Ak Partili Akdağ: PKK'ya genel af gündemde

Ak Partili Akdağ: PKK'ya genel af gündemde
Ak Partili Akdağ: PKK'ya genel af gündemde
AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, barış ortamının tesis edilmesi halinde 'genel af'ın da gündeme gelebileceğini belirterek, "Örgüt üst yönetiminden 250-300 kişi üçüncü ülkelere gidebilir. Diğerleri demokratik ortama katılarak siyasal alanda faaliyet gösterebilir" dedi.

Nezir GÜNEŞ

Kürt sorununun çözümüne ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın talimatıyla bölgede 1 haftadır çalışmalarda bulunan AK Partili 5 milletvekili, aralarında İHD, Memur-Sen, KESK, Mazlum-Der’in de bulunduğu sivil toplum örgütleri, meslek odaları, gazeteciler, toplum önderleriyle görüştü. Heyette yer alan AK Parti Mardin Milletkvekili Abdurrahim Akdağ, düzenlediği basın toplantısında temaslarıyla ilgili açıklamada bulundu. 

’HÜKÜMETİN BİRTAKIM HAZIRLIĞI VAR’ 
Hükümetin Kürt sorununa ilişkin yaptığı çalışmaları anlatan Akdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, ’ PKK silah bırakırsa operasyonlar durur’ demesinin çok önemli bir açıklama olduğunu söyledi. Akdağ şöyle konuştu: 

"Şimdiye kadar bazı reform çalışmaları oldu. TRT 6, üniversitelerde Kürtçe lisans ve lisansüstü eğitim. Bazı Kürtçe klasik eserler Ahmede Hani’nin Mem-u Zini gibi Türkçeye çevrildi. Paradigma değişti. Türkiye’nin her tarafında sorunun çözümüne dair güçlü bir idare var. Sonuca ulaşmak için PKK’nın silah bırakması gerekir. Bazı Kürt liderler bu yönde çağrılar yaptı. Türkiye’nin ulaştığı demokratik olgunluk ortamında silahın gereksizliği ortaya çıkmıştır. Silahın bırakıldığı ortamda hükümet ciddi reformlar yapabilir. Anayasa değişikliği, ceza kanunu, terörle mücadele kanunu. Bunlar Meclis zemininde konuşulan tartışılır, ortak iradeler, ortak akıl ile sonuca bağlanır. Zaten hükümetin bir takım hazırlığı var." 

Akdağ, Kürtçe’nin seçmeli ders olarak okutulmasının önünü açıldığını, anayasal vatandaşlığın da yasal güvenceye kavuşturulması gerektiğini söyledi. Akdağ, şöyle devam etti: 

"Barış ortamı tesis edilirse bu atmosferde genel af da gündeme gelebilir. Örgüt üst yönetiminden 250- 300 kişi üçüncü ülkelere gidebilir. Diğerleri demokratik ortama katılarak siyasal alanda faaliyet gösterebilir. Bu arada Meclis’te güçlü bir grupla temsil edilen BDP ’ye büyük görev düşmektedir. Barış hususunda tarihi misyonunu ifa etmek için çaba harcamalıdır. Zira geçmişte devlet PKK ile savaşmak isteyen bir devletti. Askeri vesayet bu savaş üzerine kurulmuştu. Şimdi devletin ve hükümetin savaşa ihtiyacı yok. Kürtler artık silahı tolere edecek durumda değil. ’Edi Bese’ (Yeter artık) diyorlar. PKK’nın durduğu yer bütün Kürtlerin çıkarını riske ediyor. Silahlı mücadelenin pazarlık unsuru olmayacağı bir döneme girdik." 

’ÇÖZÜM PKK’YE ENDEKSLENMEMELİ’ 
Demokratik hak ve özgürlükler alanında yapılması gerekenlerin kararlılıkla devam etmesi gerektiğini vurgulayan Akdağ şunları söyledi: 

"Kürtlere tanınacak haklar PKK’ye endekslenmemelidir. Güvenlik kararlılıkla tüm vatandaşlar için sağlanırken, özgürlükler ihlal edilmemelidir. Terörle mücadele, siyasetle müzakere BDP’yi kapsamakla birlikte, onun tekeline hapsedilmemelidir. Ana dilde eğitim hakkı tereddütsüz tanınmalıdır. Yeni anayasa özgürlükçü, katılımcı ve herkesin ’benim anayasam’ diyeceği normları barındırmalıdır."

BOZDAĞ: PARTİMİZİN BÖYLE BİR ÇALIŞMASI YOK
CNN Türk'te canlı yayına katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, parti olarak ne böyle bir fikirleri ne de böyle bir çalışmaları olduğunu söyledi. ‘Arkadaşımızın hangi çerçevede bu sözleri söylediğini bilmiyorum ancak bizim parti olarak şu anda böyle bir çalışmamız yok’ dedi.

Bekir Bozdağ, “AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ PKK'ya genel affın gündeme gelebileceğini ifade etti. Genel af çalışması var mı?” sorusuna “Böyle bir çalışma yok. Böyle bir şey söz konusu değil. Sayın milletvekili neye göre açıklama yapmış bilmiyorum. Partide de hükümette de böyle bir çalışma, konuşma, geleceğe dönük bir şey kesinlikle söz konusu değil. Milletvekili kendi şahsi görüşünü ifade etmiş olabilir. Hükümetimizin böyle bir çalışması söz konusu değil, böyle bir düşüncesi yok” yanıtını verdi. (dha, CNN Türk)


  http://www.radikal.com.tr/1088191108819128

  YORUMLAR
  (28 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kürt Halkı Unutmaz! - alkimortac

  Siz bu halkı kimliğinde Batman,Diyarbakır,Siirt,Mardin yazıyor diye anadilini konuşuyor diye, kürtçe müzik dinliyor diye, haklarını siyaset yaparak demokrasi ilkelerine dayanarak savunuyor diye, -kürt bu diyerek aşağılayarak binbir türlü işkenceler edip, çocuk, kadın demeden tartaklayıp zulüm ederek insanlık onurunu hiçe sayacaksın. Deprem olduğunda Kürt halkının kendi kardeşi için topladığı yardımları terör örgütüne destek amaclı saçmalığı ile yardımlara el koyacaksın. Ne olursa olsun Ermeni veya Türk kimseye ırkçı duygular beslemeyen barışı ve kardeşliği savunan bu insanlar hiçbir acıyı unutmayacaktır ve habur sonrası yaşanılanlarda çok tazedir.

  'Özrü kabahatinden büyük' Bu olmalı.. - tanriya serenad

  Binlerce insanı keyfi uygulamalarla içeri attınız ve bu da yetmezmiş gibi gözünüzü kırpmadan 34 cana kıydınız şimdide sanki bu yaptıklarınız onların kabahatiymiş gibi eğer şu veya bu olursa af edeceğinizi söylüyorsunuz.. Bırakın zırvalamayı neden bahsediyorsunuz..ve kim kimi affedecek onu söyleyin...

  Ahlak yoksunu siyaset.. - Sinan Devrim

  Mecliste Ana Muhalefet Lideri aylardır bu toprakların 40 yıldır belası kardeş kavgasına çözüm için el uzatır,BDP masaya adam gibi oturmak için davet çıkarır sen hala poşu giyen öğrenciye 11 yıl ceza verdirirsin.Üstüne dalga geçer gibi bir de bu söylem.Madem öyle 10 yıldır İleri ve yeni Demokrasi paketleri ve KCK soruşturmaları adı altında memleketi açık hava cezaevine dönüştürmek niye.Sen samimi isen Sultan'ın neden tekdil,tek din diye haykırır ki.

  PKKlilari tek tek affetmek isteyen arkadas... - AkliSelimBey

  Peki diyelim siz PKKlilari yaptiklari icin affettiniz ya da etmediniz. Kurtler ve PKK bu devletin ve sizlerin yaptiklarini nasil afedecek? Kim kimi afedecek?

  BUMU YENİ GELİŞME - SERMETFAHRİ

  BUMU YENİ GELİŞME AKP`nin Bölge üzerindeki tutumu değerlendirirsek barış ortamından ne kadar uzak olduğumuzu fark ede biliriz,bilindiği gibi AKP`nin elinde birden fazla seçenek bulunmaktadır bunları tek tek beli aralıklarla basın yoluyla ortaya atmaktadır,Kürtlerde bunu yiyecek değil her halde,.......... Aslında burada yeni siyasetler geliştirilmek isteniyor şehitsiz" gün geçmediği gibi ve bunu görmezden gelerek kimse kusura bakmasın bu şekilde barışın tesis edilmesi biraz zor gibi görünüyor,.... Tek bir şey söylemek gerek bu sorunun çözümü konusunda atılması gerek adımlar daha çok bölge halkı yakından ilgilendiren bir durum söz konusu çünkü zırhlı araç sesleri ve gaz bombaları bu bölge insanların kulaklarından çıkmış değildir daha dün kulaklarımızın dibinde 34 insanı faillerini bulamazken?............... hemde bu ülkenin uçaklarıyla bombalandılar bunu açığa çıkarmak AKP`nin görevi değil`mi? Barışa hizmet etmek bölge sorunlarını yakından ilgilenmektir? yeni stratejiler geliştirmek değildir, TRT şeş çare olmadığı gibi göstermelikten başka bir şey değildir.

  samimiyet - kartaca34

  bence bu konuşmalar günü kurtarmak için sarfedilmiş içi dolmayan boş konuşmalar silahı bırak diyorsun iyi güzel adamlar ateşkes ilan ettiği zaman daha fazla operasyon yapıyorsun ne kadar öldürürsem kardır hesabındasın eğer gerçekten hükümet samimi ise ateşkes ilan etmelerini isteyecek ve operasyonları durduracak diyalog böyle olur barış böyle olur yoksa asarım keserimle ki zaten yıllardır yapıyor bunu bu iş çözülmez ki devlet olarak bunu görmemem için herhalde deve kuşu gibi başını kuma gömüyorsun

  bu ne ciddiyetsizlik! - fuatkara

  Bu nasil bir ciddiyetsizliktir? Kimi kandiriyorsunuz siz? cozum konusunda "idare" varmis! iradesizin idaresi olmaz. surekli karsi tarafa silah birak diyip duruyorsunuz. silah biraktiracak bir ortam saglamak icin ne yaptiniz? adamlarin vekillerini, siyasi temsilcilerini, adamlarin davasini maddi manevi hakli bulan herkesi iceri tiktiniz. siz daha sehirlerde siyaset yapanlara tahammul edemiyorsunuz bir de utanmadan "dagdakilere" siyaset imkani tanimaktan soz ediyorsunuz. neymis? mem u zin kurtce yayinlanmismis. senin yayinladigin ahmede xani'ye ihtiyaci mi var bu adamlarin? adama o eserin yazildigi dilde savunma yapmaya bile izin vermiyorsun. yetmiyor, fasist rejimlere parmak isirtacak yasalar geciriyorsun, kurt isadamlarinin mallarina el koymaya kalkiyorsun. cezaevlerine bu kurt cocuklarina consel iskenceli asimileyi reva goruyorsun, ekmek parasi icin sinir asiri yollara dusenlere bomba yagdiriyorsun. idare'ye bak. kimi kandiriyorsunuz? memleketi mahvettiniz. gelecegimizi caldiniz, gecmisimizi caldiniz. en cok Kurtlerin. ama biz Turklerin de. Eger benim halkim Kurtler kadar irade gosterebilseydi, sen bu laflari soylerken anca yuhalanirdin. yetti artik be, yetti.