Adını sen koy, gel!

Adını sen koy, gel!
Adını sen koy, gel!
CHP lideri Kılıçdaroğlu, MHP'ye çağrısını yineledi: "Âkil adam vb... Adı önemli değil. Adını sen koy ama kafalarımızdaki dar kalıpları yıkalım."

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Kürt sorununun çözümünde önerdikleri yol haritası için kapıyı kesin bir dille kapatan MHP ’ye yine çağrı yaptı. Kılıçdaroğlu, ‘âkil adamlar’ ve ‘Kürt sorunu’ söylemine karşı çıkan MHP lideri Devlet Bahçeli ’ye, “İsimler şart değil, ismi siz koyun, biz kabul ederiz. Artık kafalarımızdaki dar kalıpları yıkmalıyız” dedi.
Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümü için önerdikleri yol haritasını önceki gün Başbakan Erdoğan ile görüştükten sonra partisinin MYK’sını topladı. Edinilen bilgiye göre MYK üyeleri, MHP’nin ikna edilerek, sürece hem MHP hem de BDP’nin katılmasının sağlanması gerektiğini vurguladı. 

Çağrısını yineledi
Kılıçdaroğlu, dün de Parti Meclisi toplantısında MHP’ye çağrısını yineledi: “Hepimiz çok şey söyledik ama bir araya gelip neyi söylediğimizi, hangi gerekçeyle söylediğimizi konuşmadık. Biz ilk kez kendimize göre sağlıklı tutarlı bir yol haritası ortaya koymaya çalıştık. ‘Şunu şöyle yapın’, ‘böyle yapmazsanız bu olmaz’ diye bir dayatma mantığı içinde de olmadık. Neden öneri getirmedik. Bizim önerilerimiz yok mu. Elbette ki var bizim önerilerimiz. Ama bizim önerilerimizi baştan söylesek pek çok tepkiye yol açabilirdi. Önerilerini getirir, oturur uygarca tartışırız.” 

Dar kalıpları yıkalım
Yol haritasının bütün siyasal partiler için geçerli olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, ‘Âkil İnsanlar Komisyonu’ ve ‘Kürt sorunu’ söylemlerini eleştiren MHP lideri Bahçeli’ye de yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Bazı siyasal partiler, belli isimlere takılıp kalıyorlar. Ne isim uygun görüyorsanız onu söyleyin, ne fark eder. Diyorsanız ki ‘âkil adamlar olmasın efendim bu bilmem, Apo söyledi de onun için siz bunu yapıyorsunuz’. Âkil adamları kaldırırız, kanaat önderleri komisyonu deriz, beğenmiyorsanız ak saçlılar komisyonu diyebiliriz, beğenmiyorsanız düşünen adamlar komisyonu diyebiliriz. Artık kafalarımızdaki dar kalıpları yıkmalıyız” dedi.(RADİKAL)