AK Parti ile CHP heyetleri son koalisyon görüşmesini yaptı

AK Parti ile CHP heyetleri son koalisyon görüşmesini yaptı
AK Parti ile CHP heyetleri son koalisyon görüşmesini yaptı
Hükümet kurma süreci kapsamında, AK Parti ile CHP heyetleri son kez bir araya geldi. Yaklaşık 7 saatlik zirveden sonra açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, "Bizim görevimiz bu akşam itibarıyla sonuçlandı" dedi.

RADİKAL- Ankara Palas Devlet Konukevi'ndeki görüşme, saat 14.15'te başladı. Görüşmeye, Ak Parti 'yi temsilen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır ile milletvekilleri Taha Özhan, Mücahit Arslan ve Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Lütfi Elvan, CHP 'yi temsilen ise Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, Murat Özçelik, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek katıldı. Heyetler, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç'un koordinesinde en son 1 Ağustos Cumartesi günü TBMM'de görüşmüş, Bakan Çelik, son toplantıyla istikşafi görüşmelerin biteceğini ve genel başkanlara karşılıklı sunum yapabilecek aşamaya gelineceğini açıklamıştı.  

'TEMEL AYRILIKLAR DA VAR ÖRTÜŞEN KONULAR DA'

Görüşme saat 21.30 sularında bitti. Görüşmenin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç açıklamalarda bulundu:

Olumlu olumsuz diye bir çerçeve sunmuyoruz. Bazı konularda ciddi temel ayrılıkları da var örtüşen konular da var. Bundan sonra liderlerle görüşülecek. Partimizin yetkili kuruluşlarına da götürülecek. Bu kritik gündemde ülkenin hükümetsiz kalmamasını nasıl oluşturabiliriz ev ödevini yerine getirmeye çalışıyoruz.

ÖMER ÇELİK: UZLAŞMAMIZIN MÜMKÜN OLMADIĞI KONULARI GÖRMÜŞ OLDUK

Koç'un ardından kameraların karşısına geçen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik şöyle konuştu: 

Yaklaşık 30-35 saat kendi heyetimiz arasında toplantı yaptık. Bir 30 saat de CHP heyetiyle beraber yaptık. Toplamda harcadığımız süre 60 saatten fazla olmuştur. Yoğun emek verdiğimiz bir süreç oldu. Bir toplantı hariç her bir toplantı 7-8 saat sürdü. Tüm konu başlıklarını tamamlamış bulunuyoruz.
Genel başkanlarımıza gerekli sunumu yapacak seviyeye gelmiş durumdayız. Anlaşılan konular ve anlaşılmayan konular ve Genel Başkan’ın takdirine bırakılacak konular diye 3 konu bırakıyoruz. Genel Başkan ve partimizin yetkilileri karar verecekler. Koalisyon görüşmeleri için yeterli ve tatminkar bir uzlaşma alanı kanaatine varırlarsa koalisyon aşamasına geçilecek. Varılmazsa sona erecek.

Tüm bu çalışma boyunca CHP heyetiyle birlikte karşılıklı nezaket ve saygı çerçevesinde her meselenin konuşulduğu, açık bir dilin kullanıldığı, gerekli sevgi ve saygının yaşandığı bir toplantı gerçekleştirdik.
Uzlaşmamızın mümkün olmadığı konuları görmüş olduk ve genel başkanımıza bu bilgileri vereceğiz. Kendisi partinin yetkili kurullarıyla bir gerçekleştirme yapacak.
Gösterilen karşılıklı nezaket ve yoğun çalışma takdire şayandır. Bunun için CHP heyetine de teşekkür ediyoruz. Bizim çalışmamız bu aşamada tamamlanmıştır.
Biz yarından itibaren hazır oluruz sunum yapmaya ama takvimi kendisi (Başbakan Davutoğlu) tarafından açıklanır.