Adil Zozani: HDP hata yaptı

Adil Zozani: HDP hata yaptı
Adil Zozani: HDP hata yaptı
Demirtaş'ın "İçimizde Erdoğan seviciler vardı" sözleriyle işaret ettiği iddia edilen Adil Zozani, bu sözlere üzüldüğünü söyledi. Kendisinin başkanlık sistemini savunduğunu söyleyen Zozani, HDP'nin 7 Haziran'dan sonra da hata yaptığını belirtti.

RADİKAL - HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “İçimizde gizli Erdoğan seviciler vardı. Onlar da şimdi eski vekil” açıklamasıyla kastettiği isim olduğu söyleyen Adil Zozani konuştu. Zozani, HDP'nin 7 Haziran sonrasında hata yaptığını, AKP ile kesinlikle koalisyon kurmama tavrının yanlış olduğunu söyledi.
Habertürk'ten Kübra Par'a konuşan Zozani şu açıklamaları yaptı:
"Ülkemde her gün sokakta insanlar ölüyorken, her yer yakılıp yıkılıyorken; meseleleri kişiselleştirmem doğru olmaz. Bu ortamın içinden çıkalım, Kürt halkı kendi haklarını özgürce savunabildiği bir konuma gelsin; kaybeden Adil Zozani olsun. Dolayısıyla böyle bir tartışmaya hiç girmeyeceğim ama Demirtaş’ın sözlerine tabii ki üzüldüm.
HDP içinden bazı arkadaşlarımızın ısrarla statükocu düzenin devamını savunmalarını doğru bulmadım. Ben başkanlık sistemini destekliyorum.
HDP 7 Haziran seçiminden itibaren siyaset sahnesinden bir adım geri çekildi. 'Ben oynamıyorum' moduna girdi. HDP’nin 'AK Parti’ye kesinlikle koalisyon kurmayacağım' demesi hataydı çünkü Kürt kitlesi bu sorunun çözümünü arzuluyor ve çözümü kolaylaştıracak mekanizmaların devreye girmesini istiyor. HDP 7 Haziran’dan sonra 'kendi ilkelerim doğrultusunda tüm partilerle koalisyona açığım' demiş olsaydı, AK Parti HDP’yle koalisyon müzakeresi mi yapacaktı? Hayır yapmayacaktı. Ancak HDP’nin bunu söylemiş olması, AK Parti’yi diyalogdan uzaklaşan taraf olarak bırakacaktı. HDP’nin yanlışının temeli budur."