Ağar'dan imam hatip düzenlemesine destek

DYP lideri, imam hatip mezunlarının üniversiteye girişlerindeki eşitsizliğin ortadan kaldırılması girişimlerine destek vereceklerini açıkladı.

DYP lideri Mehmet Ağar, imam hatip lisesi mezunlarının üniversiteye girişlerindeki eşitsizliğin ortadan kaldırılması girişimlerine destek vereceklerini açıkladı.
Ağar, partisinin Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısında alınan kararları, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında anlattı. ABD ve Britanya işgal kuvvetlerine mensup asker ve sivil kişilerin Irak'lı sivillere yaptıkları insanlık dışı işkence ve eziyetin görüntülerinden derin yara aldıklarını kaydeden Ağar, Iraklı erkek ve kadınlara reva görülenlerin insanlık ayıbı olduğunu söyledi. Ağar, inkarı mümkün olmayan, görüntülenmiş fiillerin, Taliban yönetiminin heykelleri bombalaması veya Nazilerin masum insanlara yaptıkları gibi insanlık dışı eylemler olduğunu vurgulayarak, "Belki bir anda ölmekten de beter bu neviden bir muamele ve işkenceye maruz kalanların, geri kalan yaşantılarında onları terk etmeyecek olan ruh hali her gün öldürülmekle eşdeğerdir" diye konuştu.
Olayların faillerini insanlık ve savaş suçu işlemeye sevk eden ve bunlara göz yumanların, kendi tarihleriyle kıyaslanmayacak kadar üstün bir kültür ve medeniyete sahip olanlara karşı aşağılık kompleksi ile hareket ettiklerini söyleyen Ağar, faillerin Miloşeviç gibi uluslararası mahkemelerde yargılanmaları gerektiğini kaydetti. Ağar, hükümeti, bu olaylar karşısında duyarsız olmakla suçladı.
Bütün sorunlara temel bakış açılarının, eşitlikçi, özgürlükçü ve halkın taleplerini önde tutan demokratik bir çizgi olduğunu anlatan Ağar, "Meslek liseleri ve onun içinde imam hatip okullarına yönelik eşitsiz bir tavra karşı düzeltmeyi biz destekleriz" diye konuştu. Meseleyi siyasi istismara katmadan, bu okul mensuplarını 'arka bahçe' lafını kullanarak rencide etmeksizin istikrarlı bir tavır ortaya koyduklarını anlatan Ağar, şöyle konuştu:
"Türkiye, özgürlükler alanında alabildiğine geniş bir çerçevede yürürken, yasaklarla bir yere varılamayacağının farkında olan bir siyasi heyetiz. Ancak burada mesele, bir adaletsizliğin ve eşitsizliğin giderilmesidir. Halkın, çocuklarının istikbali için gönderdikleri okullarda önlerinin kapanmasının eşitlikçi olmayan bir çizgi olduğunu görüyoruz. Biz DYP olarak İmam-Hatiplerle ilgili siyaset kaynaklı ayrımcılığı şiddetle reddederiz. Onlar Cumhuriyet'in okullarıdır. O okulların müfredatı, devletin her kesimi tarafından kontrol altında tutulmaktadır ve denetlenmektedir. DYP olarak gerginliklerin dışarıda bırakılıp ülkenin gerçek gündemine dönülmesinin daha doğru olacağını düşünüyoruz."
Ağar, Türkiye'nin en önemli sorunu olan işsizliğin İmam-Hatip liseleri kadar tartışılmamasını da eleştirerek, "Bu, siyasetin içinde bulunduğu durumu göstermek bakımından ibret vericidir" dedi.