'Aday'ları AKP almazsa DYP alacak

İstanbul dahil 70 ilde belediye başkan adaylarını belirleyer DYP, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri için AKP'de 'son sözün' söylenmesini bekliyor.

ANKARA - İstanbul dahil 70 ilde belediye başkan adaylarını belirleyer DYP, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri için AKP'de 'son sözün' söylenmesini bekliyor. DYP'nin Ankara için AKP'ye adaylık başvurusunda bulunan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok'a, İzmir için de eski bakanlardan Işılay Saygın'a öneri götürdüğü belirtiliyor.
Altınok ve Saygın'ın AKP'deki durumları netleşmediği gerekçesiyle DYP'ye yanıt veremedikleri, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın ise öneri götürdükleri isimlerin AKP'nin kararını beklemesine sinirlendiği ve kurmaylarına, "Gelirlerse gelirler, eğer gelmezlerse biz kendi adaylarımızla yola devam edelim" dediği belirtiliyor.
Bedük ve Genç
DYP kulislerinde de Ankara için Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük ile eski miletvekili Kamer Genç'in adları geçiyor. Bedük'ün adaylık istemediğini ifade edenlere göre ibre Genç'e dönebilir. İzmir'deki alternatif isim ise eski bakanlardan Yüksel Yalova. Yalova'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına sıcak baktığı kaydediliyor.