AK Parti Denizli milletvekili Nihat Zeybekci'den 'öğrenci evlerine müdahale' tepkisi

AK Parti Denizli milletvekili Nihat Zeybekci'den 'öğrenci evlerine müdahale' tepkisi
AK Parti Denizli milletvekili Nihat Zeybekci'den 'öğrenci evlerine müdahale' tepkisi
AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, 'öğrenci evleri' tartışmalarının Denizli üzerinden yapılmasından rahatsız olduğunu söyleyerek, "Öğrenci evlerine yargı kararı olmadan kimse dokunamaz. Özel hayata kimse müdahale edemez" dedi.

DENİZLİ – AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaretinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Milletvekili Zeybekci, öğrenci evleri tartışmalarının Denizli üzerinden yapılmasının bir Denizlili olarak kendisinde rahatsızlık yarattığını söyledi. Erdoğan’ın ‘öğrenci evlerine denetim’ sözlerini ilk kez dile getirdiği Kızılcahamam’daki toplantıda da bulunan Zeybekci, daha önce yaptığı bir açıklamada, “Kamptaki görüşmede vardım, konu Denizli olunca çok da dikkatli dinledim, orada böyle bir konu gündeme gelmedi” demişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Denizli’yi ziyaretinde yurt ihtiyacı olduğunu dile getirdiklerini belirten Zeybekci, “Öğrencilerin çoğunluğunun, yüksek kiralarda ruhsatsız apart dairelerde kaldığını ilettik. Öğrencilerin özel yaşam alanları ve özel hayatları gündeme asla gelmedi, böyle bir konu konuşulmadı. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun Denizli’de 5 bin öğrenciyi barındırdığını, dolayısıyla yeni yurtlara ihtiyaç olduğunu belirttik. Başbakan da hemen Kredi ve Yurtlar Kurumu’na talimat verdi. Bin kişilik yeni yurt yapılması kararı alındı. Kredi ve Yurtlar Kurumu ayrıca 2 bin kişi kapasiteli yer kiralama kararı aldı. Ayrıca, kamu yararına çalışan vakıfların gayrimenkulleri Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından kiralanacak. 2014’te Kredi ve Yurtlar Kurumu Denizli’de 5-6 bin öğrenci kapasiteli yeni yerler yaratacak” dedi.


‘KAMPÜSÜ BÖLMEK LAZIM’

Pamukkale Üniversitesi’nde öğrenci sayısı çok fazla olduğuna da dikkati çeken Zeybekci, “Mevcut kampüs 43-44 bin öğrenciyi kaldıramıyor. Kampüsü mümkünse iki veya üçe bölmek gerekiyor. Başka bir yerde kampüs oluşturulmalı. Kızılcahamam Kampı’nda da başka illerin milletvekilleri aynı konuyu gündeme getirdi. Başbakan da Denizli’den örnek vererek, kendi düşüncelerini kamuoyu ile paylaştı. Gençler ister yurtta ister özel evlerde kalsın, anne ve babalar onları devlete teslim ediyor. Başbakan baba hassasiyetiyle davranıp sorunu ve tepkisini dile getirdi. Hiç istemediğimiz tartışma Denizli üzerinden başlatıldı, Denizli üzerinden yürütülüyor. Yüksek öğretimde yurt sorunu vardır, barınma sorunu vardır. Yüksek öğretimdeki yurt ve barınma sorunu konusunda ortada imkansızlık ve çaresizlik var” diye konuştu.


‘KİMSE KENDİNİ ÖNE ATMAMALI’

Öğrencilerin barınma sorununun sadece Denizli’nin değil Türkiye ’nin her yerinde yaşanan bir sorun olduğunu vurgulayan Zeybekci, şunları söyledi:

“Bu sorunu siyasetin dışında tutmak lazım. Partilerimiz de, konuyu mümkün olduğu kadarıyla siyasetin dışında tuttu. Bu siyaset adına sevindirici bir durum oldu. Bu tartışmalar öğrencilerin ve Denizli’nin yararına değil. Hassas bir konu ve hiç kimse kendini bu konuda öne atmamalıdır. Eğer öğrenci evlerinde bin de 1 ya da milyonda 1 olumsuzluk yaşanıyorsa, bu küçük olumsuzlukları da dile dolamamak lazım. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı, başka bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile aynı evi kiralayabilir. Özgürlük vardır, dokunulmazlık vardır. Öğrenci gitmiş parasını ödemiş, evini tutmuş. Öğrenci evlerine yargı kararı olmadan kimse denetleyemez dokunamaz. Özel hayata kimse müdahale edemez. Polis denetleme yapamaz. Bunlar, teyide muhtaç işler. Hassas bir konu ve kimse kendini öne atmamalıdır.”


‘GÜNDEME GELMEDİ’ DEMİŞTİ

Erdoğan’ın ‘öğrenci evlerine denetim’ sözlerini ilk kez dile getirdiği Kızılcahamam’daki toplantıda da bulunan Zeybekci, konunun basına yansımasından hemen sonra verdiği demeçte ise “Kamptaki görüşmede de vardım, konu Denizli olunca çok da dikkatli dinledim, orada böyle bir konu gündeme gelmedi” demişti. 


Radikal.com.tr / DHA