AK Parti başvurdu, YSK seçim yasağı süresini değiştirdi

AK Parti başvurdu, YSK seçim yasağı süresini değiştirdi
AK Parti başvurdu, YSK seçim yasağı süresini değiştirdi
Yüksek Seçim Kurulu'nun kararıyla seçim yasaklarının başlama saati bugün saat 00.00'dan, yarın 18.00'e kadar uzatıldı.

RADİKAL - Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçim yasaklarının başlama saatini AK Parti ’nin başvurusu üzerine değiştirdi. Seçim yasaklarının başlama saati bugün saat 00.00’dan, yarın 18.00’e kadar uzatıldı.

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre, YSK'nın aldığı kararla, partilerin mitingleri bugün saat 18.00’e kadar televizyonlardan verilebilecek.

RTÜK kararı şöyle duyurdu:

“Bilindiği üzere Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 30. Maddesi gereğince, seçimlerle ilgili olarak seçim dönemlerinde yapılan yayınlara ilişkin usul ve esaslar Yüksek Seçim Kurulu düzenler. YSK, TRT ile özel radyo ve televizyon kuruluşlarının seçim döneminde uyacakları yayın ilkelerini belirlemiş ve duyurmuştu. YSK, 4 Mart 2015 kararında ‘Siyasi partiler veya adayların oy verme gününden önceki yirmi dört saate kadar olan sürede radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj, panel gibi programlara katılarak görüşlerini açıklayabilecekleri’ belirtilmiştir. 19 Nisan kararında, ‘Medya hizmet sağlayıcılarının, seçimin başlangıç tarihi olan 10 Mart 2015 tarihinden oy verme gününden önceki yirmi dört saate kadar (05 Haziran 2015, saat 24.00) olan sürede siyasi reklam yayınlayabilecekleri’ ifade edilmiştir.

2 Haziran kararında ise miting yayınlarının 6 Haziran 2015 Cumartesi günü saat 18.00’e kadar yayınlanabileceği belirtilmiştir. YSK’nın söz konusu kararlarından görüleceği üzere, yayın yasakları 5 Haziran 2015 Cuma gecesi (bu gece) saat 24.00’den itibaren başlayıp, oy verme günü olan 7 Haziran 2015 Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanacak saate kadar sürecektir. Bu süre zarfında televizyon ve radyolar ile her türlü yayın organları tarafından siyasi reklam, seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yayın yasağı kapsamındadır. Miting yayınları ise 6 Haziran 2015 Cumartesi günü saat 18.00’e kadar yapılabilecektir.”


  http://www.radikal.com.tr/137343413734343

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ben çözdüm olayı tamam - energon

  Seçim kanununun bütün maddelerinin sonuna "Ama Ak Parti'ye selbes" yazıyoruz. Devlet imkanlarının seçim kampanyasında kullanımı, TRT tırında parti propagandası, yanlı cumhurbaşkanı falan yasal sorun olmaktan çıkıyor. Zaten ceza meza almadı tabii Ak kadrolar bunlardan da, dava açılıyor, reddediliyor falan kağıt ve emek israfı sonuçta. O parayla makam aracı koltukları deri falan kaplanabilir yane.

  herhalde yeni hileleri kefsettiler - radi11

  son gunde yeni yalanlar ve hilelerini oynayacaklar... Tayyipp bey acaba sarayin tuvaletlerini mi halka gosterecek?

  ... - ceros

  Başvuruya ne hacet, sultan buyursun seçim günü bile propaganda yapılır. Sanki işleyen bir hukuk sistemi varmış gibi davranıyorlar bir de.