AK Parti'de 481 erkek, 69 kadın aday gösterildi

AK Parti'de 481 erkek, 69 kadın aday gösterildi
AK Parti'de 481 erkek, 69 kadın aday gösterildi
7 Haziran'da 99 kadının aday gösterildiği AKP'de sayı 1 Kasım için 69'a düştü. AKP Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ, partilerinin 550 milletvekili adayının 481'inin erkek, 69'unun kadın aday olduğunu belirterek, "Üç dönemliklerden 24 arkadaşımız aday gösterildi. 7 Haziran'da milletvekili seçilen, aday gösterilen arkadaşlarımızdan 312'si yeniden bu seçimde aday gösterilmiştir" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul söylentilerinin aksine yine memleketi Konya'dan aday oldu. Hüseyin Yayman ve Muhsin Kızılkaya bu kez aday listesinde yer bulamazken, Markar Eseyan İstanbul 2. Bölge 14. sıradan aday gösterildi. AKP, 7 Haziran'da bu bölgeden 12 milletvekili çıkarabilmişti.

RADİKAL - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ, partisinin milletvekili aday listesini bugün YSK’ya sundu.

Listeleri teslim eden Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada şunları söyledi:

16.38 itibari ile listeyi YSK’ya tevdi ettik. Aday belirleme süreci kısaydı bu seçimde. Takvim sıkışıklığı nedeniyle titizlikle adayları belirlemek için gayretle çalışıldı. En iyiyi ortaya koymak için çaba sarf ettik.Bütün aday adaylarına teşekkürlerimi ifade ediyorum.

550 adayımızın 481 erkek, 69’u kadın adaydır. Bu seçimde üç dönemliklerden 24 arkadaşımız aday gösterildi. 7 Haziran’dan aday gösterilen arkadaşlarımızdan 312’si burada aday gösterilmiştir.

'Olmasaydı da olurduk' ilanı veren Özekin, bu kez listede yok

İbrahim Tatlıses'e AKP'den üçüncü veto

Sayın Türkeş Ankara 2. bölgeden adayımız oldu. Faruk Çelik, Urfa’dan birinci sıradan adayımızdır. Faruk Bey Urfa’dan rahatsız olmamıştır. Bunlar çıkarılan laflardır. Sayın Başbakanımız Konya’dan adaydır. Sayın Ali Babacan Ankara 1. bölgeden adayımızdır.

YAYMAN VE KIZILKAYA LİSTEDE YOK

7 Haziran'da AKP'den milletvekili olan Hüseyin Yayman ve Muhsin Kızılkaya bu kez listede yer bulamadı. Markar Eseyan ise İstanbul 2. Bölge 14. sıradan aday gösterildi. AKP 7 Haziran'da bu bölgeden 12 milletvekili çıkarabilmişti.

BAĞIMSIZ BAKANLAR PARTİLERDEN ADAY GÖSTERİLMEDİ

Mevcut kabinede görev alan bağımsız bakanlardan Adalet Bakanı Kenan İpek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Çalışma ve Soysal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kudbettin Arzu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin partilerin aday listesinde yer almadı.

URFA'NIN ESKİ BELEDİYE BAŞKANI, MARAŞ'TAN VEKİL OLUYOR

Celalettin Güvenç, AK Parti'den Maraş milletvekili adayı oldu. Bürokrasi kökenli olan Güvenç, Urfa'da valilik yapmış, ardından istifa ederek, son yerel seçimde Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti. 1 Kasım seçimleri için Urfa Belediye Başkanlığı görevinden de istifa eden Güvenç, Kahramanmaraş'tan milletvekili adayı oldu. AK Parti, 7 Haziran seçimlerinde Maraş'tan 6 vekil çıkarmıştı. Güvenç, Maraş'tan 4. sıra adayı oldu.

LÜTFİ ELVAN MERSİN'E KAYDIRILDI

İlk iki dönem vekilliğine Karaman'dan seçilen Ulaştırma eski Bakanı Lütfi Elvan, 7 Haziran seçimlerinde Antalya'dan 1. sıra vekili olmuştu.

Elvan, bu seçimde Mersin'e kaydırıldı, 1. sıraya koyuldu.

Antalya'da 1. sırayı ise, 3 dönem vekilliğini nedeniyle 7 Haziran'da ara veren Dışişleri eski Bakanı MEvlüt Çavuşoğlu aldı.

“SAADET PARTİSİ İLE UZLAŞMA SAĞLANAMADI”

Saadet Partisi ile görüşmeler oldu. Seçim öncesi birlikte seçime gitme konusunda ön görüşme yapılmıştır. Bu görüşmede uzlaşma zemini bulunamamıştır.