AİHM'den Lice cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) görülen Lice olaylarıyla ilgili davada Türkiye'ye 225 bin euro (382 milyar lira) para cezası verildi.

İSTANBUL - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) görülen Lice olaylarıyla ilgili davada Türkiye'ye 225 bin euro (382 milyar lira) para cezası verildi.
Lice'nin yakılıp yıkıldığı olaylardan sonra AİHM'ye başvuran beş kişinin davasında mahkeme, Türkiye'yi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) işkence ve gayri insanı muamele, mülkiyet hakkı ile kişinin özel yaşamı ve aidiyetlerinden yararlanma haklarının ihlali ile etkin soruşturma yapılmadığı gerekçesiyle mahkûm ettiğini belirtti. Lice olaylarıyla ilgili AİHM'de daha önce karara bağlanan ilk dava ise Türkiye'nin aleyhine karar aşamasına gelmişken dostane çözüme gidilmişti. Burada da Türkiye, 247 mağdura toplam 2 milyon 500 bin sterlin ödemeyi kabul etmişti. Aynı olaylar nedeniyle 250'den fazla mağdurun açtığı diğer davalar ise hâlâ sürüyor.
30 kişi öldü
Lice'de 1993'te meydana gelen olaylarda 30 kişi ölmüş, 400 konut ile 250 işyeri kullanılamaz hale gelmişti. Diyarbakır DGM'nin başlattığı hazırlık soruşturması halen sürse de, Liceli mağdurların AİHM'ye başvurularında
ikinci dava da sonuçlandı. Ahmet Ayder, Yusuf Lalealp, Nadir Doman, Şevket Biçer ve Zeydin Ekmekçi, İHD Diyarbakır Şubesi aracılığıyla 1994'te AİHM'ye başvuru yaptı. Mağdurlar, güvenlik güçlerinin planlı bir şekilde Lice'yi yakıp yıktığını, kendi evlerini de gözleri önünde yaktığını, bir giysi bile alamadan ilçeyi terk etmek zorunda kaldıklarını öne sürdü. Türkiye ise mahkemeye verdiği savunmasında, güvenlik güçlerinin ilçeyi PKK'nın saldırılarına karşı savunduğunu bildirdi.
8 Ocak'ta varılan ve daha sonra açıklanan karara göre AİHM, Licelilerin gözü önünde evlerinin yakılmasının yarattığı acı ve ıstırabı, 'işkence ve gayri insanı muamele yasağının ihlali' olarak değerlendirdi.