AK Parti'li Elitaş: HYSK teklifinde değişiklik yapılması düşünülmüyor

AK Parti'li Elitaş: HYSK teklifinde değişiklik yapılması düşünülmüyor
AK Parti'li Elitaş: HYSK teklifinde değişiklik yapılması düşünülmüyor
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş yarın TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek HSYK teklifi için Şu anda bir değişiklik yapılması düşünülmüyor" dedi.


ANKARA - HSYK ile ilgili yasa teklifi, yarın TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacak. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, gazetecilerle sohbet ederken, yarın TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı konuşmalar ve grup önerilerinin ardından HSYK ile ilgili yasa teklifinin görüşülmeye başlanacağını belirterek, 46 maddelik teklifin "temel kanun" olarak iki bölüm halinde görüşüleceğini söyledi. Teklifin Anayasa'ya aykırı olmadığını savunan Elitaş, "Teklifte başka değişiklik olacak mı?" sorusuna, "Şu anda bize gelen bir değişiklik yok. Zaten değişiklik taleplerini değerlendirerek Komisyon'da bunları yaptık. Şu anda bir değişiklik yapılması düşünülmüyor" dedi.
Elitaş, "Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı'nın anayasa değişikliği ile ilgili sözlerinden sonra konuyla ilgili olarak muhalefetle yeni bir temas olur mu?" sorusu üzerine, Anayasa değişikliğinin her zaman yapılabileceğini, teklifin yasalaşmasının da buna engel olmayacağını söyledi. Elitaş, CHP 'nin RTÜK benzeri bir model konusundaki eleştirilerin hatırlatılması üzerine, " Dünya uygulamaları bu şekilde...Eğer böyle bir şeyin gerçeklik yapı olsa o zaman hakim ve savcıların seçimlerde oy kullanmamaları gerekir" karşılığını verdi. (AA)

 

Cumhurbaşkanı Gül: HSYK yasası TBMM'de değişebilir