AK Parti'de Tekelioğlu tepkisi

AK Parti'de Tekelioğlu tepkisi
AK Parti'de Tekelioğlu tepkisi
AK Parti eski İzmir Milletvekilli Mehmet Tekelioğlu, "Konuşanların sesini kesmekle birlik ve beraberliği sağlamak mümkün değil. 'Ben ne dersem o' tavrıyla birlik beraberlik temin edilemez" diyerek Star Gazetesi'ndeki köşe yazarlığını sonlandırdı.

RADİKAL - Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eniştesi, AK Parti eski İzmir Milletvekilli Mehmet Tekelioğlu Star Gazetesi'ndeki köşe yazarlığını sonlandırarak, "Ben AK Parti'nin kurucusuyum. Birileri benden çok AK Partililik yaparsa kabul edemem" dedi. Yazılarına 'haber35' adlı internet sitesinde devam eden Tekelioğlu, 'Zor günler' başlıklı son yazısında hükümeti eleştirerek, "Konuşanların sesini kesmekle birlik ve beraberliği sağlamak mümkün değil. 'Ben ne dersem o' tavrıyla birlik beraberlik temin edilemez" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eniştesi olan AK Parti'de İzmir milletvekilliği yapan Mehmet Tekelioğlu'nun Star Gazetesi'nde 4.5 yıldır sürdürdüğü köşe yazarlığı sonlandırdı. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nda çalışmaya başlayan, yakında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde ders verecek olan uçak mühendisi Prof. Dr. Tekelioğlu,  DHA 'ya yaptığı açıklamada, "Bir aydır gazete yönetimi bana 'genel politikadan çok İzmir yazın' diyordu. Bu durum beni huzursuz ediyordu. En son yazdığım 'Her sözü dinlemek, en güzeli bulmak' başlıklı yazımı da yayımlamayı uygun bulmamışlar. Ben de 4.5 yıl yazdırdıkları için teşekkür ettim. Neden uygun bulmadıklarını bilmiyorum. İrdelemek istemiyorum. Sanki özgürlüğüm elimden gidiyor gibi geldi. Şimdi 'haber35' adlı internet sitesinde yazılarım yayınlanıyor. Ben, herkesin konuşmasını doğru buluyorum. Herkes konuşacak, idareciler en güzelini bulup ona uyacaklar. Konuşmaktan korkmamak lazım. AK Parti'nin temelinde de böyle bir felsefe var. Birileri bazı şeyler yapıyorlar onun sebeplerini bilmiyorum. Buradan AK Parti'nin zarar göreceğini görüyorum. Ben AK Parti'nin kurucusuyum. Birileri benden çok AK Partililik yaparsa kabul edemem" dedi.

"BEN NE DERSEM O' TAVRIYLA BİRLİK BERABERLİK TEMİN EDİLEMEZ"

AK Parti İzmir eski Milletvekili Tekelioğlu, 'Zor günler' başlıklı son yazısında hükümet politikalarını eleştirerek birlik ve beraberlik için konuşanların sesinin kesilmemesi gerektiğini savundu. Tekelioğlu, son yazısında şunları yazdı:

"Nereye gidiyoruz? Başbakan Davutoğlu'nun sık sık tekrarladığı 'kamu otoritesini sağlayacağız' ifadesine teorik olarak itiraz zor belki. Fakat bu yöntemlerle kamu otoritesini sağlamak mümkün olacak mı ? Diyelim ki oldu. Peki sonra? Sonrası için bir öngörü var mı acaba? Yoksa 'hele bir kamu otoritesini temin edelim, sonra bakarız' anlayışı mı hakim? Doğrusunu isterseniz benim anlamakta güçlük çektiğim bir nokta bu. Sonrasını planlamadan, bunu kamuoyu ile paylaşmadan, ortamı hazırlamadan Kürt sorununu nasıl yola koyacağız? Biz kamu otoritesini sağlayalım derken şiddetin yayılma emareleri göstermesi kaygı verici değil mi? Şimdiye kadar birlikte yaşama iradesinin kaybolmadığını söylüyorduk. Bu iradenin zaafa uğratıldığını görmemek mümkün mü? Bugünlerde birlik ve beraberliğe her zamandan daha çok ihtiyacımız var mı? Cevabınız 'evet' ise bunun bir şartı var. Birlik ve beraberlik talep ettiğiniz çevrelere de kulak vermek gerekiyor. Konuşanların sesini kesmekle birlik ve beraberliği sağlamak mümkün değil. 'Ben ne dersem o' tavrıyla birlik beraberlik temin edilemez. Hükümetimizin bu sorunlara ilişkin daha gerçekçi ve uygulanabilir hedefler belirlemesi gerekiyor." (Elif DEMİRCİ/İZMİR/DHA)

  ETİKETLER:

  Mehmet Tekelioğlu

  ,

  DHA

  ,

  CHA