirdi.
DSP lideri Bülent Ecevit, Kıbrıs sorununun çözümünün iki ada halkının elinde olduğunu ve başkalarının karışmaması gerektiğini belirtti. Sorunun çözümünün halkların diyaloğundan geçtiğini ifade eden Ecevit, şunları söyledi:
"Başkaları bu ülkenin yakasını bırakmalı.
Adadaki iki ayrı kesim kendi aralarında diyalog kurarsa sorun çözülür. Hükümet AB kapısını aralamak uğruna her türlü ödünü verebiliyor. Hükümet maalesef KKTC'nin Rum egemenliği altına girmesini de içine sindirebiliyor. Henüz AB, KKTC'yi ve Türkiye'yi içine sindirmeye hazır değil. Yaklaşık 30 yıl önce tüm dünyayı karşısına alıp KKTC'yi kuran Türkiye'nin bugün de bu gücü var. Bu gücü kullanabilecek bir iktidarın işbaşında olması durumunda bu sorun kolaylıkla çözülebilir."
Bahçeli'den 'cephe' ziyareti
Kıbrıs sorunu konusunda 'cephe' oluşturmak amacıyla liderler turuna çıkan MHP lideri Devlet Bahçeli de, dün SP Genel Başkanvekili Recai Kutan'la bir araya geldi. Bahçeli, "Kıbrıs, New York'ta başlatılmak istenen ver-kurtulcu anlayışla Türkiye'nin elinden alınmak isteniyor" dedi. Bahçeli, AKP'nin uyguladığı politikayı hem Meclis'e götürmesi hem de referanduma sunması gerektiğini belirtti.
SP Genel Başkanvekili Kutan da, Kıbrıs'ın adım adım elden çıkmak üzere olduğunu ileri sürdü. Bu konuda en büyük şans olan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, Başbakan ve hükümet sözcüleri tarafından rencide edildiğini savunan Kutan, Annan'ın 'dayatma' içinde olduğunu söyledi. Kutan, "Üzülerek ifade edeyim ki bizim eski arkadaşlarımız Milli Görüş gömleğini çıkardıktan sonra meseleyi tamamen teslimiyetçi bir anlayışla ele almaya başlamışlardır. Çok yazık" diye konuştu.
ANAP lideri Nesrin Nas, Annan'ın mektubunun, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın
'esip gürlemesine rağmen hiçbir isteğini elde edemediğini' gösterdiğini ileri sürdü. Nas, "Hem Annan Planı'nı kabul etmek hem de bu planda bir değişiklik olacağını beklemek anlamsızdır ve büyük bir taktik hatadır" dedi.
(aa, Radikal)