AK Parti 'Başkanlık Sistemi' dedi

AK Parti 'Başkanlık Sistemi' dedi
AK Parti 'Başkanlık Sistemi' dedi
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Başkanlık Sistemi"ne ilişkin AK Parti'nin önerisini TBMM Uzlaşma Komisyonu'na iletilmek üzere Meclis Başkanlığı'na sunduklarını bildirdi

Radikal.com.tr - Yeni Anayasa’nın ‘Temel Hak ve Özgürlükler’ bölümünde yer alan son madde olan ‘vatandaşlık’ konusunda anlaşamayan TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, “yasama” bölümü ile ilgili çalışmalarına başlıyor. Komisyona ‘yasama’ bölümü için ilk önerisini veren AK Parti oldu, ‘Başkanlık Sistemi’ne ilişkin önerisini sundu.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, bu haftadan itibaren ‘yasama’ bölümüne ilişkin çalışmalara başladı. AK Parti ’nin Kızılcahamam kampında da ele alınan ‘yasama’ bölümüne ilişkin önerilerine daha sonra Komisyonun AK Parti üyeleri Mehmet Ali Şahin, Ahmet İyimaya ve Mustafa Şentop tarafından son şekli verildi. AK Parti daha sonra 22 maddelik bir öneri paketi hazırladı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, da dün “Başkanlık Sistemi”ne ilişkin AK Parti’nin önerisini TBMM Uzlaşma Komisyonu’na iletilmek üzere Meclis Başkanlığı’na sunduklarını bildirdi.

Komisyonun CHP ’li üyesi Atilla Kart ise bölüme ilişkin başlığın sadece “yasama” olmaması gerektiğini dile getirerek, partisinin önerilerinin “yasama ve yürütme” başlığında olacağını kaydetti. Kart, çalışmalarını sürdürdüklerini ve önerilerini, bu hafta içinde TBMM Başkanlığı’na sunacaklarını ifade etti. Komisyonun MHP ’li üyesi Oktay Öztürk de önerileri üzerinde uzman ve teknik personelin çalıştığını vurgulayarak, “Kongremiz dolayısıyla öneriye fazla vakit ayıramadık. Uzman ve teknik personelimizin hazırladığı metni değerlendireceğiz ve Çarşamba gününe yetiştireceğiz” dedi.