'Ak Parti'nin milletvekili listelerinde büyük çaplı değişiklik olacak'

'Ak Parti'nin milletvekili listelerinde büyük çaplı değişiklik olacak'
'Ak Parti'nin milletvekili listelerinde büyük çaplı değişiklik olacak'
Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, AKP'nin milletvekili listelerinde "küçük çaplı bir rötuşla yetinilmeyeceğini" belirterek, "Listelerde büyük çaplı değişiklikler sürpriz olmamalı" diye yazdı.

RADİKAL – AKP ’de hafta sonu yapılan kongrenin ardından gözler milletvekili listelerinde. Kongre öncesi özellikle MKYK üyelerinin belirlenmesi konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında görüş ayrılıklarının olduğu ve bu sorunun Erdoğan’ın listelere ağırlığını koymasıyla sonuçlandığı kulislere yansımıştı.

Parti yönetiminin Erdoğan’ın damgasıyla oluşturulmasının ardından 1 Kasım’daki seçimde AKP listelerinin nasıl oluşturulacağı ve parti yönetimine istediği isimleri alamayan Genel Başkan Davutoğlu’nun tutumunun ne olacağı merak konusu olmuştu.

AKP kulislerine yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi Ankara temsilcisi Abdülkadir Selvi, bu konuyu ele aldığı bugünkü yazısında, AK Parti kongresindeki trend milletvekili listelerinde de yansıyacak” değerlendirmesinde bulunarak şu ifadeleri kullandı: “AK Parti yeniden tek başına iktidar vizesi alabilmek için milletvekili listelerinde de bir restorasyona gidecek. Restorasyon sözü hafif kalabilir. Çünkü küçük çaplı bir rötuşla yetinileceğini zannetmiyorum. Listelerde büyük çaplı değişiklikler sürpriz olmamalı.”

Selvi’nin “AK Parti’nin milletvekili listeleri” başlıklı yazısından bazı bölümler şöyle:

Kongreye Cumhurbaşkanı Erdoğan, rengini vermişti. AK Parti yönetiminin belirlenmesinde ise uzlaşma hakim oldu. (…) AK Parti'nin kongre sürecine nokta koymasında yarar var.

Çünkü önünde kritik bir seçim var. AK Parti açısından hayati bir seçim.

AK Parti kongresindeki trend milletvekili listelerinde de yansıyacak.

AK Parti'nin önünde iki takvim duruyor.

1-18 Eylül'de milletvekili listeleri YSK'ya verilecek.

2-22 Eylül tarihinde aday tanıtımı yapılarak seçim startı verilecek.

AK Parti, kongre öncesindeki dalgalanmaya rağmen, iç sorunlarıyla kamuoyunu meşgul etmeden bu süreci tamamladı.

Parti için söylenecekler söylendi. Şimdi AK Parti'nin Türkiye için bir şeyler söyleyeceği döneme giriliyor.

Asıl önemli olan aşama burası.

Siyasetin tutkalı başarı. AK Parti 1 Kasım seçimlerinde 7 Haziran'da kaybettiği tek başına iktidarı tekrar yakalarsa, kimse kongrede yaşananlara takılmaz. Demirel, “Siyasette her şeyin izahı vardır ama başarısızlığın izahı yoktur” derdi. 1 Kasım seçimleri ile siyasetteki güç dengesi yeniden belirlenecek. Eğer 7 Haziran'daki tablo daha parçalı hale gelirse Türkiye ve siyasi partiler açısından zor bir döneme girilecek.

(…)

AK Parti seçmeni 7 Haziran'da partisini uyardı. İslami terminolojiyle “Şefkat tokadı” vurdu. Kendisine çeki düzen vermesini istedi.

(…)

AK Parti yeniden tek başına iktidar vizesi alabilmek için milletvekili listelerinde de bir restorasyona gidecek. Restorasyon sözü hafif kalabilir. Çünkü küçük çaplı bir rötuşla yetinileceğini zannetmiyorum. Listelerde büyük çaplı değişiklikler sürpriz olmamalı. Bu yönde işaretler aldığımı belirtmeliyim. AK Parti birçok yerde küçük oy oranları ile kaybetti. Bunda liste hatalarının etkili olduğu gibi bir kanaat söz konusu. Ayrıca, AK Parti kongresine rengini veren iradenin milletvekili listelerine de yansımasını bekliyorum.

AK Parti'nin İstanbul, Ankara ve İzmir'deki listelerinde stratejik değişiklikler olması bekleniyor. Daha önce başka bölgelere gönderilen partinin ağır toplarının üç büyük şehirde değerlendirilmesi düşünülüyor. Ayrıca AK Parti Kürt oylarını sadece bölgede kaybetmedi. İstanbul, Ankara ve İzmir'de de kayıpları var. Listelerde Kürt oylarına mesaj verebilecek isimler monte edilecek.

AK Parti Güneydoğu listelerini, ağır abiler ve yerel isimler arasında bir denge kurarak yeniden yapacak gibi gözüküyor. Parti 7 Haziran'da Karadeniz ve İç Anadolu'da gücünü koruyabildi. Ama zaten zor durumda olduğu sahillerde önemli ölçüde geriledi. Buralara yönelik yeni bir strateji üzerinde çalışılıyor.

AK Parti ve Erdoğan için olmazsa olmazlardan biri İstanbul. Erdoğan, İstanbul'un Türk siyasetine kazandırdığı bir değer. O nedenle İstanbul için titiz bir çalışma yürütülüyor.

7 Haziran seçimlerinde Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin tamamına giden ve büyük ilçelerle birlikte en fazla miting yapan bir liderdi. Allah'ı var çok çalıştı. Bu kez halkımız seçim yorgunu olduğu için yüzlerle ifade edilen miting maratonu düşünülmüyor. En fazla 40 yerde miting yapılması planlanıyor. Asıl söylem üzerinde duruluyor. Kucaklayıcı bir söylem. AK Parti 7 Haziran seçimlerinde ilk kez savunmada kalmıştı. O nedenle bu kez kitleleri heyecanlandıran bir seçim kampanyası planlanıyor.

(…)