Adli Tıp: İşkenceyi örtbas etmek yok

Yargıtay'da sempozyum
Yargıtay-Adli Tıp Sempozyumu'nda, işkenceye karşı iddialı bir vaat geldi. Adli Tıp Başkanı Keramettin Kurt, oturum konuşmasından sonra gazetecilere, "Artık her şubede standart bir format uygulanacak" dedi.
'Teknoloji yenilendi'
Kurt şöyle dedi: "Eskiden bazı şeyler kaçabilirdi. Şimdi zanlı muayenesinde kolluk gücü yok. Teşhis teknolojisi yenilendi. Raporlar savcıya gidecek. Artık kimse AİHM'de, haklı-haksız, 'Bana şu yapıldı' diyemez."
Eğitim için proje
Adalet Bakanı Çiçek, Adli Tıp'ın yargının eli- ayağı olduğunu ifade etti. Çiçek, "Kurumun mekân sorunu pazartesi çözülecek. Personelde sıkıntı var. Yargı ve Adli Tıp çalışanlarını geliştirecek proje başlıyor" dedi.

ANKARA - Raporları nedeniyle sürekli tartışılan Adli Tıp Kurumu'nun Başkanı Dr. Keramettin Kurt, yapılan teknolojik yenilenmeden sonra kurumun artık tartışılır olmaktan çıkacağını savundu.
Dün başlayan ve iki gün sürecek olan '1. Yargıtay-Adli Tıp Sempozyumu'nda konuşan Kurt, iletişim ve teknolojinin ön plana çıktığı günümüzde, suçların işleniş biçimlerinin de kabuk değiştirdiğini, yargıya gerekli delillerin sunulabilmesi için güçlü teknolojik altyapıya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Bu amaçla kurumun sürekli kendini yenilediğini belirten Kurt, Adli Tıp Kurumu'nun yılda 600 bin olguyu değerlendirdiğini ifade etti. Kurumda uzman açığı bulunduğunu vurgulayan Kurt, açığın giderilmesi için özlük haklarının iyileştirilerek mesleğin cazip hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.
Kurt, oturum çıkışında ise gazetecilerin sorularını yanıtlarken şu açıklamaları yaptı: "Kurumda teknolojik yenileşmeye gittik. Artık, 'Falan kişiye işkence yapıldı, örtbas edildi' gibi şikâyetler olmayacak. İnsana insanca muamele, doğru tespit, doğru karar verme...
'Bu şimdiye kadar yok muydu' diyeceksiniz, tabii ki vardı. Mutlaka gözden kaçan durumlar da olmuş olabilir. Bunun bir disiplin altına alınması gerekirdi.
Standart format
Bundan sonra her Adli Tıp şubesinde standart format uygulanacak. Böylece artık farklı raporlar ve farklı format şekli ortadan kalkacak. Bu da zabıtayı, Adli Tıp'ı, hukuku, kişileri, dolayısıyla ülkeyi rahatlatır. Artık kimse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gidip de haklı ya da haksız 'Bana şu muamele yapıldı' diyemez. Ayrıca bundan sonra Adli Tıp Kurumu'na gözaltından zanlı geldiğinde muayene sırasında kolluk kuvveti bulunmayacak. Yazılan raporlar da direkt savcıya gönderilecek."
Sempozyumda konuşan Adalet Bakanı Cemil Çiçek de, Adli Tıp'ın yargının eli ayağı olduğunu, yargının hızlandırılması ve isabetli karar vermesinde kuruma önemli görev düştüğünü söyledi.