AK Parti kongresinden notlar

AK Parti kongresinden notlar
AK Parti kongresinden notlar
AK Parti Kongresi'ne CHP'den Gürsel Tekin ve MHP'den Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel katıldı. Davet edilen HDP'den ise katılım olmadı

RADİKAL - AK Parti Kongresi'ne katılan siyasi parti ve dernek başkanları tek tek sayıldı.  Davetli olmasına rağmen HDP'den kimse AK Parti kongresine gelmedi.  TBMM'de temsil edilen partilerden sadece CHP 'den Genel Sekreter Gürsel Tekin ve MHP 'den Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel Kongre'ye katıldı.  Ayrıca, Demokrat Parti, DSP, Saadet Partisi, ANAP, Çoğulcu Demokrasi Partisi de Kongre'de yer aldılar.

YABANCI DAVETLİLER

Kongre'ye, yurtdışından da çok sayıda devlet adamı ve siyasetçi davet edildi. Davetliler arasında Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi, Brezilya eski Dışişleri ve Savunma Bakanı Celso Nunnes Amorin, Fas Eski Hükümet Başkanı Abbas El Fassi, Irak Devlet Başkan Yardımcısı Ayad Allawi, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, Makedonya Devlet Bakanı Furkan Cako gibi isimler bulundu. Kongreye, Almanya ve Belçika parlamentolarından Türk asıllı vekiller de davet edildi.

Ahmet Davutoğlu: Milletin bağrından çıkanları susturmak mümkün mü?

6 DİLDE TERCÜME

AK Parti Kongresi'nde parti bayrağından çok Türk bayrağı bulunuyordu. Protokol sıralarına da özel olarak birer tane Türk Bayrağı bırakıldı.   AK Parti Kongresi'ndeki konuşmalar,  İngilizce, Arapça, Rusça, Türkçe, Fransızca ve Almanca simültane tercüme ile hem salondaki yabancı konuklar için, hem de yabancı medya organları için anında çevrildi.  AK Parti Kongresi'nde ilk kez bir de İngilizce olarak, partiyi tanıtan bir kitapçık dağıtıldı.  Kitapçıkta, Genel Başkan Ahmet Davutoğlu'nun dışında, AK Parti'nin kurucu Genel Bakanı Recep Tayyip Erdoğan dışında, AK Parti'li ilk Başbakan Abdullah Gül'ün de fotoğrafı yer aldı.

Arınç'a yanıt Beşir Atalay'dan

ÖZEL TANITIM FİLMİ

AK Parti Kongresi için özel olarak hazırlanmış tanıtım filmi de gösterildi. AK Parti'nin kuruluşundan itibaren yaşananların anlatıldığı tanıtım filminde, partinin kurucu Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın her görüntüsü, kongre salonundakiler tarafından alkışlandı.
Tanıtım filminde Abdullah Gül'den de "AK Parti'nin ilk Başbakanı" olarak bahsedildi. (Hürriyet)

Cevabı AK Parti kongresinde verildi: Çözüm süreci devam edecek mi?