Ak Parti'den yeni anayasa için ayrılık çanları

Ak Parti'den yeni anayasa için ayrılık çanları
Ak Parti'den yeni anayasa için ayrılık çanları
Ak Parti, başkanlık sistemi önerisinin ardından tıkanan Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarından umudunu kesmeye başladı
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Ak Partili üye Mustafa Şentop, yıl başında toplanarak, gerekirse siyasi parti liderlerinin de görüşünü alarak komisyonun gelceğine hep birlikte karar verme önerisinde bulundu. Şentop, “Makul bir süre içerisinde olacak gibi ise devam edelim ama olmayacaksa komisyonda devam etmenin manası yok. Böyle giderse bu Anayasa burada kalır. Başka formüller gündeme gelir” dedi.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda CHP ve MHP ’nin, başkanlık sistemi önerisine “revize etme” teklifinin ardından yaşanan tıkanıklığa çözüm aranırken, Ak Parti yılbaşında yeniden değerlendirme önerdi. Bir grup gazeteciyle sohbet eden Ak Partili üye Şentop, yeni anayasayla bir yol temizliği yapmadıklarını bunun yerine yeni bir yol yapmaya çalıştıklarını belirtti. Şentop, Ocak ayı başında değerlendirme toplantısı yapılmasını önererek, “Ocak ayı başında toplanarak sonrasına dönük bir karar vermemiz gerekiyor. Liderlere de gidilebilir, Komisyon’da da tartışılabilir. Yılbaşında toplanalım, makul bir süre içerisinde olacak gibiyse devam edelim ama olmayacaksa manası yok Komisyon’da devam etmenin. İşin mantığı çöktükten sonra devam etse ne olur Komisyon. Böyle giderse bu anayasa burada kalır. Başka formüller gündeme gelir” dedi. Yeni anayasanın ardından yasaların da ona göre düzenleneceğini belirten Şentop, bu şekilde yasalardaki darbe izlerinin silineceğini anlattı. Şentop, diğer maddelerde uzlaşma sağlanması durumunda “Sırf başkanlıkta uzlaşmayı tıkamayız. Hiçbir öncelik bunun önüne geçemez. Şimdiye kadar 59 madde görüşüldü. 70 madde olursa bu ay sonuna kadar 21 maddede mutabakat var. Yeni anayasa toplam 120 madde civarında düşünülüyor. Böyle bir yerde kalır. Geri kalan maddeler 10 haftada yazılabilir. Eğer yapamıyorsa bu komisyonun ısrarcı olmasının anlamı olmaz” dedi.

KÜLTÜREL KİMLİK TARTIŞILDI
TBMM Anayasa Uzlaşma Alt Komisyonu’nda ise ‘Temel Hak ve Özgürlükler’ bölümünün katalog dışı maddelerin görüşülmesine devam edildi. Toplantıda BDP ’nin ‘Kültürel Haklar/Kimlik Hakkı’ maddesi ele alındı. BDP’li Sırrı Süreyya Önder, ‘Kültürel Kimlik Hakkı’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde ve birçok uluslararası mutabakat metninde yer aldığını anlattı. CHP’li Rıza Türmen maddenin anayasada yeralmasına karşı olmadıklarını, aksine bu başlık altında bir madde düzenlemesinin 1982 Anayasası’ndan kopuş anlamında çok şey ifade edeceğini ancak maddenin yazımı konusunda bazı tekliflerinin olabileceğini ifade etti. Ak Partili üye Mustafa Şentop ise düzenlemenin anaysal düzeyde varlığının hukuk pratiğine katkı sağlamayacağını belirterek maddenin anayasada yer almaması gerektiğini dile getirdi. Şentop, daha önce ele alınan “İnsanın maddi ve manevi varlığı hakkı” maddesine “kültür ve kimliğini geliştirme” ifadesinin eklenebileceğini önerdi. CHP de bu görüşe destek oldu. Şentop, BDP’nin kollektif hak olarak ‘kültürel kimlik’ istediğini belirterek, kendi önerileriyle bu hakkın birey hakkı olarak yansıması gerektiğini savundu.

BULGARİSTAN ÖRNEĞİ
MHP’li Oktay Öztürk ve Faruk Bal ise bu maddeye itiraz etti. Öztürk, düzenlemenin “başka bir millet yaratma, ulus inşa etme amacına hizmet ettiğini” belirtti. Öztürk’ün ‘Kültürel kimlik’, ‘Anadili kullanma hakkı’ gibi hakların “bu masada verilmeyeceğini, isteyen kişinin bu hakları ancak başka yollarla alabileceğini” belirtmesi tansiyonu yükseltti. Bunun üzerine söz alan Önder, “Bu tavır demokratik hak arama yollarını ve Türkiye’nin sorunlarının siyasal yolla çözülmesinin yolunu kapatır. Bulgaristan’daki Türkler için ne istiyorsak, Türkiye’nin Kürtleri için de onu istemeliyiz” dedi.