"Adını söyleyeyim de dövesiniz mi..."

"Adını söyleyeyim de dövesiniz mi..."
"Adını söyleyeyim de dövesiniz mi..."
Meclis'te Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile MHP'liler arasında ilginç bir Ergenekon tartışması yaşandı
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Meclis’te Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile MHP ’liler arasında ilginç bir Ergenekon tartışması yaşandı. Arınç’ın bir tarihçinin “Ergenekon Moğol destanı” dediğini ifade edince MHP’liler ısrarla söyleyenin kim olduğunu sordu. Arınç ise “Yahu, adamın adını söyleyeyim de dövesiniz mi kardeşim” diye yanıt verdi.

TBMM Genel Kurulu’nadik bütçe görüşmelerinde MHP’liler Ergenekon Destanı’nı Türk milletinin diriliş destanı olduğunu belirterek, bir terör örgütüne ad olarak verilmesini eleştirdiler. MHP’li Prof. Dr. Özcan Yeniçeri, “Türk milletinin tarihi efsanesi ‘Ergenekon’ kavram olarak bir terör örgütüne ad olarak kullanılmaktadır” dedi. Arınç, ise MHP’lilerin bu eleştirilerine yanıt verirken şöyle konuştu:

“Bir tarihçi ve profesör olduğu için, yine bir tarihçi ve profesörden bana iletilen bir notu okuyayım da bu gecenin bir bereketi olsun çünkü diyor ki: ‘Bir Türk efsanesi olan Ergenekon bir terör örgütünün adı gibi gösterilmektedir.’ Ergenekon’un Türk efsanesi olduğunu şahsen hepimiz düşünür ve böyle zannederdik. Oysa bir tarihçi profesör diyor ki: ‘Örgüte bu adı kendisi vermiş, o ayrı ama Ergenekon bir Türk efsanesi değildir. Doğru telaffuzu ergine kun olup Moğolca yalçın kaya anlamına gelir. Moğol dönemini yani 1227’den sonrasını kayda geçiren Farsça kaynaklarda geçer. İranlı tabip tarihçi Reşdüddin’in Cami’üt-Tevarih, Genel Tarih adlı eserinde geçiyor, ölümü 1318 miladi. Bundan da Hive Hanı Ebulgazi Bahadır Han’ın Şecere-i Türk’ünde de geçer’ Vallahi ben bunun yalancısıyım yani Ergenekon’a bir Türk efsanesi deyip bu yorumlarınıza devam ederken bir de bunun bir Moğol efsanesi olduğunu araştırırsanız çok daha iyi olacak hocam” dedi. 

'HANGİ TARİHÇİ SÖYLEMİŞ?'
Bunun üzerine Türk Tarih Kurumu eski başkanlarından MHP’li Yusuf Halaçoğlu, “Hangi tarihçi söylemiş?” diye sordu. Arınç ise “Bu önemli bir tarihçi sizin gibi, yani kurum başkanlığı yapanlardan birisi” yanıtını verdi. Başta Halaçoğlu olmak üzere MHP’lilerin ısrarla tarihçinin ismini sorması üzerine Arınç, “Yahu, adamın adını söyleyeyim de dövesiniz mi kardeşim” diye yanıt verdi.