AK Parti'de Köşk formülü: Yarı Başkan Erdoğan

AK Parti'de Köşk formülü: Yarı Başkan Erdoğan
AK Parti'de Köşk formülü: Yarı Başkan Erdoğan
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

AK Parti , yerel seçim başarısından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, cumhurbaşkanı adayı olacağı ve rahat seçileceğine garanti gözüyle bakıyor. AK Parti’lilerin mutabık kaldığı bir diğer konu da Erdoğan’ın, cumhurbaşkanlığına uygun yasal değişiklik ihtiyacı. Halkın ancak yüzde 25’inin destek verdiği belirlenen ‘başkanlık sistemi’ bir süre önce rafa kaldırılmıştı. AK Parti fiili yarı başkanlık sistemi istiyor. Bunun formülü olarak “partili cumhurbaşkanlığı” gösteriliyor. Anayasa’da yer alan bir kişinin cumhurbaşkanı olması durumunda partisiyle bağı kesilir ifadesinden “parti” sözcüğünün çıkarılması yeterli.
Erdoğan’ın Köşk’e çıkması halinde mevcut modelin değiştirilmesi gündemde. Bunun işaretini AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş net bir şekilde verdi. Elitaş, Başbakan Erdoğan ’ın dinamizm ve anlayışına uygun modelin, “partili cumhurbaşkanı” olduğunu söylerken, bunu gerçekleştirmek için “referandumu dahi göze alacaklarını “ açıkladı. AK Partililere göre, Erdoğan ağustosta seçilir daha sonra da Anayasa’da yer alan cumhurbaşkanlarınn “parti “ile ilgisinin kesileceği maddesi değiştirilir. Mevcut sistemin Başbakan Erdoğan’a uymadığından Erdoğan’la yeni Başbakan arasında sorun yaşanabilir. Hele Abdullah Gül gibi güçlü bir isim başbakan olursa “çatışma” kaçınılmaz hale gelebilir.

Başbakan ne olacak?
Elitaş, Köşk’e çıkmış bir Erdoğan ile yerine gelecek başbakan arasında yaşanması muhtemel kriz konusunda şunları söyledi: “Başbakanımız cumhurbaşkanı olduğu takdirde isterse Bakanlar Kurulu’na başkanlık eder. Buna hakkı var. Yerine gelecek olan başbakanın buna razı olması , bunu bilmesi gerekir. Demokrasinin sağlıklı işlemesi için ya tam anlamıyla parlamenter sisteme döneceğiz. Cumhurbaşkanı ‘noter’ gibi sembolik görevler üstlenecek ya da yetkilerini artıracağız.”
Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanı adaylığına nasıl ve ne zaman karar verecek? Bu soruya parti kurmayları, ”Ailesinin rızasını alır daha sonra parti yönetimini dinler. Halkın nabzını tutup kararını verir” sözleriyle açıklıyor. Erdoğan’ın Köşk adaylığına haziran ayı içerisinde resmileştirmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı ilk kez halk tarafından Ağustos ayında iki turlu seçimle belirlenecek. Erdoğan’ın aday olması halinde Temmuz-Ağustos ayında kendi adına yazılan “Dombra” şarkısıyla Anadolu turuna çıkacak. AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve Mahir Ünal, Başbakan Erdoğan’ın istediği takdirde çok rahat bir şekilde cumhurbaşkanı seçileceğini savundu. Ünal iddialı bir rakam verirken, “Yüzde 58 oyu var. Aday olduğu takdirde yüzde 60’ın üzerinde oyla seç ileceğini düşünüyorum” dedi.