Ailelerde büyük üzüntü ve tepki

Ailelerde büyük üzüntü ve tepki
Ailelerde büyük üzüntü ve tepki
Kararların açıklanması ile birlikte ceza alan tutukluların aileleri büyük üzüntü yaşadı. Gözyaşları içinde kalanlar birbirlerini teselli ederken, bayılanlar da oldu. Çetin Doğan'ın kızı Pınar Doğan mahkeme, polis ve savcıları suçladı.

Bazı sanık yakınları ve davayı takip eden kişiler de tepkilerini bağırarak gösterdiler. Çetin Doğan'ın kızı Pınar Doğan da kararların ardından yaptığı değerlendirmede kararların Türkiye 'de değişen düzenin bir göstergesi olduğunu söyledi. Doğan emniyet mensupları, savcılar ve hakimleri sanıklar lehine olan belge ve delilleri örtbas etmekle suçladı. Doğan, "Hakkımızı uluslararası bağımsız makamlar nezdinde aramaya devam edeceğiz" dedi.


Pınar Doğan şunları söyledi, "Şaşırtıcı olmadı. Mahkeme adil değildi. Tutanakları satır satır okudum. Mahkeme delilleri bile sanıklara geç verdi. Bunun gerçek bir yargılama olmadığnıı biliyorduk. Bizim açımızdan verilen cezaların hiç önemi yok. Buradaki sanıkların tek bir dakika dahi ceza alması bile hukuki olmazdı. Ben fark gözetmiyorum. Kendi adıma mahkemeden ceza çıkacağını biliyordum. Özür dilerim mahkeme diyorum ama oradaki bir topluluktan söz ediyorum. Gerçek yargılama yapan bir mahkemenin davranışlarından tamamen uzak bir tutum içindeydi mahkeme. Balyoz davasına adını veren belgelerin sahte olduğu, yurtdışından ve Türkiye’den bilirkişilerce belgelendi. CD’lerin üzerindeki yazılar bile sahte çıktı. Mahkeme eksik teşebbüs kararı verdi. Niye? Aytaç Yalman önlemiş çünkü. Ama kendisinin ifadesi bile alınmadı. Sanıklar 'çağırın, dinleyin' dedi ama mahkeme buna gerek görmedi. Bu davayı izleyen biri anlar ki bu gerçek bir yargılama değildir. Maalesef üzülerek söylüyorum mahkeme, sahte belgeleri üreten grupla işbirliği yapar duruma düştü. Mahkeme tarihe çok kötü bir şekilde geçecek. Yargılananların ve bizim başımız dik. Bu arada şu anda üzülmesi gereken ve benim de adlarına içtenlikle üzüldüğüm kişiler bu kararın altına imza atabilmiş insanlar grubudur. Türkiye’deki yargı süreci hakkında bir şey düşünmüyorum. Değişen düzende değişen kadrolar var. Her şeyden önce ciddi olan bir problem daha var. Emniyet güçlerinin sahte belge üretenlerin peşine düşmesi lazımdı. Emniyet bunları örtbas etmenin peşine düştü. Savcılar ve hakimler de bunu yaptı. Bunu uluslararası platformlara taşıyacağız. Türkiye’deki yargı yollarından olumlu bir beklentim yok."

FARUK YARMAN’IN AĞABEYİ: UMARIM BU VİCDANLARI BUGÜNKÜ KADAR RAHAT OLUR
Balyoz davasının tek sivil sanığı Havelsan genel müdürü Faruk Yarman da 16 yıl hapis cezası aldı. Yarman'ın nükleer mühendisi ağabeyi Prof. Tolga Yarman mahkemenin kararını şöyle yorumladı: "Allah savcı ve hakimlere bu yükün altından kalkmalarını nasip etsin. Umarım bu vicdanları bugünkü kadar rahat olur diye niyaz ediyorum."

Faruk Yarman, Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramalarda ele geçirilen ve Balyoz Darbe Planı’nın devamı niteliğinde olduğu öne sürülen belgelere ilişkin soruşturma kapsamında 6 albay ile birlikte geçen yıl ağustos ayında tutuklanmıştı. Yarman’ın, darbe planın hayata geçmesi durumunda savunma sanayiinde darbeye destek olacak personeli koordine edecek kişi olduğu öne sürülmüştü.

İREM ÇİÇEK: SAYGI DUYDUĞUM SAVCILARIN GELDİKLERİ DURUMU GÖRÜNCE
16 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Albay Dursun Çiçek'in avukat kızı İrem Çiçek, “Benim saygı duyduğum yargıçların, savcıların geldikleri durumu görünce, ileriye dönük çok da umudum olduğunu söyleyemeyeceğim” dedi.

Kararı eleştiren avukat İrem Çiçek, şöyle konuştu:

“Bazı sanıklar, avukatlarıyla birlikte savunma yapmadı. Bazıları ise savunma yaptı. Savunma yapanlar, iyi halden yararlandı. Yapmayanlara, herhangi bir indirim uygulanmadı. Burada mahkeme aslında, iyi niyetli olmadığını ortaya çıkarıyor. Çünkü hiç kimseyi savunma yapmak için zorlayamazsınız. Bunu da 'iyi hal', 'kötü hal' diye ayıramazsınız. 3 yıldır bu Silivri toplama kampının içindeyim. İlk geldiğimde, hiç böyle değildi. Benim saygı duyduğum yargıçların, savcıların, geldikleri bu durumu görünce ileriye dönük çok da umudum olduğunu söyleyemeyeceğim.”

“ARTIK SÖZ BİTTİ”

Davada 20 yıl hapis cezasına çarptırılan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi Nilgül Doğan da bu sabah “Artık söz bitti” dediğini belirterek, duygularını şöyle dile getirdi:

“Bu karardan sonra artık bizim için söz yeni başlıyor. Bu özel yetkili mahkemelerde, üzülerek söylüyorum ki, adil bir yargılama olmadığını sanıklar ve yakınları gördüler. 2 seneyi aşkın zamandır bu insanlara sıkıntı çektirdiler. Eşim, ' Ülke düzlüğe çıkacaksa ben hakkımı helal ediyorum' dedi. Ben etmiyorum. Hiç bir sanık yakını, ne anneler, ne babalar, ne de çocuklar, hiç biri haklarını helal ediyor. Bu insanlara, mahkemeye destek veren medyaya, onlara destek veren siyasi , sivil, asker, bizlerin arkasında durmayan kim varsa onlara, haklarını helal etmiyorlar. Biz hiç birine haklarımızı helal etmiyoruz.”

Bu arada sanık yakınları, kaldıkları cezaevlerine otobüslerle götürülen tutuklu sanıkları el sallayarak uğurladı. Sanık yakınları, bu sırada “Türkiye sizinle gurur duyuyor” sloganları attı.

Duruşma salonunun bulunduğu binanın önündeki bazı kişiler de gazetecilere tepki gösterdi.(ajanslar)


Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle