Adım adım tezkere siyaseti

YURDAGÜL ŞİMŞEK / ANKARA
yurdagül.simsek@radikal.com.tr

Tezkere yaklaşık 12 saatte çıktı. Akçakale’deki olayın ardından başlayan tezkere maratonu şöyle gelişti:
Hükümet, olayın hemen ardından tezkereyi gündemine aldı. AK Parti grup yönetimi, CHP ve MHP ile görüşüp, Meclis’in perşembe sabahı 10.00’da toplanması için Genel Kurul’dan karar çıkarttı.
Tezkere Meclis Başkanlığı’na gece saat 02.13’de sunuldu. Meclis bürokratları gece tezkere nöbeti tuttu.
Meclis’in dün sabahki mesaisi ise erken başladı. CHP Grubu saat 09.30’da basına kapılı toplandı. CHP ‘ret’ verme kararı aldı.
MHP’nin tavrı sabah saatlerinde net bir şekilde ortaya konmadı. Kararı Genel Başkan Devlet Bahçeli açıklandı. Bahçeli, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini’nin elini güçlü kılmak için, TSK’nın sınırötesi müdahalesi için hükümete yetki verme taraftarıyız” dedi. Ancak bu açıklamaya rağmen kulislerde bazı MHP’li milletvekilleri ‘bu tezkerenin savaş anlamına geldiğini’ ifade edip ‘hayır’ oyu vereceklerini söyledi.
AK Parti’liler ise güne TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşerek başladı. AK Partililer, Genel Kurul’daki tezkere görüşmesinin ‘kapalı’ yapılmasını istediklerini Çiçek’e iletti. Görüşme sonrası da Canikli kapalı oturum yapılacağını duyurdu.
Başbakan Erdoğan da, Genel Kurul çalışmalarına başladıktan kısa süre sonra Meclis’e geldi. Erdoğan, kuliste bir süre Çiçek ve AK Parti Grup başkanvekilleriyle sohbet etti.
Meclis’te ‘kapalı oturumda’ ele alınan tezkere görüşmelerine ise tartışmalar arasında geçildi. Önceki gece Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hükümetten gelişmelerle ilgili telefonla bilgi alırken dün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.