AK Parti 5. Olağan Kongresi başladı

AK Parti 5. Olağan Kongresi başladı
AK Parti 5. Olağan Kongresi başladı
AK Parti 5. Olağan Kongresi bugün Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleştiriliyor. Genel Başkan Ahmet Davutoğlu açılışta yaptığı konuşma ile delegeleri selamladı.

RADİKAL - Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılan  AK Parti Kongresi için salon sloganlarla süslendi. Partinin daha önceki seçimlerde kullandığı "Onlar konuşur, AK Parti yapar" ve "hayaldi gerçek oldu" sloganlarının dışında, "Lafa değil, icraata bakarım", "yakın ışıkları Türkiye aydınlansın", "Tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan" da dikkat çeken sloganlar oldu.

Hürriyet gazetesinden Zeynep Gürcanlı ve Aysel Alp'in haberine göre siyasi parti kongrelerinin "olmazsa olmazı" müzik yayını, "Türkiye'nin geçmekte olduğu sıkıntılı dönem ve terörle mücadelede şehit olan güvenlik güçleri nedeniyle" bu kez yapılmıyor. 

"CEP TELEFONLARININ IŞIKLARINI GÖRELİM..."

Kongre'de kürsüden sık sık yapılan anonslarla, neden müzik yayını olmadığı tekrar tekrar ifade ediliyor. "Peygamber Efendimiz'in yanına komşu olarak uğurladığımız Aziz şehitlerimizin hatırası adına müzik yayın yapmayacağız" denilen anonsun ardından ise partililerden cep telefonlarındaki ışıkları yaklamaları söylendi. Partililerin cep telefonlarının ışıklarını yakmasıyla ışıl ışıl olan salon için ise kürsüden, "14 Ağustos 2001'de karanlığa ışık yakan AK Parti kadroları" anonsu yapıldı.

GÜL, 'İLK BAŞBAKAN'

Müziğin kullanılmadığı kongre için çok sayıda tanıtım filmi hazırlanmış. Tanıtım filminde Abdullah Gül'den de "AK Parti'nin ilk Başbakanı" olarak bahsedildi. AK Parti'nin kuruluşundan itibaren yaşanan gelişmelerin yer aldığı tanıtım filminin dışında Erdoğan için de ayrı bir tanıtım filmi var. Benzer şekilde Ahmet Davutoğlu için de ayrı bir tanıtım filmi, Davutoğlu'nun kongreye hitabından hemen önce gösterildi. 

Ahmet Davutoğlu'nun "tek Genel Başkan adayı" olacağı kongrede, partinin yeni Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) üyeleri de seçilecek. Salonda, partililere ayrılan bölümler hırca hınç dolu. Dışarda da kurulmuş dev ekranlardan kongreyi izlemek üzere binlerce kişi halen giriş kapılarında bekliyorlar. Kongrenin gündemi de Ankara Arena'da kürsüden salondaki partililerle paylaşıldı. 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, salona gelişinde eşi Sare Davutoğlu ile birlikte dışarıda kurulan platformda salona giremeyen partilileri selamladı.

AK Parti Kongresi'nde, tribünlerdeki partililer zaman zaman slogan atıyorlar. En çok atılan slogan ise "Recep Tayyip Erdoğan ". Partililer, tempo tutarak AK Parti'nin kurucu Genel Başkanı'nın adını sürekli tekrarlıyorlar.

Başbakan Davutoğlu: Sanki olağanüstü bir durum varmış gibi...

KONUŞMALAR 6 DİLE ÇEVRİLİYOR

AK Parti Kongresi'ndeki konuşmalar, aynı anda altı dile çevriliyor. Konuşmalar, İngilizce, Arapça, Rusça, Türkçe, Fransızca ve Almanca simültane tercüme ile hem salondaki yabancı konuklar için, hem de yabancı medya organları için anında çevriliyor. AK Parti Kongresi'nde ilk kez bir de İngilizce olarak, partiyi tanıtan bir kitapçık dağıtıldı. Kitapçıkta, Genel Başkan Ahmet Davutoğlu'nun dışında, AK Parti'nin kurucu Genel Bakanı Recep Tayyip Erdoğan dışında, AK Parti'li ilk Başbakan Abdullah Gül'ün de fotoğrafı yer aldı.

PARTİ BAYRAĞINDAN ÇOK TÜRK BAYRAĞI

AK Parti Kongresi'nde parti bayrağından çok Türk bayrağı bulunuyor. Protokol sıralarına da özel olarak birer tane Türk Bayrağı bırakıldı. Kongre'ye, yurtdışından da çok sayıda devlet adamı ve siyasetçi davet edildi. Davetliler arasında Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi, Brezilya eski Dışişleri ve Savunma Bakanı Celso Nunnes Amorin, Fas Eski Hükümet Başkanı Abbas El Fassi, Irak Devlet Başkan Yardımcısı Ayad Allawi, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, Makedonya Devlet Bakanı Furkan Cako gibi isimler bulunuyor. Kongreye, Almanya ve Belçika parlamentolarından Türk asıllı vekiller de davet edildi. (Hürriyet)