Adaylar tamam ama YTP altüst

YTP lideri İsmail Cem, seçim adaylarını açıklarken, yardımcıları Ercan Karakaş, Seyfi Oktay, Doğan Taşdelen, Kazım Sönmez ve Genel Sekreter Yardımcısı Halil Ergün istifa etti.

ANKARA - YTP Genel Başkan Yardımcıları Ercan Karakaş, Seyfi Oktay, Doğan Taşdelen, Kazım Sönmez ile Genel Sekreter Yardımcısı Halil Ergün, "YTP'nin solun çekim merkezi olamayacağını" ileri sürerek partilerinden istifa etti. Karakaş, Oktay, Taşdelen, Sönmez ve Ergün'ün siyasi çalışmalarını bağımsız olarak sürdürecekleri öğrenildi.
İsmail Cem liderliğinde büyük umutlarla kurulan YTP yerel seçim öncesi istifalarla sarsıldı. Karakaş, Taşdelen, Sönmez ve Ergün yaptıkları açıklamada sol kesimin sürekli yenileşme ve bütünleşme yerine bölünmeyi, parçalanmayı ve statükoculuğu korumayı yeğlediğine dikkat çekildi. İstifa eden YTP'liler sol önderlere 'sanal gerekçelerle adeta birbirlerinin boğazlarına sarılıyorlar' suçlamasını yöneltti.
Yardımcıları istifalarını açıklarken YTP lideri İsmail Cem, partisinin İl Başkanlığı'nda düzenlenen toplantıda, İstanbul'daki belediye başkan adaylarını basına tanıttı. Cem, "Ankara büyükşehir için de aday çıkarabilirdik ama çıkarmadık. YTP'nin bütün çabasına rağmen, Ankara'da CHP ve SHP'nin inatlaşması, uzlaşmaması, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni AKP'ye hediye etmektedir. Biz 'bu günahı paylaşmayız' dedik ve aday göstermedik" dedi.