AK Parti yönetimi 'yenilere' açılacak

AK Parti yönetimi 'yenilere' açılacak
AK Parti yönetimi 'yenilere' açılacak

AK Parti nin olağan kongresi 30 Eylül de Ankara ASKİ Spor Salon unda yapılacak.

AK Parti'nin 30 Eylül'deki kongresinde 'yeni yüzlere' kapı açacak olan Erdoğan dün eski DP Başkanı Soylu ile görüştü.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

AK Parti , 30 Eylül’de yapılacak 4. Olağan Kongre için hazırlıklara hız verdi. AK Parti ’yi, yerel, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere taşıyacak parti yönetiminin belirleneceği kongrede hem ‘yeni yüzler’e kapı açılacak hem parti tüzüğünde değişiklik yapılacak hem de parti programı 2013 hedefleri doğrultusunda revize edilecek. Başbakan Erdoğan bu kapsamda dün eski DP Genel Başkanı Süleyman Soylu ile görüştü.
Kongrede yapılacak tüzük değişikliğiyle beklenenin aksine ‘üç dönem’ şartı değişmeyecek. Ancak tüzüge ‘üç dönem yasağının’ sadece yapılan görevle sınırlı olacağına ilişkin açık hüküm konulacak. Yani, üç dönem belediye başkanlığı yapanlar, milletvekilliğine, üç dönem vekillik yapanlar da belediye başkanlığına aday olabilecek. Partinin programı da 2023 hedefleri ile revize edilecek. Kongrede gözler yeni parti yönetiminde olacak. Erdoğan, parti yönetimini hem tüzükteki ‘üç dönem’ şartını hem de yerel, cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri dikkate alarak belirliyecek. MKYK üyelerinden 50 kişilik ‘isim önerisi’ isteyen Erdoğan’ın, komisyon başkanlarını ‘öneri kapsamı dışında’ tutulmasını istediği de ifade edildi. Bu da, mevcut komisyon başkanlarına MKYK’da yer vermeyeceği şeklinde yorumlandı. Erdoğan, 5 Eylül’de de grubunu toplayacak ve milletvekillerinin de görüşlerini alacak. 

Soylu ile görüştü 
MKYK’da ‘yeni isimlere’ yer vermeye çalışacağı belirtilirken, Başbakan Erdoğan eski DP Genel Başkanı Süleyman Soylu ile dün İstanbul ’da yaklaşık 1,5 saat görüştü. Soylu’yu partiye resmen davet eden Erdoğan, önümüzdeki günlerde de HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile ikinci kez biraraya gelecek. Soylu görüşmeyle ilgili “Ak Parti’nin ve milletin emrinde olduğumuzu ifade ettiğimi kamuoyuna saygıyla duyuruyorum” dedi. Kulislerde adı geçen oğlu Fatih Erbakan’ın partiye katılımı konusunda bir gelişme yok.