AİHM'den Hükümete DTP sorusu: Kapatmaktan başka seçenek yok muydu

AİHM'den Hükümete DTP sorusu: Kapatmaktan başka seçenek yok muydu
AİHM'den Hükümete DTP sorusu: Kapatmaktan başka seçenek yok muydu
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, KCK ve BDP arasında irtibat bulunduğu iddiasıyla BDP'nin kapatılması talebiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına başvururken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), DTP'nin kapıtılma davasını kabul ederek Nisan sonuna kadar Türkiye'nin yanıtlması talebiyle üç soru gönderdi.
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

AİHM, Türkiye 'ye "DTP'lilerin Anayasal düzeni yıkma ve şiddet içeren" çağrılar yapıp yapmadığını sorarak "Kapatmak orantılı müdahale mi?" sorusuna yanıt istedi. AİHM, 2009 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP'nin bazı yöneticileri tarafından verilen siyaset yasağı cezasını gündemine alarak 10 parti yöneticisinin başvurusunu kabul etti. AİHM bu kararını, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 9, 10 ve 11'inci maddesine ve 1 nolu protokolün 1 ve 3'üncü maddelerine dayandırdı. AİHM, Türkiye'ye Nisan ayı sonuna kadar yanıtlaması talebiyle 3 maddede sıralanan sorular gönderdi. Yüksek Mahkeme, kararını vermeden Türkiye'nin "Kapatmaya neden olan DTP'li yöneticilerin 'Anayasal düzeni yıkma' çağrısı ve açıklaması var mı? Bu kişilerin yaptığı açıklamalar ve konuşmalarda kullanılan sözler 'demokrasi' ile çelişiyor mu? Bu kişilerin yaptığı konuşmalarda şiddet çağrısı var mı? Partinin kapatılması orantılı müdahale mi? Üyeliklerin düşürülmesi hür seçimlere müdahale mi?" sorularına yanıtını bekleyecek.

Suçlamalar DTP dönemi 
AİHM, Hükümetten DTP sorularına yanıt beklerken BDP hakkında kapatma davası açılması gündeme geldi. KCK soruşturmasını yürüten İstanbal Cumhuriyet Başsavcılığı, BDP'nin KCK ile ilişkisi bulunduğunu belirterek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. Kapatma davası açılıp açılmayacağına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı karar verecek. BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Yargıtay'a yapılan başvuruyu eleştirirken, "Yeni Anayasa yapılıyor ve belki parti kapatma tarihe karışacak. Parti kapatmalarla ilgili bu artık bizim de, hükümetin de oynadığı son perde. Ya demokrasi vardır ya yoktur. Ya yeni anayasa olacaktır ya olmayacaktır. Bundan sonra parti kapatmayla uğraşmayız. Yeni Anayasa ile parti kapatma tarihe karışacak" dedi. Kaplan, "Yargıtay Başsavcısının ne yapacağını bilemeyiz ama yeni Anayasa tartışmalarının sürdüğü bir dönemde, AB reformlarının yapıldığı bir dönemde parti kapatmanın telaffuz bile edilmemesi gerekir. Zaten iddianamedeki suçlamaları, BDP ile nasıl ilişkilendirmişler anlayamadım. Çünkü suçlamaların yüzde 90'nı DTP dönemine ilişkin. DTP de yargı önünde bunun hesabını zaten verdi" dedi.

Biz de ustalaştık 
BDP'ye dava açılması durumunda yedek parti kurmayacaklarını söyleyen Kaplan, "Anayasa değişikliğiyle milletvekilliği düşürülmüyor. Biz zaten bağımsız olarak seçildik. Bir sonraki seçimlere de bir değişiklik olmazsa bağımsız gireceğiz. Yedek parti, yeni parti, bunlarla uğraşmayız. Anayasa Mahkemesi'nin son kararına göre; kapatma açtılar velev ki bir ay kala biz partiyi kapattık, onlara kapatma fırsatı tanımadık, ne yapacaklar? Hiç bir şey yapamazlar. Biz de ustalaştık parti kapatma konusunda sayın Başbakan. Velev ki kapatma davası açtılar diyelim, bir ay kala dedik biz partiyi kapattık, onlara da kapatma fırsatı tanımadık, ne yapacaklar, hiçbir şey yapamayacaklar" dedi.