AK Parti 'gece'lerin tek hâkimi

AK Parti 'gece'lerin tek hâkimi
AK Parti 'gece'lerin tek hâkimi
Ramazanla birlikte siyasetin mesaisi gündüzden geceye kaydı. CHP, MHP ve BDP'liler iftarlarda boy gösteriyor. Sokak iftarı ve sahurlarda ise AK Parti, gecelerin tek hâkimi durumunda.
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

Türkiye’de çok şey değişiyor. AK Parti ile birlikte ‘ilk’ler yaşanmaya devam ediyor. ‘Muhafazakâr demokrat’ AK Parti ile birlikte ramazan alışkanlıkları da değişmeye başladı. Belediyeler, kalabalıkların geçiş noktalarına iftar çadırları kurdu. İşadamları, sanatçılar destek verdi. Bu çadırlarda iftarını açmayan siyasetçi kalmamıştır. Sadece AKP ’nin değil CHP ’nin, MHP ’nin belediye başkanları da çadır geleneğini sürdürdü. Gün uzayıp, iftar saatleri mesai dışına denk düşünce çadıra ilgi azaldı. Birkaç yıldır İstanbul odaklı gelişen sokak iftarları revaçta. Sokak aralarına masalar atılıyor, sofralar kuruluyor; komşular arası dayanışma örnekleri sergileniyor. İşin içinde belediye ve siyasetçi varsa bu sofra genişliyor. İktidar partisi belediyeleri ramazan programlarına çok önem veriyor. Nerede AK Partili belediye varsa orada müzikli, oyunlu, lunaparklı, macun ve lokmalı ramazan eğlencesi görmek mümkün. Oruç, siyasetçinin mesaisini de etkiliyor. Çalışma temposunu ‘İ.Ö’ ve ‘İ.S’ yani ‘iftardan önce’ ve ‘iftardan sonra’ olarak ayıranlar var. Zorunlu olmadıkça sabah saatine program konmuyor. Mesai yoğunluğu gündüzden geceye doğru kayıyor. Beş yıldızlı otele mecbur kalmadıkça gitmeleri istenmiyor. Bunun yerine kalabalık kitlelerle ve ya yoksul ailelerle iftar açılıyor.Kasabanın, şehrin en büyük camiinde teravih namazına gidiliyor. 

Kafeler de uydu 
Bu sene AK Parti’yle, Edirne’den Kars’a yeni bir moda oluştu: Sabaha kadar siyasi sohbet eşliğinde sahur. Bakanlar, milletvekilleri yurdun dört bir yanına dağılmış durumda. Sahur mekânları muhtelif. Sokakta, cami avlusunda, bağ evinde kimi zaman saz, söz eşliğinde… Siyasetin merkezi Ankara’nın ünlü kafeleri de kendilerini yeni duruma uyarladı. Ankara’nın yeni gözde mekânı Çukurambar’ın kafeleri sahura kadar açık. Ankara’da kalan siyasetçilerin bir bölümünü buralarda görmek mümkün. AK Parti, iftar-sahur organizasyonlarını gelişigüzel yapmıyor. Ankara’dan organize ediliyor. İller, hatta ilçeler bakan, parti yöneticileri ve milletvekillerine paylaştırılıyor. 81 ilden hiçbirisi yok ki iftar ya da sahura AK Partili bir bakanın uğramamış olsun. İftar, sahur mesailerinde iki bakan öne çıkıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek neredeyse ramazanı seçim bölgesi Batman ve yöresinde geçirdi. Ankara’ya bazen uğruyor. 20 gündür Doğu, Güneydoğu Anadolu’yu geziyor. Kendisi de yoksul bir aile çocuğu olan Şimşek, daha çok fakir sofralarında boy gösteriyor. Bağdaş kurduğu sahur görüntülerini sosyal medyada paylaşıyor. Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış da şaşırtan bir performans sergiliyor. Egemen Bey, adının büyükşehir adayı olarak da geçtiği İstanbul’u mesken tuttu. Fatih’te Siirtlilerle sokak iftarı yaptı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la Eyüp Sultan Camii’nin avlusunda sahur programına katıldı. AK Parti Gençlik Kolları’yla yaptığı bir iftar-sahur var ki, böylesi gerçekten görülmedi. Sahurda kendisine sorulan sorulara Twitter’dan Türkçe, İngilizce ve Arapça yanıt verdi.

CHP de boş durmuyor
Ramazana göre kendini ayarlayan sadece AK Parti değil. CHP de boş durmuyor. Bazı CHP’li belediyelerin kurduğu iftar çadırında binlerce insana yemek veriliyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, iftar programlarına katılıyor. O da Başbakan gibi aileleri ziyaret ediyor. Kemal Bey, Diyanet İşleri Başkanı’nın daveti üzerine makamına giderek iftar yapmıştı. Fazla mobilize olmayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ’nin programına da iftarlar girdi. Bahçeli, Ankara dışına iftarlara da gidiyor. BDP kadroları 2007 yılında ‘acemi’lik yapmış ve ramazanda kahvaltılı basın toplantısı düzenlemişlerdi. Artık bu görüntülerden uzak duruluyor. BDP’liler özellikle bölgede iftarlara katılmaya özen gösteriyor Tablo çok açık. İftar söz konusu olunca AKP, CHP, MHP, BDP fark etmiyor. Dört büyükler iftar da veriyor, evlere misafir de oluyor. Sokak iftarları ve sahur işinde AK Parti tek başına kalıyor. Bakanı, milletvekili, teşkilat mensuplarıyla ramazanda gecelerin ve sokakların hâkimi AK Parti.