AK Partili Metiner 'Faşizim' kavgasında davayı kaybetti

AK Partili Metiner 'Faşizim' kavgasında davayı kaybetti
AK Partili Metiner 'Faşizim' kavgasında davayı kaybetti
Meclis Genel Kurulu'nda Ak Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner ve CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk arasında yaşanan "faşizm" kavgası hakkında açılan dava sonuçlandı
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

Radikal.com.tr - Mahkeme, Ak Parti ’li Metiner’i “ Atatürk ’e yöneltilen kişisel saldırının, kişinin kişisel varlığına yapılmış bir saldırı olduğu” gerekçesiyle haksız buldu.

Ak Parti’li Metiner’in 1 Kasım 2011 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda İsmet İnönü’ye itafen söylemiş olduğu “Milli şef faşizmi” sözleri tartışma yaratmıştı. 2 Kasım’da tekrar kürsüye çıkıp sözlerini düzeltmek isteyen Metiner’e, CHP ’li Öztürk, “Bu adam kim oluyor Atatürk’e dile uzatıyor ya! Bu adam kim? Özür dileyecek. Faşist sensin!” şeklinde karşılık vermişti. Metiner, Öztürk’e “kişilik hakkına saldırı teşkil eden sözler sarf ettiği” gerekçesiyle 30 kasım 2011 tarihinde dava açtı. Metiner’in Genel Kurul’da söylediği “Atatürk’ün sırtından inin artık. Sizin bu faşizminize asla teslim olmayacağız” sözleri ile Öztürk’ü ve temsil ettiği durumu faşistlikle suçladığını belirterek 24 Mayıs 2012 tarihinde açtığı 2. manevi tazminat davası da ilk davayla birleştirildi.

HAKSIZ, AĞIR BIR İTHAM
Mahkeme Metiner’in açmış olduğu 2 tazminat davasının da reddine karar verdi. Mahkeme’nin red gerekçesinde şu ifadeler kaydedildi:

“Davacının edebi şef ve milli şef diye nitelendirdiği kişilerin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü olduğu aşikardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder ve eşsiz kahraman Atatürk’e saygı esastır. Atatürk’e beslenen saygı duygusunun da kişisel varlıklar kapsamında olduğu, ona yöneltilen saldırının kişinin kişisel varlığına yapılmış bir saldırı olduğu Yargıtay 4. Hukluk Dairesi’nin 1995 yılındaki kararında belirtilmiştir. Ülkenin o günkü koşulları değerlendirilmeden, ülke bütünlüğünün korunabilmesi, gerçekleştirilen devrimlerin yerleştirilebilmesi için yapılanları faşizmle suçlamak haksız, ağır bir ithamdır. Davacının bu sözlerine karşı tepki olarak davalının Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkarak, davacıya sert sözler söylemesi haklı sebeplere dayalı bir tepkidir.”

“Atatürk’ün sırtından inin artık” sözü üzerine çıkan tartışmayla ilgili de gerekçede, CHP’li Öztürk’ün, AK Partili Metiner’e karşı kullandığı ifadelerin ‘eleştiri’; Metiner’in tepkisinin ise ‘cevap’ niteliğinde olduğuna vurgu yapıldı.