Adli kolluk CMUK'la gelecek

İşkence, kötü muamele, keyfi gözaltı, arama-yakalama gibi hak ihlallerini önlemede devrim niteliği taşıyan adli kolluk uygulamasının ilk adımı, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nda (CMUK) yapılacak değişiklikle atılacak.

ANKARA - İşkence, kötü muamele, keyfi gözaltı, arama-yakalama gibi hak ihlallerini önlemede devrim niteliği taşıyan adli kolluk uygulamasının ilk adımı, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nda (CMUK) yapılacak değişiklikle atılacak. Hükümet, suçları soruşturmak, suçluları yakalamak, kanıt toplamak ve adli makamlara teslim etmek gibi görevler için savcıların denetiminde çalışacak adli kolluk kurulmasını öngören yasa tasarısı üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.
'Yetkilerin savcı denetimine bırakılması' gerekçesiyle İçişleri ve Milli Savunma bakanlıkları engeline takılan adli kollukun temeli Adalet Alt Komisyonu'nun gündemindeki CMUK tasarısıyla atılacak. Alt komisyon önümüzdeki hafta Adalet Bakanlığı'nda oluşturulan Bilim Kurulu'nca hazırlanan öneri metnindeki adli kolluk düzenlemelerini görüşecek. Adli kolluk, CMUK'ta 'Cumhuriyet savcısının görev ve yetkilerini' düzenleyen bölümde yer alacak. Böylece adli kolluk, hükümette tartışmaları süren tasarıdan önce Meclis'ten çıkacağı için de CMUK' la yasalaşmış olacak.