Ahmet Türk'ten 'gerginlik' açıklaması

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, parti konvoyunun İzmir'de dün taşlanmasıyla ilgili "Eğer bu şekilde devam ederse sadece İzmir'le kalmaz diğer kentlere de sıçrar. O zaman üzüntü verir ve zorlayıcı bir durum olur" diye konuştu.Genel Başkan Türk, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, kendilerine karşı belirli kesimin planlı saldırı yürüttüğünü savundu. Olayları önlemede polisin yetersiz kaldığını öne süren Türk, “Böyle bir süreçte adeta hazırlıklı bir saldırıyı maruz kalmamız, milliyetçi, ırkçı, sivil faşistlerin bu ülkedeki sorunların çözümünü engellemeye yönelik güçlü bir direniş ortaya koyduklarını gösteriyor. Böyle bir mantığın aslında Türkiye'nin ne barışa ne kardeşliğe ne de demokrasinin gelişmesine katkısı var” dedi.
DTP lideri Türk, bu ortamın Türkiye'yi kaosa sürüklediğini, bunun 1000 yıldan bu yana kardeş olarak yaşan Türk-Kültür halkını karşı karşıya getirmeye çalışan bir provakosyon eylemi olduğunu öne sürerken şöyle konuştu:
“Biz, barıştan demokrasiden rahatsız değiliz. Ama bunun böyle bilinmesi gerekiyor ki böyle bir yaklaşım bizi zorlamaz, biz yine dolaşıp düşüncelerimizi aktaracağız. Ama şimdi bunu yaptığınız zaman diğer yerlerde de farklı hassasiyetler olabileceğini, yani orada çalışma yapacak siyasi partilerin de bu sefer farklı durumlarla karşı karşıya kalabileceğini anlamamız gerekiyor. 1000 yıldır birlikte yaşayan halkın kardeşliğini herkesin görmesi ona göre tedbirler alması gerekir. Ben bugün buraya geldim. Binlerce kişi beni karşıladı. Binlerce insan bizimle yürüyor. Sayın Baykal, sayın Bahçeli bir yerlere gittiği zaman o konvoyları da bulamayacaklar. Orada daha büyük kaos, gerginlik ortaya çıkacak. Bütün bunların hesaplanması gerekir.”
Polislerin İzmir'deki olaylarda seyirci kaldığını ileri süren Türk, şöyle devam etti:
“Tahrikkar bir tutum sergilediler. Müdürlerinden talimat almadıkları için engel olmamışlar. DTP olduğu için mi bu vurdum duymazlık? Bunlar doğru değil. Gittiğim, gezdiğim her yerde ‘provakosyana gelmeyin. Biz meselemizi ikna ederek, anlatarak ortaya koyacağız’ diyorum. Eğer bu şekilde devam ederse sadece İzmir'le kalmaz diğer kentlere de sıçrar. O zaman üzüntü verir ve zorlayıcı bir durum olur.”
Türk, yemeğin ardından DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile birlikte partililerle buluşmak üzere Manisa'ya geçti.