Ahmet Türk Meclis'te Kürtçe konuştu yayın kesildi

Ahmet Türk Meclis'te Kürtçe konuştu yayın kesildi
Ahmet Türk Meclis'te Kürtçe konuştu yayın kesildi
Ahmet Türk DTP grup toplantısındaki konuşmasına Türkçe başladı ancak daha sonra Kürtçe devam etti. TRT bu sırada yayını kesti. Ekrana bir spiker çıktı ve TBMM'de Türkçe dışında bir dille konuşma yapmanın yasalara aykırı olduğunu belirterek yayını kestiklerini duyurduDTP Genel Başkanı Ahmet Türk, partisinin TBMM grup toplantısında konuşmasının bir bölümünü Kürtçe yaptı.
Türk, partisinin grup toplantısında, 21 Şubatın, "Dünya Anadili Günü" olarak kutlandığını belirterek, herkesin anadilini özgürce kullanması gerektiğini savundu. Türk, konuşmasını Kürtçe sürdürdü. Bunun üzerine, toplantıyı canlı olarak veren Meclis TV, yayınını kesti.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, kendilerinin Türkiye’de resmi dilin Türkçe olmasına herhangi bir itirazlarının olamayacağını belirtti. Türk, konuşmasının son bölümünü Kürtçe olarak yaptı.
Türk, partisinin Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, 21 Şubatın "Dünya Anadili Günü" olarak kutlandığını ifade ederek, 21. yüzyılın, çok dilliliğin önem kazandığı, halkların anadiline ve kültürlerine sahip çıkma bilincinin geliştiği bir yüzyıl özelliği taşıdığını bildirdi.
Anadilin korunması için uluslar arası sözleşmelerin önemli olduğunu vurgulayan Türk, "Çok dillilik bir zenginliktir. Bu zenginliğin korunması ve yaşatılması, çağın bir gereğidir. Dünya üzerindeki bütün diller masumdur, güzeldir ve halkların kardeşliği yaklaşımıyla aslında bütün diller de kardeştir. Herhangi bir dilin bir ülkeyi veya toplumu böleceği iddiaları sadece ırkçı ve tekçi söyleme sahip düşünceleri besler. Yoksa bir devlete mensup bütün vatandaşların anadillerinin aynı olduğu, ya da aynı olması gerektiği gibi çağ dışı yaklaşımı savunmak demokrasi ile bağdaşmaz" diye konuştu.
Kürt dilinin yasal ve anayasal düzenlemeyle güvence altına alınmadığını söyleyen Türk, TRT 6’dan Kürtçe yayın yapılmasına rağmen bunun yasal güvencesi olmadığını ileri sürdü.

"RESMİ DİLE İTİRAZIMIZ YOK"
DTP’li milletvekilleri veya belediye başkanlarının Kürtçe konuştukları için cezalandırıldığını, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mitinglerde Kürtçe konuştuğunu iddia eden Türk, "Yani Kürtçe Kürtlere yasak ancak AKP’ye ve devlete serbesttir" dedi.
Kürtçenin önündeki engellerin kaldırılması için çok sayıda kanun teklifi verdiklerini ancak gündeme alınmadığını belirten Türk, "Bizim Türkiye’de resmi dilin Türkçe olmasına herhangi bir itirazımız olamaz, ancak yerel yönetim gibi, eğitim alanı gibi, basın yayın alanı gibi, ya da yerel meclisler gibi alanlarda Kürtçe üzerindeki bütün yasakların kalkması ve Anayasal güvenceye bağlanması talebimizin de son derece gerçekçi bir insani talep olduğunun anlaşılmasını istiyoruz" diye konuştu.
DTP Genel Başkanı Türk, "hem Dünya Anadil Günü olması, hem Kürtçe üzerindeki anlamsız baskı ve yasakların sürüyor olması, hem anadil korkusunun yapay bir korku olduğunu anlatmak açısından" konuşmasının bundan sonraki bölümünü anadilinde sürdüreceğini bildirdi.
Türk’ün Kürtçe konuşmaya başlaması nedeniyle Meclis TV’den canlı verilen Grup Toplantısı yayını kesildi.
Türk’ün 10 dakika süren Kürtçe konuşmasının ardından TBMM Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş da kapanış konuşmasını Kürtçe yaptı.
Ahmet Türk, Grup Toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularına, "Bu grubumuzun bir çalışması. Dillerin güzelliğinden, kardeşliğinden söz ediyoruz. Günümüz dünyasında dillerin meşru olması, dillerin bir zenginlik olduğu mantığıyla bugünün yaşatılması gerekiyor. Şimdi birileri çıkacak efendim Parlamentoda böyle bir şey... Eğer bu ölçü ele alınırsa o zaman çarşaflılar da Meclise gelmemeli. Biz burada dillerin güzelliğini anlattık. Bu, dillerin yasal engellerin ortadan kaldırılması konusunda Türkiye için bir fırsat; bu mesajı vermek için yaptık" karşılığını verdi


TÜRK: BAŞBAKAN KONUŞUYOR DA BEN NİYE KONUŞAMIYORUM

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında Kürtçe konuştu. DTP grubunda alkışlarla desteklenen konuşma nedeniyle TRT 3 yayını kesti.
Türk, grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken “Şimdi birileri çıkacak parlamentoda böyle bir şey olmaz diyecek. Eğer bu ölçü alınırsa o zaman çarşaflıların da gruplara gelmemesi lazım. Ama gelip grupta oturuyorlar” dedi. Türk “Başbakan, başbakan olarak Kürtçe konuşuyor ben niye Kürtçe, insanlarıma seslenmiyorum” diye konuştu.
Türk, konuşmasını Kürtçe yaptığı Meclis grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Grupta ne söylediniz?” şeklindeki bir soruya Türk “Ben dillerin güzelliği, dillerin kardeşliği, dillerin zenginliğinden söz ettim. Günümüz dünyasında dillerin meşru olması, kaybolmaması, dillerin bir zenginlik olduğu mantığıyla bu dilin yaşatılması konusunda mesaj verdim. Bugünkü çalışmamız bir grup çalışması. Şimdi birileri çıkacak, parlamentoda böyle bir şey olmaz diyecek. Eğer bu ölçü alınırsa o zaman çarşaflıların da gruplara gelmemesi lazım. Onların Genel Kurul’a gelmesi kabul edilemez. Ama gelip grupta oturuyorlar. Biz burada dillerin güzelliğini anlatmak, bu dillerin yasal engellerin ortadan kaldırılması konusunda Türkiye için bir fırsat. Bu mesajı vermek için konuştum.” diye konuştu.
TRT 3’ün yayını kesmesini ise Türk “Onu tahmin ediyorduk” şeklinde değerlendirdi. Kürtçe konuşmasıyla ilgili Meclis Başkanlığı’na bilgi vermediklerini söyleyen Türk, Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’da Kürtçe konuşmasıyla ilgili bir soruya ise “ Sayın Başbakan, Başbakan olarak Kürtçe konuşabiliyorsa ben niye Kürtçe insanlarıma seslenemiyorum. Biz bir mesaj verdik. 21 Şubat Dünya anadiller günü nedeniyle bir mesaj verdik. Tabi ki çalışmalarımızı bundan sonra resmi dille Parlamento’da yapacağız ” karşılığını verdi. (anka,aa)