Ahmet Türk: IŞİD'e destek barış sürecini sorgulatıyor

Ahmet Türk: IŞİD'e destek barış sürecini sorgulatıyor
Ahmet Türk: IŞİD'e destek barış sürecini sorgulatıyor
Mardın Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, ABD Adana Başkonsolosu John Espinoza'nın ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, "IŞİD'in sınırlardan çok rahat geçmesi ve yine devletin IŞİD'e göz yumması Kürtlerin bu barış süreci konusundaki samimiyetini sorgulatıyor" dedi.

MARDİN - Bölgede incelemelerde bulunan ABD'nin Adana Konsolosu John Espinoza, Mardin'deki temasları kapsamında Valilik, Belediye ve bazı sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti. Belediye ziyaretinde Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile ABD Konsolosu arasında yapılan görüşmede, çözüm süreci, Suriye ve bölgedeki gelişmeler ele alındı.

Görüşmede konuşan Belediye Başkanı Türk, Ortadoğu 'daki ve hemen yanı başlarındaki gelişmelerin herkesi ilgilendirdiğini ifade ederek, "Son dönemlerde Kürt bölgelerine IŞİD'in yaptığı saldırılar, Kürtler açısından gerçekten de hem ciddiyetle izlenen bir durumdur. Bugün dünyanın bu acımasız saldırılara karşı suskun kalması gerçekten Kürtleri ciddi bir şekilde rahatsız etmektedir. Çünkü, biz biliyoruz ki demokrasi dışı güçlerin egemenliği sadece Kürt halkına zarar vermiyor, Ortadoğu'daki bütün halklara zarar verecektir. Bir yerde tabiî ki dünya da dengeler vardır. Bu dengeler halkların lehine ve zulme karşı bunların kullanılması her halkın her insanın beklentisidir. Umut ediyorum ki, bu bölgede bu topraklarda demokrasi egemen olur" dedi.

BİR BARIŞ VAR AMA

Belediye Başkanı Ahmet Türk, Türkiye 'de de çok önemli bir sürecin yaşandığına da dikkat çekerek, "Bir barış var. Ve önemli adımların atıldığını da görüyoruz. Tabi burada bir barış süreci yürütülürken Kobani'de IŞİD'in saldırıları, bu sınırlardan IŞİD'in çok rahat geçmesi ve yine devletin İŞİD'e göz yumması Kürtlerin bu barış süreci konusundaki samimiyetini sorgulatıyor" diye konuştu.


ABD Adana Konsolosu John Espinoza ise, ABD'nin barış sürecine büyük destek verdiğini, bu sürecin başarılı olmasını istediklerini ifade ederek, "Tabi ki bu bölge başka zorluklarla da yüz yüze. Ve Suriyeli misafirler konusunda da elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz. Ve bildiğiniz gibi Türkiye'nin bu mülteci konusundaki çabalarına ABD en fazla destek veren ülke. Türkiye bizim için çok önemli bir ülke. Bizim de Türk halkı için önemli olduğunu düşünüyorum. Hem Mardin hem de Türkiye halkıyla ilişkilerimizi güçlendirmek için elimden gelen çabayı göstereceğim" diye konuştu. DHA