'Ak Parti'nin vizyonuna hayalleri bile yetişemez'

'Ak Parti'nin vizyonuna hayalleri bile yetişemez'
'Ak Parti'nin vizyonuna hayalleri bile yetişemez'
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde zırhlı polis aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamada, 11 yaşında bir çocuğun hayatını kaybettiğini, 18 yaralı olduğunu bildirdi.

Erdoğan, “Bu alçakça saldırı bir düğün mahallinin hemen yanı başında olduğundan maalesef sivil kayıplar meydana geldi” dedi.

Erdoğan, partisinin Kızılcahamam'daki 19. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın kapanışındaki konuşmasında, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde kobra türü zırhlı polis aracının geçişi sırasında bomba yüklü bir araçla terör saldırısının gerçekleştirildiğini belirtti. Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu terör saldırısında polis aracı zarar görmezken bir yavrumuz hayatını kaybetti, 18 vatandaşımız ise yaralandı. Bu alçakça saldırı, bir düğün mahallinin hemen yanı başında olduğundan maalesef sivil kayıplar meydana geldi. Bu yavrumuz 11 yaşında hayatını kaybetti. Terör örgütü alçakça yüzünü bir kez daha ortaya bu hain saldırıyla koymuş oluyor biz de tabii ki bunu şiddetle kınıyor, şiddetle lanetliyoruz. Hayatını kaybeden yavrumuza Allah'tan rahmet ve ailesine sabırlar dilerken yaralı kardeşlerimize de Rabbimden şifalar temenni ediyorum.”

DEVLET BAHÇELİ'YE 2023 YANITI 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “ MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kongre konuşmasında 2023 Vizyonu kavramını daha önce kendilerinin kullandığını söylüyor. Bir nevi mülkiyet iddiasında bulunuyor, AK Parti'ye yönelik suçlamalarda bulunuyor. Doğrusu bu kadar yüzeysel ve sığ bir anlayışa yorum yapmak bile abestir. AK Parti'nin bugüne kadar somut projelerle, icraatlarla, yatırımlarla ortaya koyduğu vizyona diğer partilerin hayalleri bile yetişemez” dedi.

"DEMOKRASİ DİYENLERİN GERÇEK BİR DEMOKRATİK ANLAYIŞTAN UZAK OLDUKLARINI BİLİYORUZ"

Erdoğan, partisinin Kızılcahamam'daki 19. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın kapanışındaki konuşmasında, istişarenin farklı anlamlarının yanı sıra “arıdan bal alma” anlamına geldiğini söyledi.

AK Parti'yi 11 yıl önce milletle istişare ederek, milletin talebi ve teveccühüyle kurduklarını belirten Erdoğan, toplantı boyunca çeşitli düşünceleri aldıklarını, bunlarla ilgili gerekli değerlendirmeleri yaptıklarını ifade etti.

ilgili bakanların soruları cevaplandırdığını, gerekli notların alındığını belirten Erdoğan, “Bugüne kadar gerek milletimizle olan istişaremizi gerek kendi içimizde oluşturduğumuz istişare kanallarını hiç devre dışı bırakmadık, daima işler hale getirdik. Danışmayı, istişareyi terk edenin doğru yolu bulamayacağı öğüdünü hiç aklımızdan çıkarmadık” diye konuştu.

“Danışanın dağları aştığı, danışmayanın yollarda şaştığı” sözünü hiç unutmadıklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
“Müzakerenin katılımcılığın bütün nimetlerinden, bereketinden hamdolsun bugüne kadar ziyadesiyle yararlandık. Bundan sonra da yararlanmaya devam edeceğiz. Kendi partilerinin işleyişinde demokrasiyi hakim kılamayanlar, ülke siyasetin de de demokratik bir anlayışa özellikle yaklaşamazlar, onun çizdiği çerçevede hareket edemezler. Türkiye'de cumhuriyeti dillerinden düşürmeyenlerin aslında cumhurla cumhuriyetle ilgilerinin olmadığını nasıl biliyorsak aynı şekilde demokrasiyi dillerinden düşürmeyenlerin de gerçekten demokratik bir anlayıştan ne kadar uzak olduklarını gayet iyi biliyoruz.

Kendilerinin özgürlükleri, hakları, hukukları söz konusu olduğunda arşa kadar demokrat olanlar, konu başkalarına gelince bu defa sonuna kadar yasakçı bir kimliğe bürünüyorlar. Başkalarının hak ve özgürlüklerini kendileri için bir tehdit, bir sorun gibi algılayanlar yıllarca toplumun bir bölümüne ötekileştirmeyi, ayrımcılığı layık gördüler. Geçmişte hak ve hürriyetlerinden mahrum bırakılan insanların bugün en tabii haklarına kavuşmasını bir sorun olarak görenler 'mahalle baskısı' gibi kavramları tedavüle koyarak yeni ayrımcılıklar üretmeye başladılar. Meslek liselerine uygulanan haksızlıklar ortadan kalktıkça kendi özgürlükleri sınırlanıyormuş gibi yaygara yaptılar. İmam hatip liseleri meselesi normalleşince Kur'an-ı Kerim'in seçmeli ders olarak okullara girmesi gerçekleşince, Peygamberimizin hayatı seçmeli ders olunca toplum muhafazakarlaşıyor diye gürültü kopardılar.”

"DEMOKRASİYİ SADECE KENDİLERİ İÇİN ARZU ETTİLER"

“Kendilerini imtiyazlı, kendi yaşam tarzlarını tek hakikat olarak görenler farklı toplum kesimlerinin yaşam tarzlarına, düşüncelerine, inançlarına hep bir sorun, bir tehdit gibi yaklaştılar” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Türkiye normalleştikçe, özgürleştikçe, ileri demokrasiye doğru yol aldıkça bunların tahammülsüzlükleri daha da arttı. Çoğunluğun azınlığın tahakkümünde kalmasını isteyenler, demokrasiyi de sadece kendileri için arzu ettiler, kendi imtiyazları için demokrat göründüler. Azınlığın, çoğunluğa tahakkümüne 'evet' dediler, ama çoğunluğun en doğal, en tabii olan hakkını kullanmasına asla müsaade etmek istemediler. Kendisi için istediği demokrasi, özgürlükleri, hakları başkası için de istemeyen asla demokrat değildir. Sadece bunlar demokrasi istismarcısıdır. Bu ikiyüzlü anlayış sahipleri yıllarca milletimizin kafasını karıştırdı, zihnini bulandırdı. Bunların yüzünden cumhuriyet adına ayrımcılığa maruz bırakılanlar cumhuriyetten, demokrasi adına zulme uğrayanlar demokrasiden soğudular. Biz işte bütün bu çarpıklıkları düzeltmek, milletten aldığımız güçle ülke yönetiminde millet iradesini, ortak aklı hakim kılmak için 11 yıl önce yola çıktık. Milletin bize verdiği her mesaja duyarlı olarak, hakkaniyet ölçüleri içindeki her eleştiriyi dikkate alarak kendi muhasebemizi asla ihmal etmeyerek, istişareyle danışmayla işte bugünlere geldik.”

TOPLANTIYA İLİŞKİN BİLGİ VERDİ

İstişare ve değerlendirme toplantısının AK Parti'nin demokrasiye, müzakere ve diyaloğa verdiği önemi bir kez daha ortaya koyduğunu bildiren Başbakan Erdoğan, toplantı boyunca görüşleriyle eleştirileriyle teklifleriyle katkı verenlere teşekkür etti.

Toplantıya ilişkin de bilgiler veren Başbakan Erdoğan, basına kapalı bölümde bakanlar ve genel başkan yardımcılarının sunumlar yaptığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in terörle mücadeledeki son gelişmeler ve Türkiye'nin güvenlik politikalarıyla ilgili bilgi verdiğini ifade eden Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın ekonomik gelişmeler konusunda ayrıntılı sunum yaptığını bildirdi.

Dışişler Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Türk dış politikasındaki gelişmeleri analiz ettiğini ve geleceğe yönelik hedefleri değerlendirdiğini anlatan Erdoğan,

Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in yeni anayasa çalışmalarına, Yerel  Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel'in de büyükşehir belediyesi kanun tasarısına ilişkin bilgi verdiğini belirtti.

Erdoğan, tüm sunumların ardından milletvekillerinin düşüncelerini, sorularını ve tekliflerini ilettiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:
“İktidarının 10. yılını geride bırakan AK Parti'de öyle birilerinin umduğu, beklediği gibi bir metal yorgunluğu asla yok. Tam tersine heyecanımız, dinamizmimiz, üretkenliğimiz en az iktidara geldiğimiz günkü kadar diridir. Bu heyecanın üzerine 10 yıllık tecrübemizi de ilave ederek artık daha kapsamlı, daha iddialı projeler üretiyor, daha hızlı çalışma takvimleri oluşturabiliyoruz. Burada yapılan görüşmelerde, istişarelerde arkadaşlarımızın gözlerindeki heyecanı, umudu görmekten ziyadesiyle memnun oldum. AK Parti ailesindeki her bir fert 'Büyük Türkiye' idealine ulaşmak için gerekli olan aşka, sevdaya, inanca ziyadesiyle sahiptir. Arkadaşlarımız birikimleriyle vizyonlarıyla 2023 hedeflerimize ulaşılabilmemiz konusunda bize daha büyük umutlar verdi. Ve 2023'ün sahiplenenleri de çoğalmaya başladı.”

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Erdoğan, bazı medya organlarınca yanlış yansıtılan öğretmen atamaları konusuna da değinmek istediğini belirterek, İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılış konuşmasında devletin imkanlarının müsaade ettiği oranda bu sorunu sıfırlamakta kararlı olduklarını söylediğini hatırlattı. Bugüne kadar 358 bin, bu yıl ise 57 bin öğretmen ataması yaptıklarını belirten Erdoğan, bazı beklentilere de noktayı koymak istediğini ifade etti. Erdoğan, şöyle konuştu:

“Ama hala bazı okullarımızda ihtiyacı tamamen karşılayabilmiş değiliz. Yaklaşık 120 bin öğretmene daha ihtiyacımız var. Kadro eksiğini tamamen gidermemiz ise bütçe imkanlarımızın gelişmesine, ülke ekonomimizin daha büyümesine bağlı. Bu alanda düne göre çok iyi noktadayız. Ve imkanlarımız geliştikçe daha iyi bir noktaya doğru ilerliyoruz. Ancak ihtiyacın tamamen karşılanması başka bir şeydir, okuldan mezun olan veya atama bekleyenlerin hepsinin öğretmen olarak atanması başka bir şeydir. Ne devletin böyle bir taahhüdü olabilir ne de dünyanın herhangi bir köşesinde üniversiteyi bitirenler doğrudan kadroya atanır, böyle bir şey yok. Bu yönde iktidarı suçlayıcı şekilde propagandalar yapılması da doğrusu hiç adil bir yaklaşım olmaz.”

Hükümetin en fazla personel atamasını, mali noktada da en büyük desteği Milli Eğitime verdiğini ifade eden Erdoğan, “Bütün bunlara rağmen bizim yüzde 100 olarak bunu hemen çözmemiz mümkün mü? Tabii ki değil. Fakat önümüzdeki program çerçevesi içinde inşallah bunu da sıfırlayacağız” dedi.

Önlerinde yerel seçimler, cumhurbaşkanı seçimi ve milletvekili genel seçiminin bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, İstişare Toplantısı'nda bu süreçte izlenecek politikaların ana hatlarını değerlendirme imkanı elde ettiklerini söyledi.

"75 MİLYON VATANDAŞIMIZ İÇİNDE SIKILMADIK EL, HATIR SORMADIK KİŞİ BIRAKMAYACAĞIZ"

Toplantıya partinin kurucu üyeleri, Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeleri, Merkez Disiplin Kurulu üyeleri, Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyeleri ve milletvekilleri Gençlik ve Kadın Kolları'nın yetkili organlarının katıldığını belirten Erdoğan, eş ve çocuklarında katılımıyla aralarındaki gönül bağını, kardeşlik hukukunu daha da derinleştirdiklerini anlattı. Erdoğan, “Her zaman ifade ettiğim gibi asıl istişareyi, asıl kucaklaşmayı, asıl hasbihali ise milletimizle yapacağız. 81 vilayetimizde girmedik köy, mahalle, sokak, çalmadık kapı bırakmayacağız. 75 milyon vatandaşımız içinde sıkmadık el, hatır sormadık kişi bırakmayacağız” dedi.
Türkiye'nin en güçlü kadın ve gençlik kollarına AK Parti'nin sahip olduğunu bildiren Erdoğan, bu yapıyla birlikte Türkiye'yi dolaşarak, gidilmedik yer, çalınmadık kapı bırakmamaları gerektiğini söyledi. Bunu başarılı bir şekilde sürdürdükleri takdirde milletin “AK Parti benim partim” diyeceğini belirten Erdoğan, mensubiyet duygusunun çok önemli olduğunu vurguladı.

"KAPIDAN GİREREK YAPAMADIKLARINI, BACADAN SIZARAK BAŞARMANIN DERDİNDELER"

AK Parti'nin milletle irtibatını hiçbir zaman kesmediğini, diğer partiler gibi milleti sadece seçimden seçime hatırlayan parti olmadığını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Biz milletimizin sinesinden doğduk, bugüne kadar bize hep milletimiz yoldaşlık etti, bundan sonra da yine milletimizle birlikte yolumuza devam edeceğiz. Yunus Emre'nin dediği gibi 'biz sevdik aşık olduk, sevildik maşuk olduk, her dem yeni doğarız, bizden kim usanası'. Biz milletimizden usanmayız, milletimiz bizden usanmaz. Çünkü biz bu millete gerçekten aşığız. Çünkü biz bu milletin hizmetkarı olmaktan daima şeref duyduk, onur duyduk. Kimse milletimizle bizim aramıza giremez. Cumhuriyet istismarcısı CHP de giremez, Kürt kardeşlerimin istismarcısı bölücü terör örgütü ve uzantıları da, milliyetçiliğin istismarcısı MHP de bizim aramıza giremez. Yaşamak için nasıl bedenle ruhun birlikte olması lazımsa, biz de her daim milletimizle biriz, beraberiz. Biz bugüne kadar milletimizle olan bu birlikteliğimize halel getirecek hiçbir yanlışın içinde asla olmadık, bundan sonra da olmayacağız.”

Milletin de desteğini AK Parti'den eksik etmediğini belirten Erdoğan, girdikleri tüm seçim ve halk oylamalarından alınlarının akıyla çıktıklarını söyledi. Erdoğan, “Milletimizle aramızdaki o samimi muhabbeti, o heyecanı, o bağlılığı kesemeyeceklerini, o sağlam bağı kopartamayacaklarını anlayan muhalefet partileri ise kapıdan girerek yapamadıklarını, bacadan sızarak başarmanın derdindeler” dedi.  (AA)