Ahmet Türk: İsterseniz anayasanın her yerine 'Türk' yazın

Ahmet Türk: İsterseniz anayasanın her yerine 'Türk' yazın
Ahmet Türk: İsterseniz anayasanın her yerine 'Türk' yazın
Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk, yeni anayasada Türklük ifadesinin bulunmasına herhangi bir itirazları olmadığnı, farklı kimliklerin de güvence altına alınmasını istediklerini söyledi.

WASHINGTON - Ahmet Türk ve BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, ABD'nin başkenti Washington'daki temaslarıyla ilgili Türk gazetecilerle bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığında üç görüşme yaptıklarını belirten Türk, bu kapsamda ABD Dışişleri Bakanlığında, Avrupa ve Avrasya'dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Vekili Eric Rubin, ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye masası yetkilileri ve Beyaz Saray yetkilileriyle bir araya geldiklerini anlattı.

Türk, Amerikalı bakanlık yetkililerinin Türkiye'deki çözüm sürecini desteklediklerini ve önemsediklerini, sürecin kendilerinin beklediğinden de hızlı geliştiğini ifade ettiklerini aktardı.

PKK 'nın çekilme kararı gibi örnekler vererek, "Kürt tarafında çözüm süreciyle ilgili herhangi sıkıntı olmadığını" savunan Türk, "Bundan sonra top biraz da hükümettedir" dedi.

Çözüm sürecine herkesin destek vermesi gerektiğini belirten Türk, "Türkiye'deki demokratik taleplerimiz, sadece Kürtlerin değil, toplumun bütün olarak demokratikleşmesini, Türk halkının da özgürleşmesini esas alan taleplerdir. Yine Kürt sorununun çözümü durumunda sadece burada Kürtler değil Türkiye de kazançlı çıkacak. Kendi Kürtünü kucaklayan, kazanan bir Türkiye Ortadoğu 'da da daha etkin bir rol oynayacak, Ortadoğu'ya demokrasi götürebilecek bir aktör olacaktır" diye konuştu.

Sorunun çözümü için dışarıdan herhangi bir müdahale istemediklerini vurgulayan Türk, ABD'nin, Türkiye'ye çözüm sürecinde destek vermesini arzuladıklarını söyledi.

Ahmet Türk, "Anayasada Türk, Kürt, Laz, Çerkez yazılsın gibi ihtiyaç da duymuyoruz. İşte efendim 'Türklük gidecek' deniliyor, isterseniz anayasanın bütün sayfalarına Türklük yazsın, bizim itirazımız yok ama biz, farklı kültürlerin, kimliklerin de güvence altına alınması, inkar edilmemesi, hakkının olduğunun kabulü gerekir diyoruz. Yoksa bizim Türklükle, Türk halkıyla sorunumuz yoktur. Sonuçta bu zaten Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'dır. İhtiyaç duyuyorsanız, Türk halkının da haklarını, hukukunu oraya koyunuz ama farklıları da inkar etmeyin diyoruz" diye konuştu. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1134337113433711

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KARA CAHİL - HARAYDIN

  Kara cahilin biri Fransa'da FRansızca dışında eğitim yapıldığını yazmış. Bu kara cahil Fransa büyükelçiliğine bir dilekçe versin de alsın bakalım cevabını. Fransa'da zorunlu eğitim dili Fransızcadır. Bazı özel okullarda isteyenin bazı dersleri ikinci bir dilde almasının serbest olması eğitim dilinin Fransızca olmadığını göstermez. Bu kara cahil daha ortada yok iken biz bu coğrafyada Kürtçeden Ermenice'ye Farsça'dan Arapça'ya, Boşnak Gürcü, Arnavutça'dan Süryanice, Zazaca'ya isteyenlere en az iki dilde birer ders verilmesini söyledik anlayan çıkmadı. Bu başka şey eğitim dili başka şeydir. Tarih boyunca dil din renk mezhep kavim kabile derebeyliği insanların hep isteği olmuştur. Ama devlet olmak demek dil din renk mezhep kavim kabile ayrımı yapmadan herkesi ortak değerlerde bir yapılmasıdır. Her kafadan ayrı konuşan yazan devlet olmaz. Elbette sizin isteğiniz doğal da bu dünyada karşılığı yok. Hayat dil din renk mezhep kavim kabile derebeyliğine göre dizayn edilemiyor.

  SOYADI - HARAYDIN'a cevap - cennetkursunu

  Bence sen ilk önce söylediklerini doğru oku. Okumadan demagoji yapıyorsun. Ama güzel örnek vermişsin. Fransa. Fransa Ulus devletin kurulduğu ilk ülkedir. Ama Fransa 6. Cumhuriyeti yaşıyor haberin varmı. Türkiye ise Fransa'dan kopyaladığı Ulus devlet anlayışını olduğu gibi sürdürmeye çalışıyor. Fransa saydığın o 70 ten fazla dili inkar eden yasalara sahip mi? Sen Fransa'da kaç dilde eğitim verildiğini biliyormusun? Yorum adı altında Türk ırkçılığını yapmaktan vazgeç. Herkesi aptal sanıyorsunuz. Hadi gel Fransa'nın günümüzdeki yasalarını Türkiye'ye uygulayalım. İnkarcılığı savunarak kendini mağdur yerine koymak, ırkçı zihniyetini başkalarına dayatmak tiksindiricidir. Hiçbir meşuriyeti de yoktur. İstediğin kadar böbürlen, Kürtler artık sen ve senin gibilerin köleliğini yapmayacak, o efendilik döneminizi tarihin çöp tenekesine attık..

  DOGRU VE HAKLI BIR ISTEK ! - palenke

  Ahmet Türkün dile getirmek istedigi gercek,biz Türklerinde bildigi bir gercek ama aramizdaki fark o gercekleri haykiriyor biz ise bunu kabullenmekte halen zorlaniyoruz.

  referandum - girneli

  bence türklere kürtlerle yaşamak istiyorlarmı diye refarandum yapılsın istemiyorlarsa güneydoğuyu kürtlere verelim ve bu iş kapansın . çünkü kürtlerin algılayamadığı türkiyeyi size eşit bölmezler her zaman azınlık olarak kalırsınız ve azınlık haklarına tabi tutulursunuz nifusunuz 50 milyon olsa bile bu değişmez .

  Ayrilikciligi korukleyen BOP Projesinin Sonuclari - zargaron

  BOP projesinin planlayicilari Turkiye'ye muz cumhuriyeti muamelesi yapmaya devam ediyor. Ulkenin basbakanini agirladiktan birkac gun sonra ayni ulkenin Kurt kokenli siyasetcilerini agirliyorlar ve ulkede Sunniler lehine ayrimcilik oldugu yonunde rapor yayinliyorlar (Ki devleti sunnilestirmek de bir Amerikan projesi. hem ABD dis politikasina hem de ic siyasete yariyor). Muz cumhuriyeti olmayan bir ulkenin basbakaninin buna vermesi gereken karsilik Latin kokenli ve Afrika kokenli Amerikalilarla ve Kizilderililerle temasta bulunmaktir.

  SOYADI - HARAYDIN

  Adamın aşiretinin adı Türk aşireti, bu ülkenin adı Türkiye=Türk yurdu. Adamların tepiştiği şeylere bakın. Fransanın yüzde 50 si Frank=France, niye onlar tartışmaz acaba? Zenci Tigana beyaz değil, Frank değil ama niye Zenci Teknik Direktör değil de Fransız teknik direktör acaba? Niye Fransa da dil tartışılmaz, eğitim Fransızca olmasın denmez acaba, oysa orada 78 dil konuşulur.Bu kafatasına takılanlar kafatasında eksiğin ne olduğunu nasıl anlayacaklar acaba?

  - momentum

  Ahmet Türk'ün söylediklerine katılıyorum. Bir-iki noktanın üzerinde uzlaşılması lazım yalnız. Birincisi, bu ülkede Kürtlere veya başka bir gruba nispetle tanımlanacak bir "Türk" etnik grubu yok. Onun için, ikide bir Türk'e atıf yapmayı bıraksınlar. Turcia, Turkhia, Turkey, Sultan Melikşah'ın 1077'deki fermanından beri bu toprakların ortak tanımı. Cumhuriyet'in "Türk" dediği ahaliye Osmanlı "İslam" diyordu. Her halukarda aynı halktan bahsediyoruz. Kürtler, kendi ayrılıklarını sürekli vurgularken, bu toprakların ahali-i İslamiyesinin bin yıllık birlikte yaşam kuralları ile de oynadılar. Ne uğruna? Müslüman Üçüncü Dünya'da onlarca örneği görülmüş, batılılaşma heveslisi küçük, dejenere, geleceksiz yeni bir toplum kimliği yaratma uğruna. Ahmet Türk şimdi aynı tavsiyeyi Sırrı Sakık'a ve onun bir hikmet keşfettiğini sanan Kürt yorumculara da yapsın: "Boşnaklardan ve Kafkaslardan gelenler" de kendileri ile saygıyı hak ediyor çünkü. Biz, 80'li, 90'lı yılların "Kırt-Kürt" saçmalığı ile de aynı şekilde tartıştık; Bosna'da bir konserde birbirlerine aptalca "Türkiye" ve "Bosna" diye karşılıklı nispet yapan ucuz milliyetçi slogancılarla da. Kürtler dönüp gelmek istiyorlarsa, kendi memleketlerine gelecekler ve çoğunluğa dahil olarak yaşamaya devam edecekler. Başımın üstünde yerleri yok çünkü ben onları bu topraklarda ağırlayacak ev sahibi değilim. Bu ülkede benimle aynı durumdalar, bu nedenle ikide bir, kendilerini bir Türk kategorisinin antitezi olarak tanımlamaktan vazgeçsinler.