Ak Partili İsmet Uçma'dan 'evlenme ehliyeti' getirelim önerisi

Ak Partili İsmet Uçma'dan 'evlenme ehliyeti' getirelim önerisi
Ak Partili İsmet Uçma'dan 'evlenme ehliyeti' getirelim önerisi
Kadına Yönelik Şiddetin önlenmesine ilişkin olarak 'Mahalleli etkin olsun' önerisi tartışma yaratan AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, bu kez de 'Evlenme ehliyeti' getirelim önerisinde bulundu.

ANKARATBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Alev Dedegil başkanlığında toplandı. Toplantıda ilk olarak Kadın ve Demokrasi Derneği Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat Betül Altınsoy Yanılmaz, bir sunum yaptı. Sunumun ardından milletvekilleri Yanılmaz'a sorular sordu.

Daha önceki komisyonda kadına yönelik şiddette 'Mahalleli etkin olsun' önerisi veren AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, bugünkü komisyonda konuşma yaptı ve yeni önerilerde bulundu. Aileden daha büyük sığınılacak bir liman keşfedilmediğini belirten Uçma, "O zaman olayları fazla germeye, sündürmeye gerek kalmaksızın aile üzerinde çalışalım. Aileyi tahkim edelim, aileyi geliştirelim, aile bireyleriyle irtibatlı olalım. Bizim şimdi sağlık konularında her mahallemizde, mahal anlamında yer anlamında yani bir kültürden bahsediyorum. Yoksa bir mekandan bahsetmiyorum. Sağlık hizmetleri alırken koruyucu hekimlik adım başı kurumlarımız var. Böyle danışma merkezleri yaptıramaz mıyız? Bunun için sıra beklemek yerine. Bu danışma merkezlerimiz ailelerimizle irtibatta olup, bir kültürü geliştirip bunlarla iç içe olamazlar mı? Araba devrilince yol gösteren çok olur. Arabayı devirmemenin yollarını bulmak zorundayız. Bununda çekirdeği ailedir" dedi.

Uçma, sözlerini şöyle sürdürdü: "Havanda su dövmemek için önce kadın-erkek cinsiyet ayrımı nefret suçu haline gelmeli, şiddet merkezi alınmalı. O kadar çok fazla türü var ki ben yalnız erkeğe ya da kadına şiddete odaklanırsam yani aysbergin görünmeyen yüzünü kaybetmiş olurum, görememiş olurum. İnsanı parçalamayacağız, hayatı parçalamayacağız. Bir bütün olarak bütün sorunlara çözüm üretme noktasında olacağız. Şimdi mesela nedenler arasında erkek risk grupları. Mesela evlenme ehliyeti diye bir şey getirelim. Eğer bu sıklıkla evli eşler arasında oluyorsa. Umarım bunu da farklı yansıtmaz arkadaşlarımız. Bir öneride bulunuyoruz. Bu öneriden dolayı ben şiddete uğruyorum. Oysa bu şudur: İsteyen istediği öneride bulunur. Bu konuşulur, tartışılır, müzakere edilir. Uygunsa kabul edilir, değilse ret edilir."

AKP'li vekilden kadına şiddete karşı 'mahallenin namusu' önerisi: Cezayı mahalleli versin


HDP'Lİ KADIN VEKİLİ ELEŞTİRİ
Komisyon üyesi olan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ı da eleştiren Uçma, "Mesela sevgili arkadaşım beni ayrımcılıkla suçluyor. Sevgili arkadaşım buraya ilk geldiği gün niye bu komisyonda erkekler var demişti. Kim ayrılıkçı, kim ayrımcı" dedi.

Bunun üzerine Aydoğan, "Kadına yönelik şiddetin araştırıldığı bir komisyonda erkeklerin olmasını biz doğru bulmuyoruz" diye yanıt verdi.

Uçma ise, "Hayatı bölük pörçük ettiğinizde kadını erkeği ayrı ayrı mütalaa ittiğinizde çözemezsiniz. Onlar birbirini tamamlayan iki unsur" diye cevap verdi.

(Fırat KESKİNKILIÇ / DHA)


  http://www.radikal.com.tr/128708412870843

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Seçilmek için her şey mübah. - ahzap

  Ülkenin adının Recebistan olarak değiştirilmesi önerisi de gelecektir yakın da.

  Önem - Dedemkorkut

  Aslında vekil, "Mesela evlenme ehliyeti diye bir şey getirelim" sözünün dışında bir çok laf etmiş. Ama başlık olarak bu seçilmiş. "Evlenme ehliyeti" derken liyakatı mı, yoksa bir belgeyi mi kastetmiş onu açıklamamış. Sonuç ta hiç te garip ve ayıp bir söz etmemiş. Ben öneririm, kabul edilir veya edilmez demiş. Bence konu haber yapılmaya değer önemde değil.

  bu akp'liler - sofronitsky

  cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, akp milletvekilleri... bunların ne dediklerini ben artık anlayamıyorum. herşeyi bildiklerini iddia ediyorlar ama cümle kurmaktan acizler. hepsinin ağzında çıkartamadıkları baklalar var, ''yeni türkiye''nin kurulmasını başkanlık sistemine geçilmesini bekliyorlarmış gibi geliyor asıl fikirlerini beyan etmek için sanki..