Ak  Parti cephesi: İş yüzde 30'da düğümleniyor

Ak  Parti cephesi: İş yüzde 30'da düğümleniyor
Ak  Parti cephesi: İş yüzde 30'da düğümleniyor
Başbakan Ahmet Davutoğlu, pazartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yapacağı görüşme öncesinde kurmaylarıyla dün gece CHP'nin şartlarını masaya yatırıp koalisyon olasılığını değerlendirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, pazartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yapacağı görüşme öncesinde kurmaylarıyla dün gece CHP’nin şartlarını masaya yatırıp koalisyon olasılığını değerlendirdi.

Edinilen bilgiye göre, AK Parti’nin 5 saat 40 dakika süren MYK toplantısında, 30 saate yaklaşan 5 ayrı heyetler arası görüşme sürecinde ortaya çıkan CHP’nin koalisyon şartlarına ilişkin, “Yüzde 60-70’i olabilir, bunlarda öyle ya da böyle bir şekilde anlaşırız. Ancak kalan yüzde 30’unda anlaşmak zor. Zaten iş de bu yüzde 30’da düğümleniyor. Eğer pazartesi günkü görüşmede de bu sorun aşılamazsa bu şartlarla anlaşmak da zor, ortaklık da” görüşü öne çıktı. Toplantıda, işi düğümleyen başlıklar arasında da ağırlıklı olarak Suriye konusu başta olmak üzere dış politikadaki ciddi yaklaşım farklılığı ile eğitim konusundaki taleplere dikkat çekildi.

CHP’nin eğitim sistemi önerisine ilişkin, “bu imam hatiplerin kapanmasını gündeme getirir” kaygısı dile getirilirken, görüşmelerde doğrudan gündeme gelmeyen cumhurbaşkanının konumuyla ilgili de CHP’nin ileride takınabileceği tavra ilişkin endişeler dillendirildi.

CHP ile ciddi bir müzakere süreci sonucunda bu konularda bir orta yol bulunabileceği, bu durumda koalisyon seçeneğinin denenebileceğini söyleyenlerin yanı sıra, bu olasılığa sıcak bakmayıp CHP’nin koalisyon niyetine ilişkin kuşkusunu dile getiren bazı MYK üyeleri ise, “CHP’den bu konuda farklı şeyler söyleniyor. Bütün bunlara bakıldığında onların da bu konudaki samimiyeti konusunda soru işaretleri ortaya çıkıyor” dediler. Toplantıda MHP ile koalisyon ya da azınlık hükümeti formülü çerçevesinde görüşülerek bu yolun da denenmesini isteyen üyeler de oldu.

Seçenekler tükendiğinde seçimin kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken bu üyelerin olası seçime iktidarlarında gidilmesi için her seçeneğin denenmesi gerektiğini de savundular. Davutoğlu’nun da CHP ile olmayacağı ortaya çıktığında MHP genel başkanı DEVLET BAHÇELİ ile görüşebileceğinin sinyalini verdiği öğrenildi.

CHP’nin şartlarını parti politikaları açısından MYK’sında masaya yatıran Davutoğlu, Kılıçdaroğlu ile görüşeceği pazartesi günü sabah da Bakanlar Kurulu’nu toplayarak bu şartları hükümet politikaları açısından değerlendirecek. Davutoğlu, Kılıçdaroğlu ile görüşmeye de bu toplantının ardından gidecek. İki lider akşam yemeğinde koalisyon olasılığını değerlendirip bu konudaki kararlarını netleştirecekler. (Hürriyet)

 


  http://www.radikal.com.tr/141156414115643

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKP CHP Koalisyonu.....Balçovalı - user928332

  AKP'nin elinde bu hükumetle ve tüm devlet olanaklarından sonuna kadar yararlanma olanağı ve C.Başkanının erken seçim baskısı varken, AKP ipe un serecektir. MHP kozunu CHP'nin vazgeçemeyeceği kesin isteklerinin törpülenmesi için kullanmaktadır. Başka bir anlatımla, ''Eli işte gözü oynaştadır''

  taban - user383887

  AKP de TABANININ CHP ile koalisyon istemediği KÜLLİYEN YALAN. İstemeyen Cumhurbaşkanı ondan korkup istemiyoruz diyen, AKP milletvekilleri, il, ilçe yöneticileri Ve HAVUZ MEDYASI. AKP gerçek tabanı, AKP ye oy veren vermeyen büyük çoğunluk, Halk, millet SEÇİM değil CHP ile koalisyon hükümeti İSTİYOR.

  AKP NE İSTİYOR? - m.rozbilen

  AKP'nin kendi şartları yok mu? Elbette var ama kamuoyuna açıklamaya utanıyor. Şartlarından utanıyor çünkü. Açıkça anti demokratım, Erdoğan'ın vesayetini kabul etmem, hırsızlık yolsuzluğa karşıyım, dargelirlilere emeklilere yardıma varım diyemiyor. Dış politikada ve özellikle Suriye'de balçığa saplandım, özür dilerim diyemiyor. Eee ne istiyorsun, hangi ilken var peki? CHP'nin kabul etmediği makul birini söyle de bilelim bari. O da yok. İpe un sermek var. Anketlerde önde görünüyorsa seçim'e yatmak var. Ne yaparsanız yapın bu halk attığınız her adımın nereye vardığını biliyor. Bütün korkunuz bu. Tüm foyalarınız ortaya çıkmadan alel acele bir baltaya sahip olma telaşı içindesiniz. AKP'nin sırtındaki en büyük kambur Erdoğandır. Onu sırtınızdan indirmeden bir daha iktidar yüzü göremezsiniz.