AK Parti'de 'Kurtulmuş' tartışması

AK Parti'de 'Kurtulmuş' tartışması
AK Parti'de 'Kurtulmuş' tartışması
Başbakan Erdoğan, HAS Parti Genel Başkanı Kurtulmuş'u partisiyle birlikte AK Parti'ye davet etti. Bu davet AK Parti'de rahatsızlık yarattı.

Başbakan Tayyip Erdoğan , HAS Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’la görüşerek AK Parti ’ye katılmaya davet etti. Kurtulmuş, ‘güç birliği’ ve ‘bütünleşme’ imkânı olup olmadığını müzakere edeceklerini söylerken, geçmişte hükümeti ve Başbakan’ı sert ifadelerle eleştiren Kurtulmuş’un gelişinden AK Parti içinde rahatsız olanlar da var.

Kurtulmuş ile Erdoğan dün yaklaşık 1 saat 15 dakika görüştü. Görüşme AK Parti ya da HAS Parti’de değil, Başbakanlık Resmi Konut’ta gerçekleşti. Kurtulmuş, “Sayın Başbakanımızın, HAS Parti ile AK Parti’nin bütünleşmesi konusundaki tekliflerini, davetini bugün (dün) aldık. Karşılıklı olarak konuyla ilgili görüşlerimizi paylaştık” dedi. Erdoğan’ın kendisine, konuyu partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’na götüreceğini söylediğini aktaran Kurtulmuş, “Bu süreçte yeni Türkiye ’nin inşası konusunda bir güçbirliği, bir güçlenmenin, bir birlikte mücadele etmenin uygun olacağını orada ifade edeceğini söylediler. Biz de benzer şekilde, bu daveti partimizin kurullarına, Merkez Yürütme Kurulu’na ve Genel İdare Kurulu’na götüreceğiz. Bizim derdimiz ne Numan Kurtulmuş olarak ne de HAS Parti’de mücadele eden arkadaşlarımız olarak hiçbirimizin bir makam, mevki beklentisi yoktur. Parti içinde arkadaşlarımızla bu konuları görüşeceğiz ve en kısa zamanda kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu

Kurtulmuş, Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası partisinin Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) topladı. Yaklaşık 2 saat süren toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, Kurtulmuş’un süreçle ilgili detayları MYK üyeleriyle paylaştığı belirtilerek, “Konunun il başkanlarımız ve Genel İdare Kurulu (GİK) ile paylaşılması uygun bulunmuştur” denildi.

Kurtulmuş da Parti Genel Merkezi’nden ayrılırken sorular üzerine, konunun her iki partinin yetkili organlarında görüşüleceğini ve sonunda bir karara varılacağını söyledi.

Sorular üzerine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, Kurtulmuş’un AK Parti’de siyaset yapmalarının ‘pozitif bir katkı sağlayacağını’ ifade etti.

AKP ’de herkes mutlu değil
İlk kez Radikal’in gündeme getirdiği birleşme konusunda AK Parti içinde tam bir mutabakat yok. Başbakan’ın ısrar etmesi nedeniyle sürece karşı çıkanlar seslerini yükseltemiyor. Ancak parti içinde Kurtulmuş’un katılımına karşı bir kampanya başlamış durumda. AK Parti’nin özellikle liberal kanadının ismine sıcak bakmadığı Kurtulmuş’un Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin desteğini aldığı konuşuluyor.

Bekaroğlu Kurtulmuş’la vedalaştı
Kurtulmuş’a gelen ‘davete’ ilk tepki HAS Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu’ndan geldi. Kurtulmuş’un AK Parti’ye katılmasının yanlış olduğunun altını çizen Bekaroğlu, konunun önceki gün toplanan parti organlarında görüşüldüğünü, Kurtulmuş’a, “Yanlış yapıyorsunuz” dediğini söyledi. Bekaroğlu, “Ama Sayın Kurtulmuş’u kararlı ve kararını vermiş olarak gördüm. HAS Parti bir ihtiyaçtan doğmuştu. O ihtiyaç devam ediyor” diye konuştu. Genel Başkan Yardımcısı Zeki Kılıçarsan’la bugün bir basın toplantısı düzenleyecek olan Bekaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da da “Numan beye yanlış yaptığını, bu işin doğru olmadığını söyledim. Kendisiyle kişisel olarak vedalaştım” diye yazdı.