AK Parti'nin zor kararı

AK Parti'nin zor kararı
AK Parti'nin zor kararı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün erken yerel seçimlere ilişkin Anayasa değişikliğini Meclis'e iade etmesinin ardından gözler AK Parti'nin izleyeceği yol haritasına çevrildi
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

 ANKARA - 2014 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimleri 2013’in Ekim ya da Kasım ayına çekmeyi çok isteyen AK Parti , bunu gerçekleştirmek için de önce kendilerine destek veren MHP ’nin ardından da CHP ’nin kapısını çalacak. Bu süreçte de de yine BDP ’ye gidilmeyecek. AK Parti, tüm risklerine rağmen CHP destek vermese de MHP ile vetolu Anayasa değişikliğini Kurban Bayramı sonrasında Meclis gündemine yeniden getirmeyi gündemine aldı.

AK Parti, MHP ve CHP’ye ‘yeni bir tarih’ önerisiyle gitmeyecek. Muhalefet partilerinin iade edilen Anayasa değişikliğinin yeniden Meclis gündemine getirilip getirilmemesi, 27 Ekim 2013 olarak planlanan tarihin aynen kalması ya da Kasım ayı olarak değişitirilmesine ilişkin görüşlerini alacak. İki parti ile yapılacak görüşmelerde bir uzlaşma sağlanırsa, vetolu Anayasa değişikliği Kurban Bayramı sonrasında hızla Meclis’te yeniden alınacak.

CHP’nin reaksiyonu aynı olacak
Ancak, ‘Meclis iradesini vermiştir’ diyerek Cumhurbaşkanı’nın iade etmesini de eleştiren CHP, yerel seçimlerin öne alınmasına pek sıcak bakmıyor. CHP, daha önce telaffuz ettiği 3 Kasım tarihini de seçimlerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına denk gelebileceği için gündeme getirdiğini belirtiyor. Bu nedenle CHP’nin tarih de değişse aynı reaksiyonu göstermesi bekleniyor.


MHP yeniden denenmesini istiyor
MHP ise ‘imzalarının arkasında’ olduğunu vurgulayarak, Anayasa değişikliğinin tarih değişikliği olmadan aynen Meclis gündemine getirilmesi halinde destek olacakları mesajını veriyor. Meclis’te ‘hemen’ gündeme alınması durumunda düzenlemenin 27 Ekim’e de yetişebileceği görüşünü dile getiren MHP, AK Partili vekillerin tam kadro oylamaya katılması halinde CHP’nin desteği olmadan da Anayasa değişikliğinin referandumsuz çoğunluk olan 367 ile kabul edilebileceğini belirtiyor.

AK Parti’nin zor kararı
27 Ekim tarihinde ısrarcı olmayı düşünmeyen AK Parti, 3 Kasım’a da 17 Kasım’a da sıcak. Ancak, MHP’nin 3 Kasım ile ilgili itirazları nedeniyle 17 Kasım tarihinde de yerel seçimlerin yapılabileceği görüşünde.

Ancak AK Parti’de, CHP’nin destek vermemesi durumunda MHP ile yola devam edilip edilmemesi tartışılıyor. Bazı yöneticiler AK Parti’nin tüm milletvekillerinin oylamalara katılması sağlansa bile, tartışmalı Büyükşehir Belediyeler Yasa Tasarısı’na tepkiler ve kongre hesapları nedeniyle MHP’den fireler olabileceği, bu nedenle de düzenlemenin ikinci kez referandum eşiğinde kabul edilebileceğine dikkat çekerek CHP’nin destek vermemesi durumunda Anayasa değişikliğinin tamamen rafa kaldırılması ve seçimlerin zamanında yapılması gerektiği görüşünü dile getiriyor.

Bu endişelere rağmen AK Parti, MHP ile yeni bir denemeye de hazır. Bu nedenle MHP ile görüşme sonrasında yeniden mutabık kalınırsa, Anayasa değişikliği Kurban Bayramı’ndan sonra Meclis gündemine gelecek. Her iki partiden de tüm milletvekillerinin görüşmelere katılması sağlanarak, düzenleme referandumsuz çoğunluk olan 367 oyla yeniden geçirilmeye çalışılacak.

AK Parti ve MHP’ye göre 1 yıl şartını takılmaz
Anayasa’nın 67. maddesinin son fıkrasına göre, seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmıyor. Bu nedenle de yerel seçimlere ilişkin Anayasa değişikliğinin 27 Ekim tarihinden önce geçmesi gerektiği ifade ediliyor. Ancak hem AK Parti hem de MHP bu görüşde değil. Yerel seçimlerle ilgili Anayasa değişikliğine ilişkin düzenlemede ‘bir yıl şartının’ uygulanmayacağına ilişkin geçici bir madde bulunduğuna dikkat çeken AK Parti ve MHP’ye göre, bu nedenle ‘bir yıl’ şartının uygulanmayacağı, Anayasa’da yapılacak değişikliklerin seçim kanunu olarak değerlendirilemeyeceği görüşünde.

iki parti yetiyor ama
Meclis’te AK Parti’nin 326, MHP’nin ise 51 milletvekili var. Ancak, AK Parti’den Cemil Çiçek TBMM Başkanı olduğu için, MHP’den de Engin Alan tutuklu olduğu için oy kullanamıyor. İki partinin toplam oy kullanabilecek milletvekili sayısı 375. Anayasa değişikliğinin son oylamasına Meclis’te 440 milletvekili katılmıştı. 360 ‘kabul’ oyunun çıktığı oylamada, 4 çekimser, 1 boş, 3 de geçersiz oy çıkmıştı. AK Parti’den 3 MHP’den ise 4 olmak üzere toplan 7 milletvekili katılmamıştı. Düzenleme 7 kabul oyu daha olmadığı için referandumsuz çoğunluk oyu olan 367’e ulaşılamamıştı. İki partiden tüm milletvekillerinin katılımı sağlansa bile oylama gizli yapıldığı için değişikliğin yine referandum eşine takılmasından da endişe duyuluyor.