AK Parti'den muhalefete Anayasa çağrısı

AK Parti'den muhalefete Anayasa çağrısı
AK Parti'den muhalefete Anayasa çağrısı
1 Kasım seçiminden bir gün sonra toplanan MYK toplantısı sonrası açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik "Bize oy vermeyen vatandaşlarımızın toplumsal taleplerine de bize oy veren vatandaşlarımız kadar duyarlı olacağız. Bir Türkiye partisi olduğumuzun farkındayız. Türkiye'de öteki yoktur, Türkiye'de herkes 'biz'dir" dedi. Çelik, muhalefet partilerine de yeni Anayasa için birlikte çalışma çağrısı yaptı.

RADİKAL - Muhalefet partilerine yeni Anayasa çağrısı yapan Çelik AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik "Siyasi partilerin bu konudaki her türlü destek, iş birliği, karşılıklı diyalog geliştirme çağrılarına açığız. Buradan çağrı yapıyoruz. Gelin, Türkiye'yi 2023'e taşıyacak yeni bir sivil Anayasa yapalım" dedi.

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında bugün toplandı. AKP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantı, saat 16.50’de başladı. Toplanın ardından açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye partisi olduğumuzun farkındayız” dedi ve şu açıklamalarda bulundu:

BARIŞ İÇİNDE BİR GÜN: Seçimin kazananı AK Parti’dir. Partilerin pek çoğu kayba uğramıştır. Fakat kaybeden partiler olmasına rağmen kaybeden tek bir vatandaşımız bile yoktur. Türkiye bugün önünü gören, huzurlu, barış içerisinde bir güne uyanmıştır. Bütün vatandaşlarımız kazanmıştır. Bu milletimizin zaferidir

TÜRKİYE PARTİSİ OLDUĞUMUZUN FARKINDAYIZ: AK Parti her coğrafyadan oy alabilen bir partidir. Hiçbir vatandaşımız mahsun olmasın. Herhangi bir şekilde oy verdiği partilerden bir tanesi geride kalan vatandaşlarımız mahsun olmasınlar. AK Parti’nin zaferi, onların da zaferidir. Bize oy vermeyen vatandaşlarımızın toplumsal taleplerine de bize oy veren vatandaşlarımız kadar duyarlı olacağız. Bir Türkiye partisi olduğumuzun farkındayız. Türkiye’de öteki yoktur, Türkiye’de herkes ‘biz’dir. Bu ülkede herkes birinci sınıf vatandaştır. Bekleyecek zamanımız yok. Hükümet takvimi konusu üzerinde değerlendirmeler yaptık.

SİYASİ UZLAŞI: Hükümet kurma takviminin hızlı işlemesi gerekiyor. Diğer kesimlerle uzlaşı ana siyasi eksenimiz. AK Parti’nin zaferi hem demokrasi tarihimiz açısından hem de dünya siyasi tarihi açısından açık bir zaferdir. Genelde iktidar partileri iktidarda zayıflarlar, oy kaybederler, muhalefet partileri güçlenirler. Fakat AK Parti dünya tarihinde istisnai bir şekilde iktidardayken gücünü koruyan, gücün artıran bir parti olmuştur. 7 Haziran seçimlerinde AK Parti’nin oy oranında bir düşüş oldu ve tek başına hükümet kurması mümkün olmadı. Bunun sebepleri üzerine çok düşündük, nihayetinde siyasetin esasının toplumsal taleplerin siyasi temsile dönüştürülmesi olduğunu düşünüyoruz. Vatandaşla aramızdaki köprüyü güçlendirme imkanı çıktı. Kılıçdaroğlu, Genel Başkanımızı arayarak tebrik etti. Gösterdikleri iyi niyet için teşekkür ediyoruz.

RÖVANŞİST DEĞİLİZ: Biz bir rövanş partisi değiliz. Biz Türkiye'yi yönetmek sorumluluğu içerisinde gereken vakarla gereken olgunlukla hareket eden bir partiyiz. Rövanş siyaseti, negatif dil, rövanş dili bizim kitabımızda yazmaz.

YENİ ANAYASA EN BÜYÜK VAADİMİZ: Hükümet programı çalışmaları bu sabah başladı. Yeni anayasa en güçlü vaadimizdir. Yeni anayasa hepimizin vazifesidir. Bütün siyasi partilere buradan çağrı yapıyoruz, gelin yeni sivil bir anayasa yapalım. Burdan da bir kere daha çağrı yapıyoruz. 

KAMU DÜZENİ SAĞLANIRSA ÇÖZÜM SÜRECİ BUZDOLABINDAN ALINABİLİR: Çözüm süreci, Türkiye'deki silahlı unsurların tamamen ülke dışına çıkarılmasıdır. Türkiye silahlı örgütlere tahammül etmez. Çözüm süreci ile kamu düzeni birbirine zıt değildir. Türkiye inkar ve asimimilasyon siyasetini bitirmiştir. Kimsenin çözüm sürecini bahane ederek kamu düzenini ihlal etmesine izin vermeyiz. Kamu düzeni tam sağlandıktan sonra bu meseleyi gündemimize alırız.  Kamu düzeni sağlandığında buzdolabından alınabilir.