AK Parti'den koalisyon açıklaması

AK Parti'den koalisyon açıklaması
AK Parti'den koalisyon açıklaması
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Türkiye'nin ekonomi başta olmak üzere bir çok konuda sorumluluk üstlenecek bir hükümete ihtiyacı olduğunu belirtti.

RADİKAL- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop,  genel seçimin ardından İstanbul 3. Bölge'deki ilçe başkanlıklarını ziyaret ederek, partililerle istişarelerde bulundu. Bakırköy İlçe Başkanlığı'nda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Şentop, AK Parti'nin tartışmasız seçimin galibi olduğunu ifade ederek, ikinci ve üçüncü partinin toplam oy oranından, seçmen sayılarından daha fazla oy aldıklarını söyledi.
Mustafa Şentop, seçim sistemlerinin öngörülemeyen komplikasyonları olabileceğini, bir kaç puan oy farkının çok değişik bir meclis tablosu ortaya çıkartabileceğini anlattı.

AK Parti'nin yaklaşık 19 milyon seçmenin oyunu aldığını belirten Şentop, şu görüşleri aktardı: "AK Parti, Türkiye'deki bütün siyasi denklemlerin hepsinde bulunacak ve bunların içerisinde mutlaka hesaba katılacak en büyük partidir. Tek bir partinin hükümet kurabileceği bir parlamento çoğunluğu yok bu tabloda. Birden fazla partinin bir araya gelmesi lazım. AK Partili kombinasyonlarda iki parti, AK Parti'nin bulunmadığı kombinasyonlarda ise ancak üç partiyle bir koalisyon mümkün. Meclis'in toplanması ve yemin edilmesinden sonra Cumhurbaşkanımızın hükümet kurma görevlendirmesiyle bu süreç başlayacak. Şu anki tabloya baktığımızda, AK Parti'nin dışarıda kalacağı bir hükümet kompozisyonu gözükmüyor. Diğer siyasi partilerin açıklamalarına baktığımızda da bu böyle, matematiksel hesaplar da böyle."

Milletin, AK Parti'yi birinci yaparak, hükümette yer alma konusunda öne çıkardığını anlatan Şentop, hükümet kurulması dışındaki seçenekleri düşünmek için çok erken olduğunu ifade etti.
Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, AK Parti'nin, 13 yıldır yönetimde olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu: "AK Parti, bu ülkede, ekonomide, siyasette, sosyal hayatta hükümeti yönetmenin sorumluluğunu bilen, kötü bir yönetim halinde veya bir yanlışlık yapıldığı takdirde, bunun nelere mal olacağını, milletimize ne tür yükler getireceğini çok iyi bilen parti olarak başından beri sorumlulukla hareket ediyor. Seçim öncesi ve seçim sonrası da çıkan tabloya göre aynı sorumlulukla hareket ediyoruz. Seçimden çıkmış bir ülkede hükümetin kurulması birinci mesele olarak ele alınmalı, biz de bunu böyle görüyoruz. Türkiye'nin bir hükümet kurulmasına, ekonomi başta olmak üzere bir çok konuda sorumluluk üstlenecek bir iktidara, hükümete ihtiyacı var. Tekrar erken seçim meselesi gündemimizde yok. Yeni seçimden çıkmış bir ülkeyi yeniden seçime götürmek doğru değil, böyle bir lüksü yok Türkiye'nin."

'ÜZERİMİZE DÜŞEN SORUMLULUĞU YERİNE GETİRECEĞİZ' 

Parti olarak hükümet kurma çalışmalarında üzerilerine düşen sorumluluğu hakkıyla yerine getireceklerini anlatan Şentop, CHP , MHP ve HDP'nin "kırmızı çizgiler"le ilgili açıklamalarına değindi.
TBMM Uzlaşma Komisyon'unda görev yaptığını aktaran Şentop, "Komisyonda görev yaparken, bazı siyasetçiler, 'Bizim olmazsa olmazımız bunlardır, kırmızı çizgilerimiz vardır' diyordu. Böyle konuşularak bir uzlaşma masasına oturulmaz. Bunu dediğin zaman, her parti böyle bir şey söylerse, uzlaşacak az bir alan kalır. Elbette partilerin ilkeleri programlar var, bunlar gözetilir, ancak baştan olmazları konuşmak yanlıştır" ifadelerini kullandı.